Bilişim Dünyası 29 EYLÜL 2014 / 09:49

3G kullanıcıları daha fazla veri kullanmak istiyor

Türkiye’deki 3G kullanıcılarının yüzde 75’ini temsil eden ve Ericsson tarafından yapılan tüketici eğilimleri araştırma sonucuna göre, kullanıcıların büyük bir kısmı henüz operatör üzerinden ses/SMS servislerinden vazgeçerek sadece veri hizmetlerini kullanmayı tercih etmiyor.

Ericsson, 3G kullanan tüketicilerin kullanım alışkanlıklarının ve 4G’den beklentilerinin yer aldığı, 2014 Ericsson ConsumerLab 3G Kullanıcı Eğilimleri ve Beklentileri Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Türkiye genelinde 25 şehirde, ayda en az bir kez akıllı telefon üzerinden mobil internet kullanan bin 500 kullanıcı ile yüz yüze görüşerek yapılan araştırma, Türkiye’nin akıllı telefon üzerinden sosyal ağ kullanımı, anlık mesajlaşma uygulamaları, mobil oyun ve uygulama indirme gibi servislerin kullanım sıklığı açısından İngiltere, Almanya ve Amerika gibi ülkelerden daha ileride olduğunu gösteriyor.

3G hayatımızın vazgeçilmezleri arasında

Araştırma sonuçlarına göre, 3G kullanıcılarının yüzde 43’ü,  akıllı telefonlarının hayatlarının önemli bir parçası olduğunu ifade ederken, yüzde 37’si operatör seçerken maliyetten önce hıza önem veriyor. Mobil servislerin kullanımı, Türkiye’de çok aktif durumda ve sosyal medya, anlık mesajlaşma, uygulama indirme gibi pek çok serviste İngiltere, Amerika, Almanya gibi ülkeleri gerisinde bırakmış durumda. Örneğin, Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 91’i haftada en az bir kez sosyal ağlara bağlanırken, Amerika’da bu oran yüzde 81, İngiltere’de yüzde 77 ve Almanya’da ise yüzde 70.

Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarının internet üzerinden sesli/görüntülü görüşme ve anlık mesajlaşma servislerinin kullanma oranları yine birçok ülkeyi ilerisinde seyrediyor. Rapora göre, kullanıcıların yüzde 56’sı her gün hem kısa mesaj hem de internet tabanlı anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanıyor. İnternet iletişim servis kullanıcıları tarafından gönderilen her 10 mesajdan 4,4’ü ve yapılan her 10 çağrıdan 3,3’ü internet üzerinden gerçekleşiyor. Bu oranlarla Türkiye; Amerika, İngiltere, İsveç ve Danimarka gibi ülkeleri geride bırakıyor.

4G’ye olan ilgi artıyor

Her 10 kullanıcıdan 4’ü 4G teknolojinden haberdar iken, en az %42’si, hâlihazırda 4G abonesi olma konusunda istekli ve yüzde 35’i 4G özellikli bir akıllı telefon almak istiyor. 4G teknolojisini kullanmayı en çok isteyen kesim yüzde 36 ile 30-39 yaş ile ilk sırada yer alıyor. Onu, 40-49 ve 25-29 yaş arası kesim izliyor.  Kullanıcıların yarısından fazlası (yüzde 58) 4G’nin 2015’in sonuna kadar Türkiye’de kullanılmaya başlanacağını bekliyor.

Bu yıl beşincisi düzenlenen araştırma sonuçlarını yorumlarını Ericsson Türkiye Ülke Müdürü Ziya Erdem, şunları söyledi:

“Bu yıl beşincisi düzenlediğimiz bu araştırma ile 3G’nin hız kesmeden kullanım aktifliğinin artığını ve 3G kullanıcılarının teknolojiyi çok yakından takip ettiklerini görüyoruz. BTK’nın 2014 ikinci çeyrek verilerine göre Türkiye’de 27 milyonu aşkın cepten mobil internet kullanıcısı bulunuyor ve yaptığımız bu çalışmada gördük ki 3G akıllı telefon kullanıcılarının farklı mobil servisleri kullanım sıklığı İngiltere, Amerika, Almanya gibi ülkeleri geçmiş durumda. Bu sonucu, Türkiye’de mobil geniş bant penetrasyonunun diğer ülkelere kıyasla henüz daha düşük, fakat hızlı bir yükseliş eğiliminde olmasına bağlıyoruz. Diğer yandan, bu araştırmada gördük ki, kullanıcıların önemli bir kısmı daha hızlı ve ileri bir teknoloji olarak algıladıkları 4G’yi heyecanla bekliyor. Biz de Ericsson olarak 4G’yi mobil geleceğin kendisi olarak görüyoruz ve Türkiye’deki mobil ekosistemde yepyeni bir devri başlatmasını dört gözle bekliyoruz.”

 
ETİKETLER : 990

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics