Bilişim Dünyası 06 ARALIK 2015 / 16:55

2016’da iş analitiği yatırımları artacak

İş analitiği konusunda faaliyet gösteren Metric, Ar-Ge çalışmalarının meyvelerini toplamaya başlıyor.

Büyük çaplı şirketlerin oluşturduğu büyük verilerin yönetimi ve analizi ciddi önem taşıyor. Geçmiş ve şimdiki verilerin analizi, gelecek planlarının çok daha isabetli olmasını sağlıyor. İş analitiği konusunda 2007’den beri faaliyet gösteren Metric, 2014 yılında TÜBİTAK ile beraber yürüttüğü Ar-Ge projesini de sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalar içerisinde Metric, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen resmi Ar-Ge Belgesi’ni aldı. Metric Genel Müdürü Gökhan Arıksoy ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızda TÜBİTAK ile beraber yürütülen projelerin yanı sıra Ar-Ge merkezi belgesinin alınmasıyla ilgili konuştuk.
 
2015 yılı Metric açısından nasıl geçti?
Buna şöyle başlayım: 2014 yılı çok iyi geçti. 2014 yılında 2013’e göre gelirlerimizde yüzde 85 büyüdük. Bu büyümenin uzantılarını 2015’in ilk çeyreğinde de gözlemledik. 2015’in ikinci çeyreğinden itibaren seçimler, sonrasında koalisyon görüşmeleri gibi etmenler genel olarak yavaşlama dönemini getirdi. Ancak Kasım ve Aralık’ta yavaşlama döneminin sona erdiğini görüyoruz. Beklentilerimiz, Türkiye’de iş analitikleri konusunda sürekli 2 basamaklı büyümelerin gerçekleşmesi yönünde. Bu sene de bunun paralelinde büyümeler olacağını tahmin ediyoruz. Ancak bu iç parametreler biraz da olsa pazarı ve pazar büyümelerini yavaşlattı diye düşünüyoruz.
Bir diğer faktör de dolar ve avro kurlarındaki oynaklıklar oldu. Buradaki oynaklıklar bazı müşterilerde bir takım yatırımları erteleme ve yavaşlatma gibi reaksiyonlara sebep oldu. İş analitikleri konusundaki müşterilerimiz kriz veya yavaşlama bile olsa finansallarını, şirketlerini daha iyi analiz etmek istiyorlar. Biz de bu konularda, farklı sektörlerdeki şirketlere yardımcı oluyoruz.
 
2016 yılı hedeflerinizden bahseder misiniz? 
Seçimlerin geçmiş olması nedeniyle siyasi belirsizlik durumunun ortadan kalktığını düşünüyoruz. Bu yüzden 2016 yılında yatırımlar artarak devam edecektir. Geçmiş yıllardan gözlemimiz, bir yıl içinde bütçelerde azalma olduysa ya da yatırımda ertelemeler olduysa, o ertelenen yatırımlar bir sonraki yıl fazlasıyla gerçekleştiriliyor. 2016’nın da böyle bir yıl olacağını tahmin ediyoruz. Ancak 2016 yılında da özellikle uluslararası piyasalarda bir takım soru işaretleri var. Bunlardan biri Brezilya, Rusya ve Çin gibi büyüyen ekonomilerin büyüme hızlarının yavaşlaması. Bu yavaşlamanın ve Amerika’daki faizlerin artışının küresel piyasalarda bazı yansımaları olacaktır. Bunun iç piyasalara yansımasının miktarı, 2016’nın ne şekilde geçeceğini belirleyecek.
 
TÜBİTAK ile beraber yürütmeye başladığınız Ar-Ge çalışmanız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Metric, 2007 yılında kurulmuş bir organizasyon. 2013’e kadar genel olarak iş zekası ve iş analitikleri konusunda SAP ile beraber iş çözümleri oluşturuyor. Hala da bu çözümleri oluşturmaya devam ediyor. Ancak birtakım noktalarda iş analitikleri konusunda ürünlerin ve çözümlerin eksiklerini gördüğümüz için Ar-Ge yatırımları yapmaya karar verdik. 2014 yılının başından itibaren TÜBİTAK ile iki tane Ar-Ge projesi yaptık. Bu iki Ar-Ge projesinin ikisi de mevcut iş analitikleri çözümlerinin eksiklerini tamamlayacak veya bunları iyileştirecek çözümler ortaya koyuyor. Bunlardan bir tanesi iş analitikleri konusunda çözümlerinizin uçtan uca denetlenebilir, takip edilebilir olmasını sağlıyor. Çünkü büyük veri, iş analitikleri ve bütün verilerin aslında çalışanlar ve müşteriler tarafından kısmen veya tamamen gözlenebilir, görüntülenebilir hale gelmesini sağlıyor. Örneğin raporlama çözümlerinde yetkilendirmeleri kimin yaptığı, kime yaptığı, ne şekilde yönetildiği konusunu uçtan uca takip edebilmeniz gerekiyor. Bu takibi yapabilecek bir ürün geliştirdik ve bu geliştirdiğimiz ürünü Turkcell, Yapı Kredi Bankası ve HSBC şu anda aktif olarak kullanıyor.
Diğer bir çözümümüz de performans yönetimi ve prim hesaplama çözümü. Mevcut çözümlerde en büyük problemlerden bir tanesi kişilerin performanslarının ölçüldüğü KPI’ların çok dinamik bir şekilde değişiyor olması. Bu KPI’ların girilmesi, aylık olarak takip edilmesi ve buralardan performans ve prim ölçümlemelerinin, hesaplarının yapılmasının ve sağlanması gerekiyor. Bizim çözümümüz bu KPI’ların dinamik olarak yönetilmesi ve hesapların hızlı ve eksiksiz bir şekilde çalışmasına olanak sağlıyor. Türkiye’de görmüş olduğumuz en büyük sıkıntılardan biri çok sayıda Ar-Ge konusunda çalışan firmanın bulunması, fakat bunları akademik noktadan endüstriyel noktaya getirilmesinde zorlanıyor olmamız. Projelerimizin her ikisi de şu anda canlı olarak çeşitli müşteriler tarafından kullanılıyor.

Resmi Ar-Ge merkezi belgesi almanızı sağlayan etmenler nelerdir?
Ar-Ge merkezi olmamızın en büyük motivasyonu, TÜBİTAK Ar-Ge projelerimizin başarılı bir şekilde sonuçlanması oldu. Projelerimizin ilk fazlarını 2014 yılında tamamladık. 2015 yılında bu projelerin 2. fazlarını yapıyoruz. Bu süreç içerisinde TÜBİTAK’ın, Sanayi Bakanlığı’nın yönlendirmeleriyle Ar-Ge merkezi başvurusunu yapmaya karar verdik. Çünkü şu anda çalışanlarımızın yüzde yüzde 35 - 40’ı ağırlıklı olarak Ar-Ge projelerinde çalışıyor. Bu nedenle Ar-Ge merkezi olmak bizi motive edici konulardan bir tanesi oldu.

Metric’in son dönemdeki projelerinden bahseder misiniz?
Her çeyrek Metric en az 4 – 5 tane büyük projeye başlıyor. Son bir yıl içerisinde sayabileceğimiz en önemli projelerimizden birisi Mavi Jeans ile başlatmış olduğumuz, gerçek zamanlı bellek içi veri ambarı projesi. Mavi Jeans, operasyonundaki bütün parametreleri, analitik noktaları uçtan uca, gerçek zamanlı takip edip bunları karar destek sistemlerinde kullanabilir hale gelecek. Bu projeyle Mavi Jeans operasyonlarının anlık gözlenebilir ve gerçek zamanlı denetilebilir hale geleceğini söyleyebiliriz.
ETİKETLER : 1049

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics