Bilişim Dünyası 24 ARALIK 2012 / 14:29

2013'ün teknoloji öngörüleri

2013'e girmek üzere olduğumuz şu günlerde teknoloji dünyasında yeni eğilimler neler olacak ? ZDNet'in 2013 için ortaya koyduğu tahminleri sizin için derledik.

1. Üç boyutlu baskı yaygınlaşacak

Baskı teknolojileri yıllar boyunca iş dünyasına hizmet etti. Yazıcıların evlerde de yaygın hale gelmesinden sonra yeni bir adım olarak üç boyutlu baskı makineleri de evlerimizde yer bulacak. Sistemin basitleştirilmesiyle birlikte kullanıcılar internetten elde ettikleri şemalarla istedikleri her türlü tasarımın üç boyutlu bir modelini üretebilecekler. Ancak bu üç boyutlu baskı işlemi beraberinde birçok ahlaki meseleyi de gündeme getirebilir.

2. Artırılmış gerçeklik Google gözlüğüyle daha da gerçek olacak

Google'ın arttırılmış gerçeklik üzerine tasarladığı gözlüğü Google Glass, insanlar arasında daha da yaygınlaşacak ve gerçekliğe bir adım daha yaklaşacak. Gözlük içinde bulunduğumuz yerle ilgili bilgilendirmelerin içermesinin yanında, video kaydetme, e-postalarınızı kontrol etme gibi özellikleri de içinde bulunduran gözlük sayesinde teknolojinin ' insanlaştırılması ' konusunda diğer üreticilerin de cesaretleneceği tahmin ediliyor.

3. Apple TV çökmekte olan televizyon piyasasını canlandıracak

Apple 2013'de kendi televizyonunu piyasaya çıkartacak mı? Uzmanlara göre bu çok olağan bir durum. Ama asıl soru tam olarak ne zaman ve ne kadar fiyatla piyasaya çıkacağı ? Apple iTunes ve izle-öde tabanlı içerikleri televizyon için hizmete sokup ürünü uygun bir fiyattan piyasaya sürerse yüksek satış rakamlarına ulaşması bekleniyor.

4. Anonymous ve Wikileaks tekrar canlanacak

Julian Assange'ın ev hapsi cezasından sonra Wikileaks çok durgun bir döneme girmişti. Fakat Wikileaks'den yapılan açıklamayla yeni yıl için devletleri ve özel sektörü etkileyecek daha fazla belge açıklanacağı duyurulmuştu.

Anonymous ise ağlardaki güvenlik eksiklerini açığa çıkartarak, etik davranışlarda bulunmayan şirketleri haklayıp ifşa ederek faaliyetlerine devam etti.

5. Büyük veri daha da büyüyecek

Kısaca değişik kaynaklardan, alışveriş bilgilerinden, akıllı telefonlardan ve internete bağlanabilen bir çok araçtan toparlanan  çok büyük miktarda veri olarak adlandırabileceğimiz Büyük Veri, önümüzdeki yıl da bilişim sektörünün en çok konuşulan konu başlıklarından birisi olacak. Gittikçe büyüyen bu dev bilgi yığınını saklamak ve kullanmak üzerine şirketler sürekli yeni veri analizi yöntemleri geliştirme yoluna başvuracak.

6. ' Cihazını getir ' konsepti iş yerlerinde yaygınlaşacak

Yeni girişimler ve küçük-orta ölçekli işletmeler yeni yılda 'cihazını getir ' uygulaması kapsamında çalışanlarının kendi cihazlarını iş aletleri haline getirmesine izin vererek hem kullanmaktan keyif alkları cihazlarla çalışmalarını sağlayacak hem de BT konusundaki şirket masraflarını azaltma yoluna gidecek.

7. Teknoloji devleri Çin'e yönelecek

Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin, (BRIC ülkeleri) gösterdikleri sektörel büyümeyle Microsoft ve Amazon gibi devlerin dikkatini çekmişti. Aynı zamanda Çin'deki en popüler kişisel bilgisayar üreticisi Lenovo, Brezilya'da da yerel bir bilgisayar fabrikası açmak için yoğun baskı uyguluyor. Pazarın doygunluğa ulaşması ve yüksek ithalat vergileri bu gibi büyük şirketleri BRIC ülkelerini üretim üssü haline getirerek yeni pazarlara atlamak istiyor.

8.RIM ve Nokia kalacak mı? Batacak mı?

Kanadalı Blackberry Üreticisi RIM ve Finlandiyalı Nokia için 2013 kritik geçecek gibi gözüküyor. İki firma da piyasaya yeni çıkarttıkları ve çıkartacakları ürünlerin satış rakamlarına bel bağlamış durumda. RIM, Blackberry 10 ile, Nokia ise Microsoft'la birlikte ürettikleri yeni Windows Phone serileriyle yoğun beklenti içerisinde.

9. Apple ve Microsoft sınanacak

Dünyadaki en güçlü ve zengin teknoloji firması Apple ve ürünleriyle dünyada en çok kullanıcı sayısına sahip Microsoft yeni yılda da konumlarını koruyacak. Fakat iki şirket de geçtiğimiz yıl içerisinde zirveyi ve dibi gören rakamlarla çeşitli dalgalanmalar yaşadı. Özellikle Microsoft'un Windows Phone'la akıllı telefon pazarına yönelik yaptığı hamleler şirketler arasındaki rekabeti kızıştırarak rakamlardaki dalgalanmaları artıracak.10. Bağlantılı cihazlar evleri birbirine bağlayacak

2012 de ortaya çıkan bir sürü ilginç kavramdan bir tanesi de cihazların birbirine bağlanması ( Internet of Things). Bu kavram günlük ev eşyalarımızın internet vasıtasıyla bluetooth ve ağ bağlantılarını kullanarak dünyayla iletişime geçmesi esasına dayanıyor. Örneğin, hava durumuna göre renk değiştiren bir mücevher ya da saati gösteren camlar gibi dış dünyayla bağlantılı hareket eden günlük eşyalar bu kavram içinde değerlendirilebilir. 2013 senesi bu çeşit eşyaların hayatımızda daha çok yer kaplayacağı bir yıl olacak.

11. Altyapı kullanımı konusunda sıkıntılar yaşanacak

2013 için ortaya koyulan beklentilerden bir tanesi de Amerikan cep telefonu piyasasındaki rekabet ortamının iyice kızışacak olması. AT&T'nin T-Mobile'yi satın almasına Amerikan Adalet Bakanlığının engel olmasından sonra, küçük firmalar daha büyük firmaların altyapılarını kullanmak için ödeme yapmaya devam edecek.

 

 12. Bulut bilişim büyüdükçe yasal engellere takılacak

'Bulut Bilişim' artık bir veri depolama platformu olmaktan çok güçlü bir makineye dönüşecek. Bulut bilişim içerisindeki bilgi birikiminin büyümesi ve kendi özgürlüğüne kavuşmasıyla birlikte Avrupa Birliği'nin bilgilerin korunması konusundaki yasal düzenlemeleri bir çatışma yaratacak ve bu durum 27 ülkeyi doğrudan etkileyecek.

13. Yahoo mobil platformlarla tekrar ayağa kalkacak

Yahoo'nun yeni yıldaki stratejilerinin büyük ölçekle mobil platform esaslı olacağı öngörülüyor. Bunun nedeni ise tecrübeli Google eski yöneticisi ve mobil platform uzmanı Marissa Mayer'in yeni Yahoo CEO'su olmasından ileri geliyor. Eğer Yahoo bu stratejisini başarıyla uygulayabilirse eski şaşalı günlerine geri dönebilir.

 

 

 

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics