Bilişim Dünyası 05 EKİM 2010 / 13:01

3 milyon saatlik Ar-Ge’nin meyveleri tanıtıldı

Turkcell’in Ar-Ge ve inovasyon merkezi Turkcell Teknoloji’nin 3 milyonuncu çalışma saatinin onuruna gerçekleşen etkinlikte, merkezde 360 mühendis tarafından geliştirilen teknolojiler canlı sunumlarla tanıtıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Turkcell’i yalnızca bir GSM operatörü olarak değil bir iletişim ve teknoloji şirketi olarak tanımladıklarının altını çizdi. Turkcell Teknoloji’nin geliştirdiği yazılımların odağında müşterinin olduğunu dile getiren Ciliv, 2009 yılında kendi alanlarında Türkiye’de alınan tüm patentlerin yüzde 53’nün Turkcell Teknoloji’ye ait olduğunu ve 3 yılda patent sayısının 31’e ulaştığını vurguladı.
Turkcell Teknoloji Genel Müdürü Semih İncedayı, ürettikleri yazılımların 12 ülkede 70 milyon kişi tarafından kullanıldığını vurguladı. İncedayı, 3 milyon saatlik emek ile kuruluş amaçlarını yerine getirdiklerini kaydetti.

Ar-Ge ürünleri tanıtıldı
Toplantıda ‘3 Boyutlu Konferans’, ‘Etkileşimli Video’ ve ‘Sanal Asistan’ gibi teknolojiler basın mensuplarına tanıtıldı. ‘Etkileşimli Video’, gelecekte şirketlerin müşterilerine ulaşma yollarının ne denli değiştiğini ortaya koydu. Oynayan video üzerinde kullanıcı bir ürünü seçerek ürünün özelliklerine ve satış noktasına doğrudan ulaşabiliyor.
Tanıtılan diğer bir uygulama olan ‘Sanal Asistan’ ile müşterilere doğrudan yardımcı olacak bir sistem geliştirildiği belirtildi. Verilen örnekte, özellikle ilaç saatini kaçıranlar için özel
olarak bir uygulamadan bahsedildi.
Cep telefonundan ilaç kutusunun üzerinde yer alan simge kameraya kaydedilerek sunucuya aktarılıyor. Sunucudan ilacın tüm özellikleri ve nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili bilgiler doğrudan telefona geliyor. Bu sırada operatörün sizi doğrudan arayarak ilaç saatinizi bildirmesi de sağlanabiliyor.
Etkinlikte tanıtılan başka bir uygulamada ise sanat eserleri yine video aracılığıyla sunucuya tanıtılıyor. Sunucu ise telefona eserle ilgili bilgileri aktarıyor.  Benzer bir uygulamanın ABD’de  bir müzede kullanıldığı üzerine sorulan soru üzerine uygulamalar arasındaki farkın mobiliteden geçtiği belirtildi.
ETİKETLER : Sayı:790

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics