Bilişim Dünyası 22 OCAK 2015 / 12:11

2015, karma bulut yılı olmaya aday

2015’te BT sektörünün yeniden şekillenmesinde veri gölleri ve karma bulut etkin rol oynayacak. İşletmelerin artan veri yükü doğrultusunda entegre ve esnek bulut çözümlerine talebi artacak. EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, BT dünyasını yeniden şekillendirecek bu iki önemli unsurla ilgili şunları söyledi:

“Bu öngörünün gerçekleşme ihtimalini güçlendiren en önemli unsur, üretilen ve üretilmeye devam eden dev miktarlarda verilerin her tür veri depolama sisteminde, her açıdan talep yaratıyor olması. Özellikle, yapılandırılmamış veriler alanında veri depolamada her iki senede bir, iki kattan fazla büyüme yaşanıyor. Yapılandırılmış ya da yarı yapılandırılmış verilerde ise, yıllık yüzde 20 ve üzerinde büyüme var. Veri miktarında bu artış, işletmeleri veri depolamanın artan maliyetini ve karmaşıklığını azaltmaya yönelik önlemler almaya yöneltiyor. Bu eğilimin, veri depolama altyapısını kullanan mevcut ve gelecek uygulamaların gerek duyacağı kapasite ya da performans ölçeklendirmesinden ödün vermeden gerçekleştirilmesi gerek.”

Siloların yerine veri gölleri

İlerleyen dönemlerde geleneksel silo-tabanlı veri depolama altyapılarından konsolide veri göllerine geçişin yaygın bir biçimde benimsenmesi bekleniyor. Veri gölleri, akıllı yazılımlar tarafından yönetilen ve dev miktarda veri artışı ve buna bağlı performans gereksinimlerine göre ölçeklenebilen yapısıyla tercih ediliyor. Hadoop’un desteğiyle veri gölleri, işletmelerin veri göllerinin temellerinde depolanan büyük miktardaki verilerinden değer sağlamalarına olanak sağlayacak. Veri gölleri, işletme içinde iş akışı optimizasyonunu sağlayacak ve dev miktarda verilerin yönetimini ve bu verilerden değer sağlanmasını ekonomik hale getirecek. Veri gölünün temelini oluşturan mimarinin, işletmenin veri türleri ve iş akışlarına uyumlu olmasını sağlamak için belli bir düzeyde planlama ve analiz gerekiyor.

Tasarrufun sırrı karma buluta yönelim

Birçok işletme bilgi-işlem, veri depolama ya da her ikisi için bulut altyapısına geçiş sürecine girmiş durumda. Karma bulut yaklaşımını sınırlandıran unsur; geçiş sürecini sorunsuz bir şekilde yönetecek ve kurumsal sistemle bulut altyapısını entegre edecek bir akıllı uygulama yönetim katmanının eksikliği olarak belirlenebilir. EMC, mühendislik kaynaklarının önemli bir bölümünü bu konuya ayırıyor. Bu arada karma model yalnızca veri depolama ile ilgili değil. Aynı zamanda işletmelerin kendi bulut bilişim ayakizlerini oluşturmalarına ve altyapıyı öncü bulut hizmetleriyle tamamen bir arada çalışabilecek şekilde hizmet olarak sunmalarına olanak sağlıyor. Bu genişletilebilir bulut çözümlerinin geleceği, gezegendeki en hızlı büyüyen açık kaynak bulut platformu olan OpenStack teknolojisine bağlı olacak.

 
ETİKETLER : EMC

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics