Bilişim Dünyası 21 ARALIK 2012 / 17:31

2013'ün beklenen bilişim hikayeleri

Durmaksızın piyasaya çıkan akıllı telefonlar, Facebook'un hem ağlatan hem güldüren halka arzı,  merakla beklenen Apple - Samsung davasının neticesi... 2012 'nin büyük olayları 2013'te de devam edecek gibi görünüyor. Fakat sonuçlar beklediğimiz gibi mi gerçekleşecek ?

 

1. Apple'nin rekabet gerçekleri

Apple'ın hızlı büyüyen pazarlardaki hakimiyeti hem etkileyici hem de kaçınılmaz bir gelişmeydi. Ama en sonunda Samsung  akıllı telefon satışlarında Apple'ın liderliğini elinden almayı başardı. 2012 içinde iPhone'un liderliği üzerine çeşitli meydan okumaların olduğunu gördük. HTC belli bir dönem için güçlü bir imaj çizdi. Ama genel olarak bakıldığında Android ekosisteminin ( hatta belki de Windows 8 bazlı sistemlerin) kar bazlı karşılaştırmalarda önde olacağı görülüyor.  Büyük ihtimalle şu anda iPhone için söylediklerimizi 2013 sonunda iPad için söylüyor olacağız.

Google da 20 yıl önce Microsoft - Apple mücadelesindeki gibi piyasayı küçük rekabetçi öğelerle doldurarak azar azar aradaki uçurumu kapatıyor.

2. Halka arz piyasası kızışacak, ama tüketici elektroniği alanında değil

Facebook'un pek etkili olmayan halka arzı Wall Street'in tüketici elektroniği ve sosyal medya alanındaki coşkusunu frenlemesi Zynga ve Groupon gibi abartılmış firmaların da ilgiden faydalanmasına yardımcı olamadı. Bu durum Wall Street'in teknoloji konusunda isteksiz olduğunun bir göstergesi olmasa da son on yılın teknoloji devleri yarattıkları büyük sorunları ileri kuşakların teknoloji girişimcilerine miras bıraktı. Önümüzdeki sene teknoloji endüstrisi tüketici elektroniğinden iş elektroniğine ilgi gösterecek gibi görünüyor.

3. Microsoft'ta işler git gide ilginçleşecek

2012, Windows 8  ve Windows Phone 8 ile Microsoft'un tüketici piyasasına geri dönüşünün konuşulacağı bir yıl olmalıydı. Windows 8'in satış rakamlarını değerlendirmek için henüz erken olsa da durum rakamların orta düzeyde gittiğini gösteriyor. Aynı durum aldığı ortalama yorumlarla Surface  tablet için de geçerli. Önümüzdeki yıl Microsoft'taki görevinden ziyade Harvard Üniversite'sinde ders verecek olan Steven Sinofsky yaptığı açıklamada şunları söyledi. "  Microsoft kendini alışılmadık bir durumun içinde buldu. Daha fazla büyümesi beklenmeyen bir pazarın tartışılmaz lideri olarak : Kişisel bilgisayarlar. Doğal olarak şirket akıllı telefon ve tablet gibi hızlı büyüyen pazarlara odaklandı "

4.  Facebook bizi sinir etmeye devam edecek

Facebook'un kullanıcılarıyla olan düzensiz ilişkisi önümüzdeki yıl da devam edecek. Zor bir aşk hikayesine benzeyen müşteri ilişkileriyle Facebook, toplu oylama sistemini cılız bir katılımla tedavülden kaldırmıştı. Bu gibi durumlarda her Facebook uygulamasında olduğu gibi şikayetçi olmamıza rağmen yapacak fazla bir şeyimiz olmayacak. Önceki yıllarda olduğu gibi Facebook yine karlılık arayışları neticesinde çeşitli ayarlamalarla kullanıcılarını sinir etmeye devam edecek ama yine her şey unutulup kullanılmaya devam edecek.

5. Patentler bizi zorlamaya devam edecek

Kodak'ın resim teknolojileri üzerindeki patentlerini satma kararı almasından sonra fikri sınai haklar alanındaki şirketlerden oluşan konsorsiyum dan Apple'a, Google'a, Microsoft'a kadar bir çok şirketin 525 milyon amerikan doları harcayarak bu patentleri alması olayı adeta yeni bir akım başlattı. 2013 yılında büyük teknoloji grupları patent portfolyölerini satın almak için büyük bir yarışa girecek. Apple ve Samsung'un 2014 yılında başlayacak olan yeni davası gibi birçok dava daha bizi bekliyor. Hatta ABD Patent Bürosu, bütün bu patent davalarının sistemin iyi çalıştığının bir göstergesi olduğunu düşünüyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics