Bilişim Dünyası 13 ARALIK 2016 / 11:40

5G’de yerli üretim hamlesi

Yerli 5G teknolojileri geliştirmek için çalışmalarına devam eden Turkcell, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile işbirliğine gitti. Yapılan anlaşma çerçevesinde, Türkiye’nin 5G teknolojisinde üretici ülke haline getirilmesi için Turkcell ile İTÜ Ar-Ge ve eğitim alanlarında ortak çalışmalar yürütecek. İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçura tarafından imzalanan protokol kapsamında Turkcell ile İTÜ, 5G’de ortak Ar-Ge çalışmaları yapacak. Hedef ise Türkiye’nin 5G teknolojisinde üretici ülke haline getirilmesi. İşbirliği çerçevesinde İTÜ’nün Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği Bilişim Enstitüsü ve Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi, laboratuvarları, teknik altyapı olanakları ile Turkcell’in teknolojik imkanları kullanılarak Türkiye’nin 5G’de rekabet gücünü artırmaya yönelik çalışmalar yapılması planlanıyor. Bu işbirliği, İTÜ öğrencilerinin 5G çalışmalarına katılabilmesi için de fırsat sunacak. Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra ulusal ve uluslararası 5G projeleri için hazırlanan konferans, sempozyum, seminer, çalıştay ve paneller gibi bilimsel etkinliklerde İTÜ ve Turkcell birlikte hareket edecekler. Anlaşma kapsamında Turkcell ile İTÜ, üniversite bünyesinde “İTÜ-Cell Araştırma, Geliştirme ve Test Ortamı” için altyapı oluşturarak, İTÜ Ayazağa kampüsünü 5G merkezi haline getirecek.
 
Teknolojiyi üreten ülke konumuna ulaşmak
İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Gerek uygulamada gerekse mobil haberleşme sistemlerinde yapılacak Ar-Ge faaliyetleri ülkemizin rekabet gücüne önemli katkılar sağlayacak” derken, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu şu bilgileri verdi:
“Dünyada 5G’ye en hazır altyapılardan birisi Türkiye’de. 5G teknolojilerinin ülkemizin teknolojide üreten ülke konumuna gelmesi için bir dönüm noktası olabileceğini düşünüyoruz. İTÜ ile işbirliği ile Türkiye’yi 5G’yi geliştiren ülkelerin başında görmek ve bu alanda söz sahibi haline getirmek hedefimiz. Bunun için hem kendi bünyemizdeki hem de İTÜ’deki en iyi mühendislerle çalışarak üniversite yerleşkesi içinde 5G merkezi kuracağız.”
İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha ise, “Yeni teknolojiler çerçevesinde yerli ürün sağlamak ve yerli üretime de katkı bulunmayı hedefliyoruz. Bu durum 5G konusunda dünyadaki standartlaşma çalışmalarına katılıma olanak sağlayacak" şeklinde konuştu.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics