Bilişim Dünyası 17 OCAK 2016 / 13:30

2016, yine BT odağında, daha da yoğun olacak

BThaber Şirketler Grubu’nun bir parçası olan Bilişim Zirvesi Etkinlik, Türkiye’nin ‘bilişim’ ekseninde en önemli etkinliklerine imza atmayı sürdürecek, bu yıl dünyaya da açılacak.

Bilişim teknolojilerinin tüm sektörler tarafından kavranması, yeni teknolojilerin iş dünyasında içselleştirilerek verimliliğin artırılmasına yönelik projeleri esas alan etkinlik platformları konsepti Bilişim Zirvesi, 2000 yılından bu yana gerçekleştirdiği uluslararası ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi ile her yıl Türk iş dünyasının teknoloji ile etkileşiminin bugünü ve geleceğini konuşturuyor. “Yeni nesillere yön veren ve yaşam şekillerini değiştiren teknoloji geleceğimizdir” diyen Bilişim Zirvesi Genel Müdürü Neslihan Aksun, bu konuyu zirveye 2015 Mayıs’ında taşıdıkları ‘’ICT Summit NOW for Kids – Çocuklar için Bilişim Zirvesi’’ etkinliğinin 2016 hazırlıklarına da başladıklarını vurguladı.  

‘İlk’lere hazır olun!

Neslihan Aksun, 2016 yılı planları hakkında başka detaylar da paylaştı. Buna göre, 13 farklı ilde BTvizyon Anadolu Toplantıları devam edecek. İki tanesi Ankara, sekiz tanesi İstanbul’da olmak üzere 10 farklı konu özelinde Teknoloji Platformları sektörü buluşturacak. Alanında bir ilk olan Design Awards Zirve Ödülleri Yarışması ve Ödül Töreni, yine 2016 yılında, bu sefer ikinci kez düzenlenecek. ICT Summit NOW for KIDS’16 – Çocuklar için Bilişim Zirvesi de ikinci kez katılımcıları buluşturacak. Sektör için bir gelenek halini alan Bilişim 500 – İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması Ödül Töreni’nin yanında, 2016 yılı yine önemli yeniliklere ev sahipliği yapacak: ICT Summit NOW for Games – Bilişim Zirvesi / Oyun, küresel yayılımın ilk adımı olarak CIO’lar ile Avrupa’da Buluşma Toplantıları ve son olarak, Türkiye’den Teknoloji Transferleri Etkinlikleri. 

Yeni illeri BT ile buluşturmaya devam

2002 yılından bu yana çeşitli illerde, önde gelen teknoloji şirketlerini Anadolu firmaları ile buluşturan toplantılar zinciri BTvizyon Anadolu Toplantıları, 2015 yılındaki yoğun gündemi 2016’ya, hem de bu sefer daha yoğun bir BTvizyon programı ile taşıyor. “BTvizyon Toplantıları’nı 2015 yılında 28 farklı sponsor desteği ve bine yakın konuyla ilgili kişinin katılımı ile Bursa, Gaziantep, Kayseri, Ankara, Trabzon, Konya ve Girne şehirlerinde başarıyla gerçekleştirdik” diyen Aksun, sözlerine şöyle devam etti: 

“Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kurumsal BT yetkinliğini artırmak adına bu, önemli bir etkinlik zinciri. Bu etkinliklerimizde ağ teknolojileri ve giyilebilir teknolojiler, e-Ticaret, endüstriyel tasarım ürünleri, BT yönetimi, bulut teknolojileri, siber güvenlik ve büyük veri gibi pek çok konuda farklı yaklaşımları mercek altına alarak, detayları paylaştık. 2016 yılında yeni illeri rotamıza katıyoruz. 2016 yılında Bursa, Gaziantep, Kocaeli, Kayseri, İzmir, Kahramanmaraş, Denizli, Konya, Mersin, Adana, Erzurum, Ankara ve Girne’de olacağız.”

BThaber içeriği ve etkinlik birbirini besliyor

BT sektörünün önde gelen isimleri ve işinde yoğun olarak bilişimi kullanan yöneticileri bir araya getiren özel konulu konferanslar dizisi Teknoloji Platformları, 2006’dan bugüne sektörü BThaber gazetesinde yer alan kapsamlı dosya çalışmalarında ve Platform konferanslarında buluşturuyor. Teknoloji Platformları 2016 içerik planı ise şöyle sıralanıyor: Bilgi ve Doküman Yönetimi, Finansta Dijital İnovasyon, Kamuda BT Yönetişimi, Biyometri ve Güvenlik, Dijital Dönüşüm ve Mobil, Büyük Veri, Bulut ve Gömülü Sistem Stratejileri, Giyilebilir ve Akıllı Teknolojiler, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, IoT Nesnelerin İnterneti ve M2M ve son olarak, ERP Çözüm Süreçleri. 

Yenilikçilik, ödülü hak eder

Nisan 2016’da İstanbul’da gerçekleştirilmesi hedeflenen Design Awards ile amaç; bu yıl da yeni ürünler üzerinde yoğunlaşarak, üstün tasarımlı ürünleri belirlemek ve teknolojik ilerlemenin gözlemlenmesi için Türkiye’de ideal bir platform oluşturmak olacak. İkinci kez gerçekleştirilecek “Design Awards” ödüllerinin bu yıl ‘mobil’ temasında işleneceği bilgisini veren Neslihan Aksun, şu detayları paylaştı: 
“Yarışma kapsamında Türkiye ya da yurtdışı merkezli, ancak Türkiye’de halihazırda teknoloji alanında faaliyet gösteren ve satış gerçekleştiren tüm firmaların mobil temalı ürünleri değerlendirilecek. Yarışma iki ana kategori olan ‘Yazılım Tasarımı’ ve ‘Donanım Tasarımı’ ve bunların alt kategorilerde olacak. Her kategori için, ‘Yılın En Şık Tasarımlı Ürünü’ ve ‘Yılın En Kullanışlı Ürünü’ olmak üzere iki ayrı ödül verilecek.” 

Çocuklar ve aileleri zirvede buluşacak

2016 Haziran’ında ikincisi düzenlenecek Çocuklar için Bilişim Zirvesi ICT Summit NOW for Kids 2016,  teknolojiye doğan çocukların bugününü ve yarınını, teknolojinin geleceğimizdeki yerini ele alan bir içerikle katılımcılarını karşılayacak. Bu yoğun içeriğin yanında, kuşaklar arası iletişimde ebeveynleri, eğitmenleri ve profesyonelleri bilgilendiren ve geleceğe hazırlayan bir etkinlik platformu olarak ön plana çıkan Çocuk Bilişim Zirvesi, bir kez daha zengin içeriği ve atölye konseptleri ile okullar kapanmadan hemen önce, yine iki gün boyunca katılımcılarını ağırlayacak. 

Bilişimde ‘en iyiler’ 17’inci kez seçilecek

BThaber Şirketler Grubu’nda sektör adına bir gelenek halini alan, ciroları itibariyle en büyük 500 sektör şirketini genel ve faaliyet gösterdikleri alt kategoriler itibariyle sıralayan, araştırmasını grup şirketi M2S Araştırma ve Pazarlama’nın gerçekleştirdiği Bilişim 500 – İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması, bu yıl 17’inci kez gerek özel sektör gerekse kamu adına bir rehber olacak. 

Dünyaya açılma zamanı geldi

Bilişim Zirvesi Genel Müdürü Neslihan Aksun, içeriği ile fark yaratacak etkinlikleri hakkında bilgiler verdi. 

ICT Summit NOW for Games – Bilişim Zirvesi / Oyun: 2016 Kasım’ında gerçekleşecek ICT Summit NOW etkinliği “Oyun’ temasını merkeze alacak, bu başlıkta çözümler, gelecek projeleri katılımcılarla paylaşılacak, oyun turnuvaları gerçekleştirilecek, tanıtım alanlarında teknolojinin en yeni dönüşümü katılımcılara sunulacak. 

CIO’lar ile Avrupa’da Buluşma Toplantıları: Teknoloji liderlerini bilişim şirketleri ile buluşturma odağında özel tasarlanmış bir etkinlik olan ‘’CIO Buluşmaları’’, bu yıl 4 defa gerçekleştirilecek. Mart ayında Barselona, Nisan ayında da Prag’da bu etkinlik çerçevesinde ilk adımlar atılacak. 

Türkiye’den Teknoloji Transferleri Etkinlikleri: Yılda 4 defa gerçekleştirilmesi planlanan Teknoloji Transferi Etkinlikleri’nin ilki Mart ayında Malezya’da düzenlenecek. Türkiye’de üretim yapan teknoloji firmalarının Malezya firmalarına tanıtılmasını, ürün ve hizmetlerinin sunumunu hedefleyen “Konferans” ve “İkili Görüşmeler” konseptindeki etkinliklerin, sektörün yoğun ilgisiyle karşılaşmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics