Bilişim Dünyası 28 ŞUBAT 2010 / 18:00

2010’da CRM’e dikkat

Küresel krizde Dubai haricinde ekonomileri fazla küçülmeyen Ortadoğu ülkeleri, büyümeye geçişin beklendiği 2010 yılında, dünya pazarlarında rekabet avantajı kazanmak için müşteri ilişkileri yönetimi yani CRM teknolojilerine yatırım yapacaklar. Sage Software, 2010 yılında bölgedeki CRM pazarının yüzde 30 düzeyinde büyüyeceğini tahmin ediyor. CRM teknolojilerine yönelik ilgi, ağırlıklı olarak kampanya yönetimi, satış ekibi otomasyonu, çağrı merkezi yazılımları olarak görülecek.
Konuyla ilgili sohbet ettiğimiz Verimax Yazılım Genel Müdürü Ahmet Parlakbilek, “Krizle birlikte büyük bir değişim geçiren piyasa koşulları ile müşteri taleplerini anlamak ve bunlara en uygun yanıtı geliştirmek için şirketlerin CRM kullanması şart. Artık karşımızda yeni bir tür müşteri var ve biz onunla ilgili elimizdeki her türlü bilgiden maksimum düzeyde yararlanmalıyız. Dünya CRM pazarı 9 milyar dolarlık bir büyüklükte. Özellikle Ortadoğu gibi gelişmekte olan ülkelerin yoğun bulunduğu bölgelerde pazar çok hızlı bir şekilde büyüyor” dedi.
Birlikte hareket şart
Türkiye’de faaliyet gösteren CRM şirketlerinin bağımsız hareket ettiklerinin de altını çizen Ahmet Parlakbilek, sözlerini şu şekilde bitirdi: “Bir dernek çatısı altında toplanmak ve birlikte hareket etmek CRM’le ilgili faaliyet gösteren şirketler için artı değer teşkil edecektir. Bunun için gerekli çalışmaların bir an önce başlatılması gerektiğini düşünüyorum.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN