Bilişim Dünyası 28 OCAK 2013 / 08:08

2013’ün en büyük tehditleri Android, bulut ve sayısal yaşam olacak

“2013 yılında insanlar cihazlarının güvenliğini sağlayabilmek için çok daha fazla zorlanacak” diyen TrendLabs EMEA Bölge Müdürü David Kopp, “Farklı platformlar, işletim sistemleri ve güvenlik modelleri nedeniyle kendimizi korumakta daha önce hiç olmadığı kadar çok zorlanacağız” açıklamasında bulundu.
Trend Micro’nun açıkladığı, “Kurumsal, Dijital Yaşam ve Bulut Güvenlik Tehditleri” (Security Threats to Business, the Digital Lifestyle, and the Cloud) raporu, önümüzdeki yıl kurumları ve bireysel kullanıcıları en fazla zorlayacak tehditleri ortaya koydu. David Kopp’un sunumundan dinlediğimiz Trend Micro’nun öngörülerini barındıran satır başları şöyle:
“ 2013 yılı boyunca en ciddi tehditler zararlı ve yüksek risk barındıran Android uygulamaları olacak. Trend Micro öngörülerine göre, 2012 sonunda 350 bini bulan Android tehditleri, 2013 yılında 1 milyona ulaşacak.
“Geleneksel zararlı PC yazılımları, gelecek yıl az da olsa arka planda kalacakken, yerlerini Android işletim sistemiyle çalışan cihazlara gerçekleştirilecek saldırılara bırakacak.
“Kullanıcıları daha fazla sayısal yaşama taşıyacak cihaz sayısının artması, tehditlerin yeni ve beklenmedik alanlarda kendilerini göstermesine sebep olacak. Örneğin son dönemde sayısı hızla artan akıllı televizyonlar ve diğer sayısal ev eşyaları yeni tehdit alanları yaratacak.
“Siber suçlular için Afrika, sığınılacak en güvenli liman olma yolunda hızla ilerliyor.
Tüm bu olumsuz görünen tabloya rağmen TrendLabs EMEA Bölge Müdürü David Kopp, umut dolu mesajlar vermeyi de ihmal etmedi:
“2013 yılı için en iyi haber, siber suçla oluşan yeraltı ekonomisinin oyuncularını rahatsız edecek yeni standartların oluşturulması ve yeni çözümler getirilmesi için muhteşem bir zaman olduğunu kabul etmek olacaktır. Eğer bu gerçekleşirse 2013 yılı siber savaşta olumlu yönde bir kırılma yaşanmasını sağlayabilir.”
ETİKETLER : Sayı:906
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN