Bilişim Dünyası 02 EKİM 2016 / 14:57

15 Temmuz, İşNet’in değerini ortaya koydu

Türkiye İş Bankası, ülkede yaşanan gelişmeler sonucunda iletişim ve güvenliğin değerinin artmasıyla birlikte İşNet’i Turkcell’e satmaktan vazgeçti.
Türkiye İş Bankası, geçtiğimiz yıl Avea’daki hisselerini Türk Telekom’a satarak mobil iletişim alanından çekilmişti. Banka bu sürecin ardından, diğer iletişim şirketi İşNet’in de satışı konusunda Turkcell ile görüşmelere başlamıştı. Geçtiğimiz Kurban Bayramı arifesinde Türkiye İş Bankası, KAP’a gönderdiği bir açıklama ile satış sürecini durdurduğunu açıklamıştı. Peki ne oldu da banka, bu kararından vazgeçti. İşte bu soruların yanıtlarını almak üzere Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran’ın kapısını çaldık.
 
Türkiye İş Bankası, teknoloji şirketlerine neden yatırım yaptı?
İşNet’in kurulduğu 1998 yılı; internet bankacılığının geliştiği ve internet erişiminin pahalı olduğu bir dönemdi. O zaman Türkiye İş Bankası, müşterilerine kolay ve ucuz internet erişimi sağlamak istedi ve İşNet’i kurdu.  Bu konuda kendi müşterilerimizin yanı sıra tüm Türkiye’ye bu imkan sunuldu. İşNet, kurulduğu günden bu yana da sürekli bir büyüme gösterdi. Grubun en istikrarlı büyüyen, kendi yağında kavrulmayı başaran ve her yıl da bankaya temettü ödeyen bir girişim oldu. İletişim konusu bankanın oldukça önem verdiği bir alan olduğu için de İşNet’in yanı sıra mobilite konusunda Aria (Avea) ile de bir ortaklığa gitti. Aradan 15 yıl geçmesiyle birlikte grup, ana faaliyeti olan bankacılık alanına odaklanma doğrultusunda Avea hisselerini satarak mobil iletişim alanından çekildi. Avea hisselerinin satılmasıyla birlikte İşNet de banka için stratejik önemini yitirdi. Tabii İşNet’in istikrarlı büyümesi, sürekli kâra geçmesi, altyapısını sürekli yenilemesi ve de bankaya temettü vermesinin etkisiyle şirket, alıcılar için oldukça cazip hale de gelmişti.
Bizim bir başka bakış açımız da şu idi. İletişim sektöründe bir konsolidasyon var, kara ve mobil iletişim birleşiyor. Dolayısıyla elinizde mobil iletişim yoksa, karadan iletişimin de çok fazla etkisi olmuyor. Türk Telekom bu konuda bir tedarikçi olmasına rağmen bizim gibi kendi altyapısını kullanan iş ortakları ile rekabet edecek şekilde perakende müşterilerine gitmeye başladı. Bu durum İşNet gibi şirketler için de rekabet edilemez bir noktaya ulaştı. Biz de Türk Telekom’a, “Madem bu alanda bir haksız rekabet söz konusu ve sen bize bir oyun alanı bırakmıyorsun, demek ki bizler senin için bir anlam ifade etmiyoruz. O zaman biz de bu alandan çekiliriz. O zaman da İşNet, yeni yapısıyla Türk Telekom iş ortağı olmaz, Turkcell Superonline’ın iş ortağı olur” dedik. Tabii İşNet’i alan şirket de hem şirketin mevcut müşterilerine hem de Türkiye İş Bankası grubuna doğrudan hizmet verme olanağına sahip olacaktı.
 
Peki ne oldu da satıştan vazgeçtiniz?
15 Temmuz süreci sonrasında iletişim sektöründe yaşanan gelişmeler neticesinde iletişimin ve güvenliğin ne kadar önemli olduğunu ve dolayısıyla da İşNet’in banka için ne kadar değerli olduğunu gördük. Zaten İşNet başarılı ve kârlı bir şirket olduğu için de satmamızın hiçbir anlamı olmayacaktı. Bu konuda Turkcell ile güzel görüşmeler yapmıştık, ama ülkedeki son gelişmeler sonucunda bu ilişkiyi sonlandırdık.
 
İşNet müşterilerinin bu duruma tepkisi ne oldu?
İşNet müşterileri, İşNet’ten butik ve kaliteli bir hizmet aldıkları için çok büyük bir şirketin binlerce müşterisinden biri olmak onların pek hoşuna gitmedi. İşNet ekibi de bu süreçte amatör ruhla, ama profesyonelce bir tavır sergiledi. Onlarla yaptığım görüşmede, bu konunun kapandığını ve en azından Türkiye İş Bankası’nın 100’üncü kuruluş yıldönümü olan 2024 yılına kadar bu defteri bir daha açmayacağımızı, tekrar kaldıkları yerden başarılarına devam etmelerini söyledim. Yaşanan olaylar İşNet’in bizim için ne kadar stratejik ve değerli olduğu gösterdi. Şirket olarak sürdürülebilir büyüme ve kârlılık da bu değerin oluşmasında önemli bir etken oldu. Bu sağlandığı sürece de bu konu 2024’e kadar gündeme gelmeyecek.

Yine sadece Türk Telekom’un iş ortağı mı olacaksınız?
Bundan sonra sadece Türk Telekom’un değil, Turkcell Superonline’ın da iş ortağı olacağız.
  
İşNet’te bir strateji değişikliği olacak mı?
2011 yılında İşNet, kendini yenileme kararı almıştı. Sadece ses ve veri iletişimi değil, özellikle bulut tabanlı hizmetler sunma adımlarını da atmıştı. Dolayısıyla yeni nesil operatör stratejisi doğrultusunda, kendisini sürekli yenileyerek çalışmalarına devam edecek.
 
Fintech’lere yatırım
Türkiye İş Bankası, özellikle bankacılık alanındaki dijitalleşmeyi oldukça önemsiyor, bunu hayati bir değişim ve dönüşüm gerekliliği olarak görüyor. Bu bakış açısının da bankanın teknolojiye bakış açısını doğrudan etkilediğini belirten Hakan Aran, şu bilgileri verdi:  
“Teknoloji şirketlerini değerli ve stratejik yapan unsur da bu bakış açısı. Bizim Silikon Vadisi’nde şirket kurmamız, Softech içinde fintech denemeleri yapmamızın arkasında bu bakış açısı yatıyor. Ayrıca Türkiye’deki tüm fintech’ler ile benzer işbirlikleri yaparak, onlarla ürün ve hizmet alıcısı olarak çalışıyoruz. Bu fintech’lere sermaye olarak da nasıl yardımcı olabileceğimiz konusunda da çalışmalarımız sürüyor. Özellikle yazılım konusunda büyük şirketler ortaya çıkarabilirsek, Türkiye’ye de büyük bir değer sağlamış oluruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics