Bilişim Dünyası 17 AĞUSTOS 2015 / 01:34

4x4 cihazları ile atağa kalkıyor

2018 yılında 100. kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Panasonic, zorlu fiziksel şartlara dayanıklı Toughbook ve Toughpad cihazları ile kurumsal mobil çözümler alandaki iddiasını sürdürüyor.

Toughbook taşınabilir bilgisayarları ve Toughpad tabletleri ile kurumlara özel mobil çözümler sunan Panasonic, bu alanda kendine yeni hedefler koydu. 2018 yılında 100. yılını kutlayacak olan Panasonic’in Türkiye’deki ana hedefi bu dönem içinde cirosunu dört katına çıkartmak.  Panasonic Türkiye Kurumsal Mobil Çözümler Ülke Müdürü Ali Oktay Ortakaya, sorularımızı yanıtladı:

Mobil dünyanın gelişimi sizce nasıl bir seyir izliyor?

Kesintisiz, mobil çalışmanın gelişen teknoloji ve artan talepler ışığında hayati talepler haline geldiği, enerji ve altyapı sektörlerinin yanı sıra, kamu hizmetleri, acil servisler, perakende, hızlı tüketim, sağlık, lojistik ve güvenlik gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketler adım adım mobil çalışma dünyasına katılıyor. Ancak bu dünyanın en önemli unsuru hiç kuşkusuz mobilite ile zorlu saha koşullarına uygun teknolojileri bir araya getiren cihazlardan oluşuyor.

Sahada, fabrikada, şantiyede ve fiziksel şartların zorlu olduğu birçok ortamda söz konusu mobil cihazların tam randımanlı çalışabilmeleri için belirli kriterlere sahip olmaları gerekiyor. Zira söz konusu fiziksel şartlara dayanıklı olmayan cihazlar kurumların mobil çalışma esaslarından tam olarak gerekli verimi alamamasına neden oluyor.

Panasonic olarak “dayanıklı” ürünlerimizle bu ihtiyaca olabilecek en iyi şekilde karşılık veriyoruz. Toughbook ve Toughpad markaları altında topladığımız, fiziksel şartlara dayanıklı tablet ve mobil PC’lerimizle kurumların mobil çalışma anlayışından en yüksek faydayı elde etmelerini sağlıyoruz. Uzun vadede bu segmente ait teknolojilerin öneminin giderek arttığını, üreticilerin de daha fazla bu alana yatırım yaptıklarını göreceğiz.

Tüm bu gelişmeler ışığında, bize teknoloji sunan cihazların, mobil yaşam tarzımıza uyum sağlayarak küçüldüğü, daha dayanıklı hale geldiği bir çağı yaşıyoruz. Giyilebilir teknolojilerdeki yükseliş de bunun bir göstergesi. Kişisel tablet ürünlerinin kurumsal taraftaki payının önemli oranda artacağını düşünmemekle birlikte, kurumsal tablet satışlarının hızla yükseleceğine inanıyoruz.

Siz bu kapsamda nasıl bir strateji izliyorsunuz?

Faaliyet gösterdiğimiz kurumsal mobil çözümler alanında “kesintisiz mobil çalışma” ilkesine dayanan endüstriyel cihazlar tasarlıyoruz. Toughbook mobil PC ve Toughpad tabletlerimizin konfigürasyonları tamamen kurumsal müşterilerimizin özgün ihtiyaçlarının değerlendirilmesi ile belirleniyor. Ancak bu tarz ürünlere özel ilgi duyan bireysel kullanıcılar da mevcut. Bireysel kullanıcı taleplerini de aynı satış kanalları üzerinden alıyoruz.

Kurumlar için barkod okuyucudan GPS’e, seri porttan RFID okuyucuya kadar birçok farklı konfigürasyonu özgün ihtiyaçlara göre cihazlarımıza yerleştirebiliyoruz. Portföyümüz Intel işlemci teknolojisi ve Microsoft Windows işletim sistemi ile donatılmış bulunuyor. Tablet tarafında Android işlemcili ürünlerimiz de mevcuttur. Toughpad ailesinin bir ürünü olan 4K tabletimizin 2014 yılının başında Türkiye’de satışa çıkardık. Tabletin görselliğin ön planda olduğu sektörlerdeki satış ve pazarlama çalışanlarına yönelik tasarlanan bir standart modelinin yanı sıra başta mühendisler, mimarlar ve tasarımcılar olmak üzere teknik işlere odaklı profesyonellerin 3D modelleme ve CAD uygulamalarına yönelik, ideal bir performans modeli bulunuyor.

Toughbook mobil PC’lerimiz modele göre farklı seviyelerde olmak üzere suya, düşmeye, basınçlı titreşime karşı dayanıklı. Ayrıca güneş ışığı altında dahi okunabilir ekranlara sahipler. -20 ile +60 derece ya da –10 ila +50 derece ortalama sıcaklıklarda dahi çalışmayı sürdürebiliyorlar. Böylelikle mobil çalışanlar hem verilerini koruyabiliyor hem de kesintisiz çalışmanın avantajlarından faydalanabiliyorlar. Uzun vadede başta lojistik, , telekomünikasyon, ulaştırma, perakende, üretim, kamu sektörü ve acil servis gibi sektörler olmak üzere, kesintisiz çalışma ihtiyacının bulunduğu tüm alanlarda mevcut ve eski teknolojinin yerini, yeni, dayanıklı ve geniş bağlantı seçenekleri sunan Toughbook teknolojisi alacaktır.

Toughbook mobil PC’lerin bir diğer avantajı da güvenliktir. Elbette güvenlik dediğimizde düşünmemiz gereken nokta cihazların üzerinde veya cihaz ile merkez arasında bağlantı hattındaki veri güvenliğidir. Bu alanda da adedi pazarda ciddi artan mobil cihaz yönetim yazılımları var. Ancak asıl önemli olan bu güvenliği hangi boyutta sağladığınız ve bunu sağlarken cihazların veya uygulamaların hangi seviyede yönetebildiğinizdir. Bu alanda da ürün grubumuzun hali hazırda var olan ve yeni portföyümüzde yer vereceğimiz çözümlerle kurumsal müşterilerimize danışmanlık sunmaya devam edeceğiz.

Panasonic’te, kurumsal ihtiyaçların özgün kaynaklardan geldiğini biliyor, söz konusu özgün ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayacak çözümleri tasarlama adına müşterilerimizle “birlikte” çalışıyoruz. Sunduğumuz çözümün kalitesi kadar, çözümün uygulanması ve yönetilmesine de önem veriyoruz. Çözümün müşterinin özgün ihtiyacına doğrudan hitap etmesi önceliğini benimsiyoruz. Bunun için de müşterilerinizin iş süreçlerini anlayıp yaşadıkları ya da yaşayabilecekleri sorunları çözmelerine yardımcı oluyoruz. Bu kapsamda satış öncesi ve sonrası servis ve danışmanlık hizmetlerimizi eksiksiz yerine getiriyoruz.

Bu ürünlerle ağırlıklı olarak hangi sektörleri hedefliyorsunuz?

Emniyet, itfaiye, ambulans gibi “bluelight” endüstrisi olarak anılan sektörlerin yanı sıra, üretim, kamu, sağlık, lojistik, enerji ve denizcilik gibi sektörlerle yoğun bir iş birliği halindeyiz.

Mobil yaşam tarzının artık gündelik hayatımıza tamamen yerleşmesiyle birlikte kurumsal yaşam da büyük bir dönüşüm geçirdi. Kurumsal mobil çözümler bu dönemde şirketlere her zamankinden daha önemli katkılar sağlıyor. Mobil çağın sembol ürünleri haline gelen tabletler ve dizüstü bilgisayarlar hem bireysel hem de kurumsal hayatımızın merkezine yerleşmeye başlıyor. İşte ya da özel hayatta kullanım için doğru tableti ve bizim mobil PC dediğimiz dizüstü bilgisayarları seçmek dayanıklılık, zorlu şartlarda çalışma becerisi, esnek kullanım, işlevsellik, değiştirilebilir pil, güvenlik ve uzun kullanım ömrü gibi birçok ayrıntıyı gözden geçirmeyi gerektiriyor. Toughbook ve Toughpad ile “görev-kritik” olarak tanımlanan süreçlere sahip enerji, denizcilik, savunma ve acil servisler gibi sektörlerde sahada çalışmayı çok daha kolay hale getiriyoruz.

Teknoloji analiz grubu VDC Research’ün yaptığı bir araştırmaya göre tablet kullanan mobil işgücü üretkenlikte ortalama yüzde 40, müşteri memnuniyeti ve sadakatinde ise ortalama %30 artış sağlıyor. Bu artışın kurumsal ihtiyaçları karşılayabilen dayanıklı ve uzun ömürlü tabletlerle yakalandığını hatırlatalım.

Gün ışığına, suya, titreşime ve toza karşı dayanıklılık çözümün sağlayacağı başarıyı doğrudan etkileyebilir. Kurumsal ihtiyaçları karşılayan tabletler yalnızca dayanıklılık değil, barkod okuyucu, NFC, Seri Port, RFID Okuyucu, GPS gibi geniş konfigürasyon seçenekleri, aksesuar, pil ömrü ve güvenlik boyutlarında da kurumları tatmin edebilmelidir. Söz konusu tabletlerin kullanımıyla kesintisiz mobil çalışma avantajından yararlanılabilecek, üretim de buna paralel olarak artacaktır.

 

Kanal yapısı genişliyor

2015 yılında satış rakamlarını iki katına çıkarmayı ve yüzde 100 oranında büyümeyi hedeflediklerini kaydeden Ali Oktay Ortakaya, kanala yönelik çalışmaları konusunda şu bilgileri verdi:

“Geleneksel şirket kültürümüz uzun vadeli planlar yapmaya odaklanıyor. Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler ekibi için de aynı ilke geçerli. 2018’in de dahil olduğu uzun vadeli bir planımız var. 2018’de Panasonic 100. kuruluş yıldönümünü kutlayacak. Bizim de hedefimiz 2018 yılında mevcut ciromuzun 4 katına ulaşmak ve bunu yaparken ekibi deneyimli isimlerle genişletmek olacak.

Kanal yapımızı da artan talebe göre genişletmeyi sürdürüyoruz. Artım Bilişim, Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler bölümünün distribütörü oldu. İş birliği kapsamında Artım Bilişim, Toughbook dizüstü bilgisayar ve Toughpad tabletlerimizin satışını üstlenecek. Artım Bilişim ayrıca, Toughbook ve Toughpad’lerin araç montaj kitleri, masaüstü yerleştirme çözümleri, mobil yazıcılar, taşıma çözümleri, ilave garanti paketleri, profesyonel hizmetler, özel güvenlik, optimize bağlantı çözümleri ve danışmanlık hizmetleri gibi tüm aksesuar ve hizmet portföyünü de müşterilerine sunacak.”

 
ETİKETLER : 1034

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics