Bilişim Dünyası 05 AĞUSTOS 2014 / 07:52

3 boyutlu yazıcıların maliyetleri düşecek

Teknoyatırım destek programı, 3 boyutlu yazıcıların maliyetlerini düşmesini ve yaygın kullanımını mümkün kılacak.

Uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucu yüzde 100 yerli sermaye ile ilk yerli 3 boyutluyu yazıcıyı üretmeyi başaran LTS Teknoloji Grup’un Başkanı Talat Sam 3D yazıcıların kullanımının, herkesi üreticiye dönüştürerek bir sanayi devrimi sağlayacağını belirtti. Sam, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknolojik Ürün Yatırım Programı'na (Teknoyatırım) başvurularının başlamasıyla ilgili olarak, bu gelişmenin ülke ekonomisi için çok önemli olduğunu ve yeni bir sanayii devrimi gerçekleştirileceğini ifade etti. Sam, “Yenilik gerektiren ve yoğun Ar-Ge çalışmalarının söz konusu olduğu projelerde özellikle yatırım ve ürünlerin ticarileştirilmesi anlamında ciddi bir desteğe ihtiyaç duyuluyor. Ar-Ge çalışmaları sonucu 3 boyutlu yazıcıyı tamamen yerli sermaye ile üreterek Obama'nın bahsettiği üçüncü sanayi devrimine Türkiye’den katkı sağladık. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknoyatırım programı ile artık önümüz açılmış oldu” dedi.

Ar-Ge çalışmaları ile yerli 3 boyutlu yazıcıyı üretmeyi başardıklarının altını çizen Talat Sam "Bu program sayesinde seri üretime geçip, sanayi devrimi olarak nitelenen 3 boyutlu yazıcıları evlere kadar ulaştırmaya sayılı günler kaldı diyebiliriz. 3 boyutlu yazıcıların evlere girecek kadar maliyetinin düşürülmesi ve geliştirilmesi konusuna ağırlık veriyoruz. 15 bin ila 250 bin dolar arasında satılan 3D yazıcının fiyatını 2 bin 500 dolar seviyesine düşürmeyi başardık.”

TETE yolda

En kısa sürede yatırım çalışmalarına başlayarak TETE adını verdikleri 3 boyutlu yazıcıyı dünyadaki fiyatlarının çok çok altında satışa sunacaklarını kaydeden Sam, şunları kaydetti: “Teknoyatırım, bizim gibi sürekli yenilikçi ürünler geliştirme arzusunda olan ve Ar-Ge çalışmalarına ciddi yatırımlar yapan firmalar için altın değerinde bir fırsat. Bunu iyi bir şekilde değerlendirerek hem ülke ekonomimize katkı sağlayacağız, hem de ülkemizi dünya pazarında çok iyi bir şekilde temsil edeceğiz.”

Teknolojik ürünlerin üretimine yönelik yatırımların destekleneceği program kapsamında küçük işletmelerde yatırım tutarının yüzde 40'ı kadar destek veriliyor. Orta ve küçük işletmelerde ise 10 milyon lira civarında üst destek limitleri sunuluyor. Destek programı ile detaylı bilgiye https://teknoyatirim.sanayi.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : 3 boyutlu yazıcı

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics