Bilişim Dünyası 15 MAYIS 2015 / 11:04

4G ihalesinde 3 ay erteleme

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 26 Mayıs'ta yapılacağı duyurulan 4G ihalesinin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nca (BTK) 26 Ağustos 2015 tarihine ertelendiğini açıkladı. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, IMT hizmet ve altyapılarına ilişkin yetkilendirme ihalesinin 3 ay ertelenmesi hususunda müşterek görüş birliğine varıldığı kaydedildi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada 4G yerine 5G'nin beklenmesinin daha doğru olduğunu ifade etmişti.
Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 4G ihalesinin üç ay ertelendiğini duyuran Bilişim Muhabirleri Derneği (BMD) Başkanı Musa Savaş da, "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 26 Mayıs 2015 tarihinde yapılacağı duyurulan 4G ihalesi üç ay sonraya ertelendi" dedi. Savaş, blogunda bu erteleme için GSM operatörleri ve ilgili kamu kurumlarının Perşembe sabah acil bir toplantı yaptığını duyurdu.

IMT İhalesi 26 Ağustos’ta 

Kamuoyunda 4G olarak bilinen “IMT (International Mobile Telecommunications – Uluslararası Mobil Telekomünikasyon) Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme” ihalesinin 26 Ağustos 2015 tarihinde yapılmasına ilişkin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan basın açıklaması şöyle:

"Bilgi ve iletişim teknolojilerinde ve özellikle mobil sektörde, son yıllarda sesli iletişimden veri iletişimine doğru hızlı bir eğilimin olduğu görülmektedir. Halihazırda ülkemizde kullanılan mobil elektronik haberleşme teknolojileri (2G, 3G) geçmişte tüketici beklentilerini yeterince karşılamıştır. Ancak, artan zengin içerikli uygulamalar, hız beklentisi ve mobil veri/internet tüketimini artıran akıllı cihazların piyasada yaygınlaşması gibi etkenlerin zaman içerisinde mevcut mobil elektronik haberleşme şebeke kapasitelerinin yetersiz kalmasına neden olacağı görüldüğünden, dünyadaki mobil elektronik haberleşmede sağlanan gelişmeler ve geleceğe yönelik çalışmalar da dikkate alınarak; Bakanlığımız ve Düzenleyici Kurumumuz olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun görev-yetki ve sorumlulukları çerçevesinde “IMT (International Mobile Telecommunications – Uluslararası Mobil Telekomünikasyon) Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme” çalışmaları ve buna ilişkin ihale süreci başlatılmıştır.

Söz konusu ihale ile; frekansların teknoloji bağımsız olarak kullanılması, işletmeciler arasında halen mevcut olan frekans dengesizliğinin giderilmesi, mevcut teknolojik gelişmelerin yanı sıra 5G (5nci Nesil) gibi yeni teknolojilerin ilave bir işleme tabi tutulmaksızın anında ülkemizde hizmete sunulabilmesinin önü açılmış olacaktır.

Ancak, bu süreçte gerek isteklilerin ve işletmecilerin şartnameye yönelik açıklama ve zeyil talepleri ve gerekse ihaleye teknik ve finansal olarak daha iyi hazırlanabilmelerini teminen; sektörde faaliyet gösteren mevcut işletmecilerle birlikte yapılan değerlendirmeler sonucunda, daha önce 26 Mayıs 2015 tarihinde yapılacağı duyurulan “IMT (International Mobile Telecommunications – Uluslararası Mobil Telekomünikasyon) Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesi” nin 3 ay ertelenmesi hususunda mutabık kalınmış olup, bu çerçevede söz konusu ihale Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca 26 Ağustos 2015 tarihine ertelenmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics