Bilişim Dünyası 25 KASIM 2017 / 16:50

5G ve daha fazlası için tüm sektörler birlikte çalışmalı

5GTR Forum Buluşması Ve Çalışma Grupları Çalıştayı’nın ilk toplantısı gerçekleştirildi.  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) düzenlenen çalıştayda akademisyenler, ilgili kamu kurumları, işletmeciler, sivil toplum kuruluşları, üreticiler ve tedarikçilerden oluşan 5GTR Forum üyesi yaklaşık 200 katılımcı bir araya geldi. 5G ve ötesi yeni nesil haberleşme sistemlerinde ulusal ve uluslararası pazarlarda yer alacak yerli/milli ürün, hizmet ve teknolojiler geliştirilmesinin sağlanması vizyonu çerçevesinde çalışmalar başlatılması adına önemli adımlar atıldı.
Çalıştayın açılışında konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye’nin bu konuda izlemesi gereken yol haritası hakkında bilgi verdi. 5G’yi “Bugüne kadar edindiğimiz bütün alışkanlıkları değiştirecek nitelikte bir dünya kuruluyor” sözleriyle tanımlayan Sayan, “Bu yola çıkarken hedefimizi 5G değil, “5G ve Ötesi” şeklinde koyduk. Artık iletişim sektöründe sürekli yeni teknolojilerin, diğerlerini domine ettiği ve farklı şebekelerin birlikte çalıştığı uzun soluklu, heterojen ve esnek bir yapıya gidiyoruz. Bu nedenle ilk standartları ve ticari kullanımları 2020 yılını hedefleyen 5G’yi değil, 4.5G şebekesinden başlayarak öteye uzanacak bilgi ve iletişim teknolojileri ekosistemi oluşturmayı hedef ve başarı ölçütü olarak kabul ediyoruz” dedi.
 
Dikey sektörlerde kaçınılmaz değişime hazır olun
5G’nin; ulaşım, enerji, şehircilik gibi dikey sektörler açısından önemine işaret eden Sayan, “5GTR Forum paydaşı olmayanlara da gerekli farkındalığı kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz. 5G’nin dikey sektörlerde yaratacağı değişimi özel etkinliklerle tartışmaya başladık” bilgisini verdi. Sayan, sözlerine şöyle devam etti:
“5G ile birlikte sektörlerin paradigma değişikliğine gideceği, gitmeyenlerin kaybedeceği bir ortam var. 5G ve Ötesi, Endüstri 4.0 kavramının en temel bileşenlerinden birisi olacak. Tüm endüstriler yeni bir dönüm noktasından geçerken, 5G ve Ötesi teknolojilerle ilerleyecek yapay zeka ve blockchain gibi konuları hatırda tutmamız faydalı olacaktır. Artık sadece kolaylık veya hız değil, anlayış değişiklikleri ile karşı karşıyayız. Bunun en önemli örneğini kendi kendine gidebilen, diğer araçlara veya ulaşım altyapısına bağlanabilen araçlarda görüyoruz. Bu kelimeler bağlantı araç, paylaşımlı araç, özerk sürüş ve elektrik olarak karşımıza çıkıyor. Otomotiv sektörü temsilcilerinin 5GTR Forum’a katılımlarını memnuniyetle karşılıyor ve işbirliklerinin artmasını diliyoruz.”
Çalıştayın sonunda BTK Başkan Yardımcısı Rıdvan Kahveci, BTK TED Başkanı Ramazan Yılmaz, Netaş Ar-Ge ve Strateji Direktörü Rıza Durucasugil, HAVELSAN Stratejik Ar-Ge, Sistem Asıl Mühendisi Ali Telli ve Aselsan Proje Lideri Elif Tepeli çalıştay kapsamında ele alınan konularla ilgili bilgi paylaştı.
 
Hedef, kısa zamanda maksimum verim elde etmek
Açılış programı ve sunumların ardından, katılımcılara 5GTR Forum’un kurulmasından sonra yapılan çalışmalar, aktiviteler ile Forum organizasyon yapısı hakkında bilgi verildi. 5GTR Forum çalışmalarının yerli ve milli, katma değeri yüksek yeni nesil mobil haberleşme ürün hizmet ve teknolojilerini üretme hedefi doğrultusunda, ulusal ve uluslararası işbirlikleri ile kısa zamanda verimli yol alabilmesini sağlamak üzere;
  • 5G ve Ötesi’nin temelini oluşturacak yazılım tabanlı şebekelere olanak sağlayan SDN/NFV gibi yeni teknolojilere odaklanacak Çekirdek Ağ Grubu,
  • Yüksek hızları destekleyen çoklu giriş ve çıkış temelli anten teknolojilerinin geliştirilmesi, baz istasyonu üretilmesi, milimetre dalga teknolojisini destekleyen RF ve yeni dalga formlarının Ar-Ge’sine yönelik teknolojik alanlara odaklanacak Fiziksel Ağ Grubu,
  • Son kullanıcılara yönelik akıllı ulaşım sistemleri, akıllı şehirler, sağlık, enerji ve tarım gibi dikey sektör uygulamalarına yönelik Hizmet ve Uygulama Grubu ile
  • 5G teknolojilerinin uluslararası standartlarının belirlenmesine yönelik Standardizasyon Grubu dört ayrı salonda bir araya gelerek çalışmalar yürüttü.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics