Bilişim Dünyası 19 OCAK 2015 / 07:33

2015 bütünleşik çözümlerin yılı

Avnet Genel Müdürü Hakkı Eren ile Avnet’in 2014 yılını, 2015 öngörülerini ve sektördeki değişimleri konuştuk.

2014 yılını oldukça verimli geçirdiklerini belirten Avnet Genel Müdür Hakkı Eren, şirket olarak 2014 finansal yılını henüz tamamlamalarına karşın, beklentilerin büyük oranda karşılandığını söyledi. Önümüzdeki 6 ay için benzer beklentilere sahip olduklarını söyleyen Eren, bu süreçle ilgili herhangi bir endişe taşımadıklarını dile getirdi.

Geçtiğimiz yıl için çizdiğiniz tablo oldukça olumlu. Fakat 2015 yılında gerçekleşecek genel seçimler sektörde dalgalanmalara neden olabilir.

Pazarda bir durağanlık yaşanmayacak

Seçimlerin pazarda ve sektörde büyük dalgalanmalara neden olmayacağı öne süren Hakkı Eren sözlerine şu şekilde devam etti:

“Türkiye’de bir seçim olacak. Fakat ülkenin nabzı az çok belli. Pazarda durağanlaşmaya neden olacak gelişmelerin olmasını beklemiyorum. Avnet özelinde bakacak olursak,  pazarda girdiğimiz projelerin oldukça büyük çapta olduğunu söyleyebilirim. Büyük çapta ve uzun vadeli projelere yoğunlaştığımızdan ve son kullanıcıya yönelik satışlara girmediğimiz için olası dalgalanmalardan da şirket olarak etkileneceğimizi zannetmiyorum. Bu iş modelini ele aldığımızda, işlerimizin gayet iyi gittiğini söyleyebilirim. Yıllık 60 milyon dolarlık cirolardan 200 milyon dolarlara ulaştık. Bu olumlu tablonun sonucu olarak katma değer koymadığımız işlere girmeyeceğimizi söyleyebilirim.”

Hizmetin değeri ön plana çıkıyor

Şirket politikası olarak son kullanıcıya yönelik satışlar gerçekleştirmediklerini yineleyen Eren, her zaman iş ortaklarına satış yaptıklarının altını çizdi. Projelere her zaman tek iş ortağı ile çıktıklarını söyleyen Eren sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İş ortaklarımızdan herhangi biri bize bir proje ile geldiklerinde, o projeyi doğru bir şekilde modellendirip, şekillendiriyoruz. Üzerinde çalıştığımız bir projeye başka bir iş ortağımız dahil olmak istediğinde, bunu kabul etmiyoruz ve o proje üzerinde başka bir iş ortağımız ile çalıştığımızı belirtiyoruz.”

Sundukları satış öncesi hizmetler, ziyaretler, iş modellemeleri ve buna benzer birçok hizmet sayesinde iş ortaklarının kendileriyle çalışmaktan dolayı mutlu olduklarını söyleyen Hakkı Eren, bu hizmetlerin hepsinin ücretsiz olarak verildiğini de sözlerine ekledi. 

KOBİ’lere yatırım alternatifleri sunuyoruz

KOBİ’lerin teknolojiye yatıracak fazla bütçeleri olmadığını belirten Eren, 10 bin liralık donanım yatırımlarının bile KOBİ’leri oldukça zorladığını ifade etti. Dolayısıyla teknolojinin KOBİ’lere girmesi biraz zor görünüyor. Türkiye’deki önemli sorunlardan biri de burada ortaya çıkıyor: Sermaye. Büyük ölçekli şirketlerde de benzer sorunlar görülürken, birçok şirketin bütçelerine ve sermayelerine bakmadan yaptıkları yatırımların kendilerine uzun vadede sorunlar çıkarttığını ve gereken yatırımları yapmalarına engel olduğunu görüyoruz.”

Buluttan kaçmak imkansız

Bulut bilişim kavramının giderek sektörlerdeki yerini sağlamlaştırdığını dile getiren Eren, bulutun getirdiği maliyet avantajına dikkat çekti. Şirketlerin buluta olan yaklaşımlarının artan bir ivmeyle devam edeceğini belirten Eren konuyu şöyle değerlendirdi:

“Üreticilerimizin bulut hizmetlerini son dönemde hem bayilere hem de müşterilere sunmaya başladık. Üretici markalar, donanım hizmetlerinin yanı sıra, sundukları tekliflerde bulut hizmet maliyetlerini de sunmaya başladılar. Bunun yanı sıra piyasada sadece donanım ağırlıklı çözümler yerine “hepsi bir arada” çözümlerin öne çıktığını görüyoruz. Operasyonel işletimi oldukça kolay olan bu çözümler, müşterilerin iş süreçlerini oldukça hızlandırıyor. Donanım karlılığının giderek azaldığını da göz önüne alırsak, servislerin ve hizmetlerin öne çıkması çok şaşırtıcı olmuyor. Avnet olarak buna yönelik bir kurarak, hizmetleri son kullanıcıya ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bayilere bu servis ve hizmetlerin karlılıklarını ve faydalarını göstererek, piyasaya yeni ürünleri sunmayı planlıyoruz.”

2015 yılının hizmetin farkındalığının artacağı bir yıl olarak öne çıkacağını belirten Hakkı Eren, artık bir donanım parçası yerine komple bir çözümün ortaklar tarafından tercih edilmeye başlandığının altını çizdi. Bu noktada bayilere ve iş ortaklarına verecekleri eğitimler ve seminerlerle, onları bu konuda sertikalı ve yetkin bir hale getirmek istediklerini vurguladı. Bu sayede Avnet’in katma değerli yapısını sürdürebileceğini söyleyen Eren, yeni iş modellerinin de sektörlere rahatlıkla entegre edilebileceğini sözlerine ekledi.

 
ETİKETLER : 1005

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics