Bilişim Dünyası 29 TEMMUZ 2011 / 16:31

2014’ten önce firewall’ların yüzde 45’i yeni nesil mimari üstünde olacak

Palo Alto Networks geliştirdiği yeni nesil firewall mimarisi ile güvenlik çözümlerine yönelik hizmetler sunan bir şirket. 2005’te kurulan Palo Alto, genç bir şirket olmasına rağmen geçen süre zarfında pazarda kendine önemli bir yer edindi. Müşterileri arasında küresel çapta büyük şirketlerin de olduğu Palo Alto, bu yıl Türkiye ofisini de açtı. Palo Alto’nun Türkiye’deki yetkili tek dağıtıcısı ise katma değerli dağıtıcı olarak bilinen Bilişimcim.
Gartner’in yaptığı bir araştırmada 2014 itibariyle piyasadaki firewall’ların yüzde 45’ten fazlasının yeni nesil firewall mimarisi üstünde olacağını öngördüğünden bahseden Palo Alto Ülke Müdürü Tunç Çokkeser, kendilerinin bunun 2014’ten de önce olmasını beklediklerini ifade etti. “Palo Alto olarak biz geçmişten bugüne yeni nesil firewall mimarisinin öncü ve takip edilen şirketlerinden biri olduk” diyen Çokkeser, uzmanların yeni bir firewall almak üzere olanlara yeni nesil firewall mimarisini önerdiklerini, kendilerinin de bu alanda fark yaratan çözümler sunduklarını dile getirdi.
Çokkeser’e göre, mevcut firewall sistemlerin yetersiz kalması, kurumların en önemli sıkıntılarının başında geliyor. Özellikle Facebook, Twitter veya internet bankacılığı gibi çok kullandığımız ortamlardaki uygulamalar sayesinde ciddi tehditler bulunuyor. “Biz bu tehditlerin tamamını tanıyan ve engelleyen çözümler sunuyoruz” diyen Çokkeser, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Palo Alto’nun kuruluş amacı günün gelişen ağ altyapılarının güvenlik ihtiyaçlarına yanıt verebilmek. Geleneksel firewall çözümleri günün ihtiyaçlarına cevap veremiyor, verimlilik elde edilemiyor. Biz daha fazlasına gerek var diyoruz. Bu yüzden yeni nesil firewall mimarisi ve terminolojisini öneriyoruz. Palo Alto 2005’ten bugüne bu konu üstünde çalışıp uzmanlaştı. Uygulama, içerik ve kullanıcı bazında güvenlik taraması yapabilen bir şirketiz. Sadece yasaklayarak değil yöneterek güvenliğin sağlanmasına önayak oluyoruz. Güvenlik için birtakım şeylerden feragat etmek gerekiyor, özellikle performans, verimlilik, içerik yönetimi, kullanım kolaylığı gibi alanlarda. Hem erişebilirlik, hem monitör edebilme, hem de uygulama, kullanıcı ve içerik bazında tarama yaparak güvenli platform sağlıyoruz. Yamalanmış çözümler yerine konsolide edilmiş güvenlik çözümü sağlıyoruz.”

Gelişmekte olan ülkelerdeki üç ofisten biri Türkiye’de
Palo Alto’nun gelişmekte olan ülkeler arasında üç ülkede ofisi var. Bunlar Dubai, Rusya ve de Türkiye. Palo Alto Sistem Mühendisi Hakan Ünsal, Türkiye’de kurumların teknolojik gelişmeleri gelişmiş ülkelerden bile hızlı takip ettiğini dile getirdi. Birçok sektörün en yeni teknolojileri en etkin şekilde kullandığına değinen Ünsal, “Çözümlerimize Türkiye’nin önemli kurumları ilgi gösteriyor. Türkiye’de hedef olarak telekom, GSM operatörleri, finans, üretim sektörünü ve kamuyu belirlemiş durumdayız. Palo Alto ürün yelpazesiyle orta ve büyük ölçekli şirketlerin ihtiyaçlarını adresleyebilecek bir ürün yelpazesine sahip. Türkiye’de müşteri sayımızı artıracağımızı düşünüyoruz.” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics