Bilişim Dünyası 01 OCAK 2012 / 16:11

2012, ultrabookların yılı olabilir

Intel’in geleneksel ‘Core Experts’ toplantıları sektörde hep merakla beklenen toplantılar olagelmiştir. 18. Intel Core Experts Platform etkinliği Intel Türkiye Teknik Müdürü Cemal Kayacan’ın evsahipliğiyle bu kez Kemerburgaz Kemer Country’de gerçekleşti. Her zaman sektördeki son eğilimlerin ışığında gerçekleşen etkinliklerde bu seferki gündem maddesi ise yeni bilgisayar segmenti ultrabooklar idi. Ultrabook ile ilgili toplantının ardından ise adrenali yüksek bir off-road sürüşü etkinliği gerçekleştirildi İstanbul’un Karadeniz kıyılarında.

Ultrabook ismini almak için kurallar var
Ultrabook, işlemci devi Intel’in kendi trademark’ı yani markası olan bir segment. Intel’in bu kategoride beklentileri oldukça yüksek. Intel tarafından geliştirilen ve üreticilerle ortak olarak hazırlanan bu yeni kategoriden beklentiler birkaç yıl içinde pazara hakim olacağı yönünde. Ultrabook bazı kurallara dayanıyor. Yani bir ürün için ultrabook ismini kullanabilmek isteniyorsa uyulması gereken kriterler var. Üretici şirketlerin Intel tarafından uymakla yükümlendirildiği çeşitli kurallar var. Kemerburgaz’da gerçekleştirilen Intel etkinliğinde üstünde en çok durulan konulardan biri de bir bilgisayarın ultrabook ismini alabilmesi için hangi kurallara uygun olması gerektiğiydi.
Bu kurallardan biri, Intel’in 2. nesil Core işlemcilerini içermeleri. Bu işlemciler, kullanıcılara daha yüksek performans ve pil ömrü sunabilmek amacıyla tercih ediliyor. 14 inçten küçük boyutlarda ekrana sahip olan modeller maksimum 18 milimetre kalınlığa sahip olabilirken, bu ölçü daha büyük modellerde 21 milimetreye çekiliyor. Pil ömrünün 5 saati geçmesi gerekliliği mevcut, Intel üreticilere 8 saati aşmaları öneriliyor.

Daha az enerji, daha uzun pil ömrü

Intel Türkiye Teknik Müdürü Cemal Kayacan, ultrabookun netbook kavramını ileriye götüreceğini, daha fazla güç, hız ve performans getireceğini düşünüyor.
Kayacan, şunları söylüyor: “Bu ürünler daha az enerji tüketecek, daha uzun pil ömrü olacak. Uyku konumunda da güncelleme sağlayacak. Bilgisayarları kapatmak yerine uyku konumunda bekletmek alışkanlık olacak. Şu an ultrabooklarda altı dizayn var, 2012’de bu sayı 60’a çıkacaktır.”

Ultrabook ile ilgili merak edilen bazı noktalar da var, onlardan da kısa başlıklarla bahsedelim; şu anki ultrabook dizaynlarında DVD sürücüsü yok. Intel, pil geliştirme çalışmasını şu an için düşünmüyor. Ultrabooklarda Linux desteği kriterler arasında değil. Diğer yandan, Intel tablet ve akıllı telefon işinde de yer almak için uğraşıyor.
ETİKETLER : Sayı:852

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics