Bilişim Dünyası 08 AĞUSTOS 2014 / 11:33

7 ayda 7.1 milyar dolar

Elektrik-elektronik sektörü, Ocak - Temmuz dönemini yüzde 7,9 artışla 7 milyar 141 milyon dolarlık ihracatla tamamladı. Türkiye ihracatından önemli bir pay alan sektör, bu dönemde en fazla ihracatı İngiltere, Almanya ve Irak’a gerçekleştirdi. Bu ülkeleri Fransa, Türkmenistan, İtalya, İspanya, Azerbaycan-Nahcivan, Rusya ve Suudi Arabistan takip etti.

Temmuz ayında 1 milyar 12 milyon dolarlık ihracata ulaşan elektrik elektronik sektörünün en önemli pazarlarını Avrupa ülkeleri oluşturdu. İngiltere, Almanya ve Fransa en fazla ihracat yapılan ülkeler olarak sıralandı. Irak, Suudi Arabistan, Türkmenistan, İtalya, İspanya, Azerbaycan-Nahcivan ve Rusya ilk 10’da yer alan diğer ülkeler oldu. Bu dönemde elektrik elektronik sektörü için Avrupa önemini korumaya devam ederken yaşanan son gelişmeler Irak’a yapılan ihracatı olumsuz etkiledi. Temmuz ayında ülkeye gerçekleştirilen ihracatta yüzde 50’lik bir düşüş meydana geldi.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Temmuz ayı ihracatını değerlendirerek şunları söyledi: “Elektrik elektronik ihracatımızda Avrupa önemini koruyor. Diğer yandan Irak’ta yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle ülkeye olan ihracatımızda yüzde 50 oranında bir düşüş yaşandı. Bu kaybı telafi etmek adına çalışmalar yürütüyoruz. Sektörümüz yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin en fazla ihracat yapan sektörleri arasında yer alıyor.”

Ortadoğu ve komşu ülkelerde yaşanan kaos ortamının bir an önce son bulmasını dilediklerini de ifade eden Ebiçlioğlu, “İhracatımızı yeni pazarlarla çeşitlendirmek adına yoğun çaba harcamaya devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde ticaret heyetlerimiz kapsamında ihracatçılarımızı Kamerun, Kazakistan-Azerbaycan, Kolombiya-Venezuela ve Paraguay-Uruguay pazarları ile buluşturmaya hazırlanıyoruz.” dedi.

 
ETİKETLER : elektrik elektronik TET

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN