Bilişim Dünyası 19 OCAK 2016 / 10:07

2016 yılında kanalı bekleyen 5 önemli eğilim

EMC Türkiye Kanal Satış Müdürü Erkut Göktan, bu yıl kanalın karşısına çıkmasını beklediği öngörülerinde işbirliğinin önemine, nesnelerin internetinin gelişimi ve yazılım tanımlı çözümlerin büyümesine dikkat çekti.  Bulut bilişimin işletmeler üzerinde giderek güçlenen etkisi, tüm sektörleri de yeniden şekillendirdi, Uber ve Tinder gibi yeni nesil ekonomik modelleri ile farklı işletmeler öne çıktı. Bilişim dünyasındaki bu gelişim, doğal olarak kanal yapısına da yansıyor. Esneklik ve ölçeklenebilirlik için müşteri gerekliliklerini daha iyi karşılamak adına, BT kanalının kendisi de gittikçe daha esnek ve ölçeklenebilir hale geliyor.  
Satıcıların, yönetilen hizmet sağlayıcılarının ve dış kaynak sağlayıcılarının sahip olduğu yetkinliklerin birleştirilmesiyle birlikte, birkaç yıl içinde bu farkların anlamı da çok az olacak. Aksine sadece “ortaklara” sahip olacağız, yani segmentasyon yerini gerektiği şekilde farklı satış hareketleri sunmak üzere esneyebilen ortaklara bırakacak. Bu yorumu yapan Erkut Göktan, yepyeni bir ‘güçlü kurumsal BT’ çağına ilerlemeye devam ettikçe, 2016 yılında bu değişim hızının daha da artacağı kanısında. Bu da şu şekillerde ortaya çıkacak:

1.  Kanal iş birliği içinde rekabet, daha yaygın hale gelecek: Hizmet sağlayıcılar, mümkün olduğu yerlerde kendi becerilerini kullanarak ve gerektiğinde rakipler ile alt yüklenicilik anlaşmaları yaparak tüm müşteri gerekliliklerine yönelik hizmet vermeye çalışacak. Günümüz ortamında bir satıcı, işletmelerin istediği perspektifte hizmet sunmaya haiz değilse, genel olarak bir rakibi bile olsa bunu yapabilen bir işletme ile ortaklık kurabilir. Bu dönüşüm, müşteriyi sürecin merkezine yerleştiriyor. Yeni kanal ekosisteminde tek önemli olan müşterinin ihtiyacı.

2. BT ortak ekosisteminde yetenek için bir savaş olacak: Hibrit bulut dağıtımlarının hızı arttıkça ve bulut teknolojileri gelişmeye devam ettikçe, kanal kurumlarının doğru yerde doğru satış yeteneğine sahip olması gittikçe daha önemli olacak. 2016'nın kanal satış temsilcisinin, artık sadece müşterinin uygulamasını değil, hizmet eden altyapıyı da anlaması gerekecek. Bu bilgi, bir işin şirket içinde mi yoksa kamusal bulutta mı yürütülmesinin en iyi olduğunu ve de Hizmet olarak Platform (PaaS), Hizmet olarak Altyapı (IaaS) gibi hibrit altyapılar için gerekli olan önemli platform teknolojilerini anlamasına zemin oluşturacak.

3. Flash, yazılım tanımlı ve hiper birleştirilmiş altyapılarda yüksek büyüme göreceğiz: Geçen yıl, hibrit bulut birleştirilmiş altyapıların ve referans mimarilerin büyümesini sağladı. Bu büyüme, işletmeler bulut ortamları içindeki karmaşıklığı yönetmeye çalıştıkça 2016'da da devam edecek. Yeni kanal oyuncuları özel yazılım ve orta ölçekli uygulamalara hizmet vermek için fırsatlardan yararlanmaya çalıştıkça, yeni oluşan hiper birleştirilmiş altyapı segmentinin büyüyeceğini öngörüyoruz. Hiper birleştirilmiş pazar, tamamen kanala odaklanarak temel olarak orta ölçekli işletmeleri hedefliyor ve satıcılar için önemli bir yeni gelir kaynağı vadediyor. Yazılım tanımlı altyapılar da kanal için güçlü bir satış kaynağı olmaya devam edecek.  

4.Dağıtıcılar, evrim geçirmeye devam edecek: Bugün, dağıtıcıların bulut hizmetlerini birleştirmesi ve donanıma ağırlıklı bir iş yürütürken satıcılar ile bu hizmetler arasında bağlantı kurması gerekiyor. Çeşitli sağlayıcıların bulut hizmetlerini birleştirmek ve bu hizmetleri satıcılara sunmak da müşterilerine altyapı ihtiyaçlarına yönelik tüm çözümleri sunmaya çalışan satıcılar için paha biçilemez olacak. 2016 yılında, daha fazla dağıtıcının, özel bulut hizmetlerini birleştirip ilişkilendirmesini ve sağlayıcıların rolünü üstlenmesini de bekliyorum.

5. 2016, Nesnelerin İnterneti'nin ilk büyük yılı olacak: Kendi büyük veri depolama ve analizi becerilerini geliştiren büyük sistem entegratörleri için, veri ve analiz kesişim yollarında, büyük bir fırsat ortaya çıkacak. Bu tür kurumlar, müşterilere hem başarı için gerekli temel altyapıyı hem de kurumlarca sunulan avantajları açıklamak için harika bir konumda. Nesnelerin İnterneti'nin bir getirisi olarak, tüm işletmeler bir nevi büyük veri işletmesi olacak. 2016 yılında, kanal şirketleri, işletmelerin bu yeni veri odaklı dünyaya geçişine yardımcı olmaları konusunda daha faza öne çıkacak.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics