Bilişim Dünyası 08 OCAK 2012 / 14:07

2012 Türkiye ve Huawei için iyi bir yıl olacak

Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında dünyanın önde gelen tedarikçileri arasında yer alan Huawei, 2012 yılı itibariyle Türkiye’de 10’uncu senesine girmiş olacak.

Türkiye’deki faaliyetlerini Huawei Türkiye olarak sürdüren şirketin Genel Müdürü Wu Congcheng, Türkiye telekomünikasyon sektöründe tüm operatörler tarafından tercih edilen bir şirket olduklarını Huawei’nin küresel ölçekte başlattığı yeniden yapılanma sürecinde telekomünikasyon sektöründeki başarıyı diğer sektörleri de içine alarak yeni iş fırsatları, yeni ürünler ve çözümlerle sürdürmeyi istediklerini dile getirdi.
Huawei’nin hedefinin iletişim yoluyla hayatı zenginleştirmek olduğunu söyleyen Congcheng, “Bugün Huawei bilgi ve iletişim teknolojileri tedarikçisi olarak 140 ülkede 120 binden fazla çalışanla, 2011 yılının ilk yarısında elde ettiği 15,2 milyar dolarlık satış geliriyle faaliyet gösteren bir dünya devidir. Amacımız, 32 milyar dolarlık satış gelirine ulaşmaktır” dedi.

“İlk beş yazılım ihracatçısından biri olmak istiyoruz”
Türkiye’de 2011’deki satış gelirlerinin ise 440 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini ifade eden Congcheng, Huawei Türkiye’nin 2012 itibariyle 10. yılına, şirketin Orta Asya ve Kafkasya bölge merkezi olarak gireceğini ifade etti.
Huawei Türkiye’nin, 350’si Ar-Ge olmak üzere toplam 850 çalışanı olduğunu aktaran Congcheng, yaş ortalaması 26 olan genç ve dinamik bir ekibe sahip olduklarını söyledi. Congcheng, Ar-Ge ekibiyle birlikte Türkiye’nin ilk beş yazılım ihracatçısından birisi olmayı hedeflediklerini açıkladı.
FATİH Projesi’ni yakından takip ettiklerini aktaran Congcheng “FATİH Projesi, Türkiye’nin eğitim alanında başlattığı en önemli projelerden birisi. Bu proje kapsamında öğrenciler tabletleri ve akıllı tahtaları kullanarak eğitimden daha fazla faydalanacak. Bu proje eğitim alanındaki eksiklikleri giderecek. Kırsal alanlarda geleneksel yöntemlerle ulaşılamayan ücra köşelere de, öğrencilerin internet üzerinden her türlü bilgiye ulaşmaları sağlanacak” şeklinde konuştu.
Huawei’nin, FATİH Projesi’ne bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda katkısı olabileceğini söyleyen Congcheng “FATİH Projesi ile ilgili tüm çalışmaları yaklaşık 1,5 senedir yakından takip ediyoruz. Daha önce Çin’de ve Tayland’da eğitim alanında benzer uygulamaları yaptık. Türkiye’de neden olmasın?” dedi.
Huawei Kurumsal Çözümler biriminin bu sene kurulduğunu ve 50 kişilik bir ekiple çalıştıklarını aktaran Congcheng, bu kapsamda ilk büyük anlaşmanın Ankara-Eskişehir arası hızlı tren projesi için video izleme ve dünyanın en hızlı veri iletim çözümünü (DWDM) sağlamak amacıyla Savronik ile yapılan anlaşma olduğunu açıkladı.

Huawei Vision ve MediaPad ilk çeyrekte Türkiye’de
Congcheng, “Ideos ve X5 akıllı telefon modellerimizin çok kısa süre içinde satılmış olması bizim için önemli bir başarı hikâyesi. 2012 yılının ilk çeyreğinde de Almanya’da da ödül alan akıllı telefon modelimiz Vision’ı ve tablet bilgisayar pazarında yer alan MediaPad modelimizi Türkiye’de de pazara sürmeyi hedefliyoruz” dedi.
Congcheng, sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Türkiye’nin işimiz ve bölgedeki gelecek planlarımız için kilit ülke olduğuna inanıyoruz. Bu kapsamda Türkiye’ye odaklanmaya ve yatırımlarımıza devam edeceğiz. İnanıyoruz ki 2012 yılı Huawei ve Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki potansiyelinin anlaşılması için mükemmel bir yıl olacak.”
ETİKETLER : Sayı:853