Bilişim Dünyası 29 KASIM 2017 / 15:13

50’inci yılda Ar-Ge’de yeniliklerin sonu yok

Netaş, 50. kuruluş yıldönümünü Ankara’da düzenlediği etkinlikle kutladı. Başbakan Binali Yıldırım’ın bir konuşma yaptığı toplantıda Netaş ve yeni hissedarı ZTE, Türkiye’de gerçekleştirecekleri üç farklı yatırıma ilişkin mutabakat anlaşmasına imza attı. Çok uluslu bilişim çözüm ve sistemleri üreticisi ZTE, Netaş’ın, One Equity Partners’ın yönettiği bir portföy şirketi olan OEP Turkey Tech B.V.’ye ait yüzde 48.04 hissesini geçtiğimiz 28 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla satın almıştı. 
Anlaşma uyarınca, Netaş ve ZTE 2018 yılında demiryollarına özel kablosuz geniş-bant iletişim standardı olan GSM-R alanında ortak Ar-Ge çalışması yürütecekleri bir GSM-R Mükemmeliyet Merkezi açacak. Ayrıca Netaş, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde ZTE ürünleri için tamir, bakım ve destek hizmetleri sağlayacak. Bu işbirliğinin ZTE ürünleri, dolayısıyla Netaş’ın pazarını genişletirken, müşteri memnuniyetini artırması, Netaş’ın gelirlerini büyütürken Türkiye’nin hizmet ihracatına da katkıda bulunması bekleniyor. Son olarak ise ZTE’nin Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya bölgelerindeki müşteri ve çalışanlarına yönelik ürün ve servis eğitimleri de kurulacak olan “Netaş Akademi” üzerinden sağlanacak. Etkinlikte bir konuşma yapan Başbakanı Binali Yıldırım şöyle konuştu:
“Birinci önceliğimiz, yerli teknolojiye sahip katma değeri yüksek ürünler geliştirmek ve Netaş- ZTE birlikteliğinin önemi burada ortaya çıkıyor. Bundan sonra, burada Türk mühendisinin akıl teriyle, Türk işçisinin alın teriyle yerli içeriği daha fazla ürünler yapmak ve bu ürünleri Türkiye’nin dahil olduğu, 4 saat uçuşla 56 ülkeye, 1,5 milyar nüfusa ulaşacak, yıllık 31 trilyon dolar bir varlığın, gelirin, gayrisafi hasılanın olduğu bu alanda en güzel şekilde değerlendireceksiniz. Bu konuda hükümet olarak bugüne kadar Netaş’a ne destek verdiysek, bugün ZTE-Netaş birlikteliğine de aynı desteği vermeye devam edeceğiz.”
 
Netaş’ın değerini 1 milyar dolara ulaştıracağız
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da teknoloji üreten toplum hayalinde önemli görevler üstlenen Netaş'ın bu yolda yarım asrı geride bırakmasının gururunu yaşadıklarını belirtti ve “Türkiye'nin bilişim dünyasında öncü ülkeler liginde yer alması için 15 yıldır önemli yatırımlar yapıldı. Bu noktada, milli ve yerli 5G konusunda ZTE'den çok şey bekliyoruz” dedi. Netaş CEO’su C. Müjdat Altay ise şunları söyledi:
“Son on yılda 10 kat büyürken, Türkiye’nin ve bölgemizin dijital dönüşümü için telekom, finans, sağlık, enerji, spor, eğitim, kamu ve savunma gibi dikeylerde akıllı çözümler uyguladık. Bugün itibarıyla Türkiye’nin lider sistem entegratörü ve yazılım ihracat şampiyonuyuz. ZTE firmasının yatırımı Türkiye’ye teknoloji geliştirme amaçlı yapılmış en büyük yatırımlardan biri.  Netaş bilişim teknolojilerinde Türkiye'nin, yerliliğin öncü firması olmaya devam edecek.” 
Toplantıda konuşan ZTE Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Yin Yimin ise, “ZTE’nin Çin dışında tek seferde en büyük yatırımını Netaş ile Türkiye’ye yaptık. Amacımız Netaş ve Türkiye’yi EMEA bölgesinde teknoloji üssümüz haline getirmek. Önümüzdeki beş yıl içinde hükümetlerimizin, müşterilerimizin ve yatırımcılarımızın desteği ile Netaş’ın değerini 1 milyar dolara ulaştıracağımıza inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics