Bilişim Dünyası 30 MART 2015 / 09:22

3D modeller hayat kurtarıyor

BTech Innovation Kurucu Ortağı ve Ar-Ge Direktörü Kuntay Aktaş, sundukları hizmetlerin tüm Türkiye’de tanınarak en ücra devlet hastanelerinde bile kullanılmasını, çaresiz bekleyen hastalara çözüm olurken, sistemin faydaları sayesinde dünya standartlarında cerrahi operasyonların ülkemizde milli kaynaklarla yapılmasını hedefliyor.

Hacettepe Teknokent’te çalışmalarını sürdüren, yakında ODTÜ Teknokent’te de ofis açacak olan Btech firmasının kurucu ortağı ve Ar-Ge Direktörü Kuntay Aktaş, öncelikle sağlık alanında mühendislik yaptıklarını kaydetti. İşlerini 3 ana başlıkta toplayan Aktaş, şu bilgileri verdi: “Anatomik Model’den başlayalım.Yaptığımız birinci iş teşhis yönteminde yepyeni bir teknoloji olan 3 boyutlu anatomik modelleri doktorların hizmetine sunmak. Bu ürünümüzle doktorlar hastalarının anatomisini, tümörün yerini, büyüklüğünü, damarlarla ve organlarla ilişkisini 2 boyutlu röntgenler yerine, 3 boyutlu plastik modellerde inceliyorlar. Yani başka bir deyişle ameliyata girmeden ameliyatta karşısına ne geleceğini görebiliyor. Özellikle beyin tümörlerinde tümöre nereden ulaşabileceğini görüp gerekli önlemleri alabiliyor veya kalp cerrahları damarları, kalbi, tüm detaylarıyla sanki hastayı ameliyata almışçasına görüp inceleyebiliyor. Yaptığımız modellerdeki detay ve hassasiyet o kadar yüksek ki, üniversitelerdeki anatomi modellerinde bile bu detaylar bulunmamakta. Diğer yandan ‘Kişiye Özel Protezler’ geliştiriyoruz.  Kişiye özel protezlerin iki türlü kullanım alanı var; ilki normal yöntemlerle ve ürünlerle hiçbir çözümü olmayan vakalar. İnsan anatomisinin karmaşık geometrisi ve vücutta oluşan ihtiyacın farklılığı sebebiyle bu hastalar için özel tasarım ihtiyacı doğuyor. Bu gibi vakalar için şirketimiz bünyesinde hastanın anatomisiyle birebir uyumlu, fonksiyonunu tam yerine getiren ve hastanın estetik olarak eski haline gelmesini sağlayan özel implantlar tasarlanıyor. Ancak maalesef bırakın hastaları, cerrahların çoğunun bile bu teknolojiden haberi bulunmamakta. Bu yüzden yaratacağımız farkındalık önemli. Kullandığımız özgün yöntem ve teknoloji sayesinde vücutta ihtiyaç duyulan her türlü yerde sert doku için protez çözümü sunulabilmekte, dental ihtiyaçlardan kafatasına, ön yüz bölgesinden çeneye, kalçaya kadar kişiye özel protez ihtiyacı olan her hastaya sınır olmaksızın tasarım yapabilmekteyiz. Bu yeteneğe sahip dünyadan çok az firma mevcut. Kişiye Özel Protez’lerde ikinci olarak standart implantların uyduğu ancak daha başarılı ameliyat ve daha hızlı, konforlu iyileşme süreci isteyen hastalarda da bu teknolojiyi kullanabiliyoruz. İşimizin son başlığı ise Sanal Cerrahi Simülasyon ve Kılavuz Sistemi. Bu sistemle hastanın MR veya tomografi verilerinden 3 boyutlu görüntüler oluşturarak, bu görüntüler üzerinden tüm analiz ve ölçümleri gerçekleştiriyoruz. Bu tür analizler hali hazırda yapılmadığı için implant takılan hastaların çok büyük bölümü hareket fonksiyonlarını kısmen yerine getirebiliyor.”

Hastaların ve doktorların bu teknolojiyi öğrenmesi ve talep etmesi çok önemli

Bilgisini verdiği ürünlerin biyouyumlu, ömür boyu vücut içerisinde kalabilen ve vücutla uyumluluğu en yüksek olan CE ve ISO 13485 (Medikal Kalite Serifikasyonu) belgeli malzemelerden, akredite ve sertifikalı merkezlerde özel yöntemlerle üretidiğini vurgulayan Aktaş, Btech’in şimdilik sadece tasarım hizmeti verdiğini ancak bu tür merkezlerle geliştirdiği ortaklıklarla üretim kısmında da yer aldıklarının altını çizdi. İleriki dönemde tamamen 3 boyutlu yazıcılar ve üretim sistemleri, 3 boyutlu kayıt ve görüntüleme sistemlerinin bulunduğu bir makine parkı yatırımı yapılmasını planladıklarını ifade eden Kuntay Aktaş, hedefleri arasında bu sistemin tüm Türkiye’de tanınarak en ücra devlet hastanelerinde bile kullanılması, çaresiz bekleyen hastalara çözüm olurken, sistemin faydaları sayesinde dünya standartlarında cerrahi operasyonların ülkemizde milli kaynaklarla yapılması olduğuna dikkat çekti. Aktaş, “Bu alanın güçlenmesi için en önemli faktörlerden birisi farkındalık yaratılması. Hastaların ve doktorların bu teknolojiyi öğrenmesi ve talep etmesi çok önemli. Şüphesiz doktorlar ile mühendisler beraber çalışmalı, ameliyat sahasında doğan ihtiyaçlara yönelik yeni teknolojiler geliştirilmeli, özellikle biyouyumlu malzemelerde yeni malzemeler yapılmalı ve insan vücuduyla birebir özellikle yapay organik yapılar ve organlar bu sistemle bütünleştirilmeli. Ayrıca teknolojinin 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile birebir bağlantılı olduğu düşünülürse bu alandaki gelişmeler de paralel olarak sistemi geliştirecektir” açıklamasını yaptı.

Sağlıkta kişiye özel yaklaşım sunuyoruz

Aktaş, Türkiye olarak bu konuda dünyada çok iyi bir konumda olduğumuzun altını çizerek şunları kaydetti: “Dünya standardında işler yapmaktayız ve yaptığımız çalışmaların birçoğu hem ülkemizde hem de dünyada ilk olan çalışmalar. Türkiye’ye bu teknolojinin gelmesinde çok büyük emekleri olan değerli hocalarımızın; Prof. Dr. Osman Bengi, Prof. Dr. Osman Eroğul’un açtığı bu yolda, bizler de yeni teknolojiler üreterek yalnızca dünyayı yakından takip eden bir firma değil, dünyada öncü olan bir firma olmayı hedefliyoruz. Her şeyin daha kişiselleştiği bir dünyada sağlık gibi önemli bir konuda kişiye özel bir yaklaşım sunan firmamız sayesinde umutsuzca bekleyen birçok hasta tedavi olabilmekte hem estetik hem fonksiyonellik açısından en iyi sonuçlar hastalara sunulabilmekte. Diğer yandan Yeni Fikirler Yeni İşler’de sağlık kategorisinde ödül aldık. ODTÜ ile ilişkilerimizle vizyonumuzu geliştirdik; yönümüzü küresel pazara çevirdik. Amerikan pazarına girmeye çalışıyoruz. General Electric de bizi destekliyor. Üniversite hastaneleriyle de görüşmek istiyoruz. OSTIM de yanımızda. 3 boyutlu yazıcılara vurgu yapmakta büyük fayda var. Türkiye’de 3 boyutlu yazıcıdan aort basıldı. 3 boyutlu yazıcıyla tüm dünya ilgileniyor ve dünya değişiyor! Bizim bünyemizde savunma birimimiz de bulunuyor.  Madencilere çip takılarak gerçekleştirilen ‘Yeraltında Haberleşme Sistemi’ projemiz de var. Madencilerin nabzından, nerede olduğuna, oksijen - gaz yoğunluğundan, hepsi bir merkezden takip ediliyor. Kaza olduğunda İnsanlar nereye kaçağını bilemiyorlar. Bu sistemle nereden kaçacaklar, hangi yerler güvenli hepsi tesbit edilebiliyor. Sistem madencinin nerede olduğunu çok net gösteriyor! Çok ciddi yatırım yaptık bu projeye; toplam tüm Ar-Ge’si 6 milyon TL. 3 boyutlu anatomik atlas yapmaya da çalışıyoruz. Sürdürülebilir model kurmamız için para kazanmamız gerekiyor. Şüphesiz ki devletimizin bu tür yüksek teknolojilerin kullanılması için özendirici bir rol üstlenmesi gerek. Özellikle hasta konforunu artıran, ameliyat başarılarını artırırken cerrahi riskleri düşüren bu sistemlerin SGK kapsamına alınarak yaygınlaşması ve ihtiyacı olan herkesin ulaşabilmesi noktasında adımlar atılmalı. Çünkü 3 boyutlu basılmış modeller hayat kurtarıyor”

 
ETİKETLER : 1015

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics