Bilişim Dünyası 07 OCAK 2013 / 08:00

2013’e bulut bilişim çözümleri damgasını vuracak

Artım Bilişim Genel Müdürü Suat Sümer ile 2011 yılında Index Grup tarafından satın alınmasıyla şirkette yaşanan değişiklikleri ve 2013 hedeflerini konuştuk.
Kanal iş ortakları için katma değerli dağıtıcı şirket olma amacıyla 2003 yılında İstanbul’da kurulan Artım Bilişim, 2011 yılında Index Grup’un satın almasıyla birlikte dağıtımını üstlenmiş olduğu ürün yelpazesini ve servis ağını genişletti. Yeni ürünler ve markalarla birlikte inorganik bir büyüme yaşadıklarını belirten Sümer, Index Grup tarafından satın alınmalarıyla Index Grubun iş ortaklarıyla birlikte çalışmaya başladıklarını söyledi ve 2013 yılı için öngörülerini açıkladı: “Müşterilerimiz değişti, marka ve ürünlerimiz arttı hatta ofisimiz de değişti. Bütün bu değişiklikleri bir yılda yaşadık. Yeni gelen iş ortakları ve müşterilerle 2012 yılında kazandığımız bu ivmeyle beklentilerimizi karşıladığımız bir yıl oldu ama tabii bu tablo genel tabloyu yansıtmıyor. Diğer ülkelerle kıyasladığımızda Türkiye’nin ekonomisine artı değer koyması bence umut verici. Kriz olarak adlandıracağımız bir durgunluk sürecine girmedikten sonra 2013 yılında da gelişen bilişim sektöründe yüzde 20-25 olmasa da dolar bazında çift haneli bir büyüme yaşanacağını düşünüyorum.”
Geçen sene yaptıkları OT/VT (tarayıcılar, barkod okuyucuları, RFID okuyucu ve etiket çözümleri, barkod yazıcıları ve veri toplama ürünlerini içeren komple çözümler) alanındaki atılımı ise Sümer şu sözlerle anlattı: “Datalogic dağıtıcılığını üstlenerek yeni bir segmentin içine girmiş olduk. Otomatik tanımlama pazarında çok yeni ürünler çıkmaya başladı. OT/VT sistemlerinin hem dünyada hem de Türkiye’de pazar payı çok yüksek. Örneğin Türkiye’de iki yıl önce olmayan, şimdilerde oldukça yaygınlaşan karekod uygulamasının kullanım alanları hızla artıyor. Biz de hastanelere Datalogic ile birlikte girmeyi planlıyoruz. 2013 yılındaki büyüme oranımıza OT/VT sistemlerinin büyük katkı sağlamasını bekliyoruz.”
İş kolu olarak OT/VT dahil 4 alanda hizmet verdiklerini belirten Sümer, bu alanlarla ilgili detayları paylaştı: “Veritabanı ve orta katman yazılımlarında Oracle’ın dağıtıcılığını yapıyoruz ve talep oldukça yüksek. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yönetimi kolaylaştıran konsolidasyona eğilim var. Beklenen konsolidasyona hizmet edecek yazılım ve donanımlar üretildi. Bir diğer eğilim ise bulut bilişim. Türkiye’de de 2013 yılında bulut bilişimle ilgili önemli çözümler kullanılacağını düşünüyorum. Biz de bu alanda büyük projelere imza attık. Orijinal yedek parça tarafı istediğimiz kadar hareketli değildi çünkü korsan pazar giderek büyüyor. Tüketicilerimize ve iş ortaklarımıza orijinal ürünlerin sağladığı katma değerleri anlatarak bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Bunun dışında, HR (insan kaynakları), ERP, yerleşke yönetimi, performans yönetimi ile ilgili uygulama yazılımlarının yeni kanallarla birlikte son kullanıcıya ulaşmasını sağlıyoruz. Bulut bilişimi doğrudan etkileyen uygulama yazılımları konusunda oldukça fazla araştırma yaptık, bu araştırmaların meyvelerini bu sene toplayacağımızı öngörüyorum.”
Türkiye genelinde 8 bin bayiye ulaştıklarını belirten Sümer, bayilere ürünleri ve çözümleri anlatmak için detaylı çalışmalar yaptıklarını vurguladı:
“Kanal aktiviteleri, e-pazarlama çalışmaları yapıyoruz. Ürün sahibi markaların yaptıkları toplantılara bu bayilerin katılmasını sağlıyoruz. Bayilerin ürünleri iyi tanımaları kullanıcıya düzgün şekilde ifade etmeleri açısından oldukça önemli. Yedek parça ürünlerde belki çok fazla bilgi gerekmiyor ancak onun dışındaki tüm ürünleri bayilerin nasıl çalıştığını anlatması, bilmesi gerekiyor. Yeni ürünler geldikçe bu aktarım süreci devam edecek.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics