Bilişim Dünyası 04 HAZİRAN 2014 / 12:15

3 boyutlu yazıcılar eğitime yeni boyut katıyor

MakerBot 3 boyutlu yazıcıların Türkiye dağıtıcısı 3Bfab, 29 Mayıs - 1 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Educashow Okul Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’nda ürün ve teknolojileriyle yer aldı. Fuarda MakerBot 3 boyutlu yazıcıların ve 3 boyutlu baskı teknolojilerinin eğitime getireceği yeni olanakları ziyaretçilere aktaran 3Bfab, düzenlediği workshop ve seminerlerde 3 boyutlu baskı konusundaki zengin deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

İnovasyona ve Pratiğe Dayalı Eğitimi Destekliyor
MakerBot’un geniş vizyonu ve uygun fiyatlı ürünleriyle üç boyutlu yazıcıların gelişiminde ve yaygınlaşmasında önemli bir rol oynadığını bilgisini veren 3Bfab Genel Müdürü Hakan Güzelgöz, bu teknolojilerin eğitimin zenginleştirilmesine dair önemli bir potansiyel sunduğunu dikkat çekti. Türkiye’de Robert Koleji ve İhlas Koleji gibi saygın eğitim kurumlarıyla işbirliğine gittiklerini ve bu okullarda MakerBot Replicator 3 boyutlu yazıcıların eğitime destek amaçlı kullanıldığını ifade eden Güzelgöz, şunları söyledi:
“3 boyutlu yazıcılar aklınızdaki fikri projeyi gerçeğe dönüştürmenin en kolay ve en hızlı yolu. Günümüz eğitim modellerinde inovasyon kültürü ve pratiğe dönüştürülebilen bilgiler giderek daha çok önem kazanıyor. Öğrencilerimizin öğrendikleri bilgileri uygulamaya dökerek sorunlara çözümler bulduğu, yeni öneriler getirdiği projeler ve yarışmalar bu yolda atılan adımların bir göstergesi.”
Öğrencilere güven, cesaret ve merak aşılıyor
Öğrencilerin eğitimde en çok zorlandığı konulardan birinin, projeleri için örnek tasarımlar üretmek olduğunu söyleyen Güzelgöz, şöyle devam etti:
“3 boyutlu yazıcıların sunduğu olanaklar sayesinde öğrenciler, bilgisayarda tasarladıkları modelleri ve parçaları kısa sürede ve hesaplı bir şekilde üretip hayata geçirebiliyorlar. Böylece fikirlerinin ve tasarımlarının gerçek dünyada çalışıp çalışmadığını görebiliyor, deneme yanılma yoluyla hatalarından ders çıkararak daha kusursuz tasarımlara imza atma şansı yakalıyorlar. Bu öğrenciye güven, cesaret ve merak aşılıyor. Kısacası 3 boyutlu yazıcılar öğrencilere daha cesur, daha yenilikçi daha yaratıcı bir eğitimin kapılarını aralıyor.”

3 boyutlu yazıcılarla ilgili detaylı Türkçe bilgiye http://www.3bfab.com adresinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : 3bfab makerbot