Bilişim Dünyası 19 MAYIS 2014 / 08:13

76 milyar dolarlık oyun sektöründen pay alır mıyız?

Dünyanın en hareketli sektörlerinden biri olan oyun konusunda ciddi adımlar atılıyor. Henüz başlangıç adımlarında olsak da özel sektör oyun geliştiricilere destek vermeyi hedefliyor.

Dünya çapında oyun endüstrisi 2013 yılında yüzde 9 büyümeyle 76 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın 2016 yılında 86 milyar dolara çıkması bekleniyor. Özellikle mobil cihazlara eğilimin artışı oyun sektörünü de etkiliyor. Dünyadaki insanların yüzde 91’inde taşınabilir telefon olduğu düşünülüyor. İnsanların yüzde 56’sında ise akıllı telefon bulunuyor. Taşınabilir telefon kullanıcılarının yüzde 50’sinin internete girdiği ilk ekransa mobil cihazları. Taşınabilir cihazlarda harcanan sürenin yüzde 80’i uygulamalar ya da oyunların içinde geçiyor. Tablet sahiplerinin yüzde 43’ü televizyon ya da kişisel bilgisayardan daha fazla tabletleriyle ilgileniyor ve tablet sahiplerinin yüzde 84’ü en fazla zamanını oyun oynamaya harcıyor.
Ortaya çıkan bu tabloyu özetlemek gerekirse, oyunlar için harcanan paranın artacağı, eğilimin mobil cihazlara kayacağı görünüyor. Türkiye’nin oyun pazarını Newzoo rakamlarına göre, 2012 yılında 45 milyar dolarlık bir piyasa oluşturuyor. Ülkemizdeki oyun alışkanlıkları hem de kişisel bilgisayarlarda hem de mobil oyunlarda Avrupa ile benzerlik gösteriyor. Daha önce Batı’nın dev şirketlerinde çalışan mühendis ve tasarımcıların kendi oyun stüdyolarını kurmak üzere Türkiye’ye geldiği biliniyor. Peak Games ve Crytek gibi şirketler öne çıkıyor. GameX gibi etkinlikler düzenleniyor. ODTÜ Oyun Teknolojileri Yüksek Lisans Programı, öğrencilere bu konularda çalışma ve bu alanlar üzerinde araştırma yapma olanağı sağlayan bir yüksek lisans programı olarak ülkemize önemli bir katkıda bulunuyor.

Yerli üreticilere ayrıcalık sağlanacak
Bu hareketli piyasada hayallerinin peşinden koşmak isteyen girişimcilere destek olmak isteyen TTNET, sayısal oyun platformu Playstore üzerinde satılacak Türk oyunlarından hiçbir komisyon kesilmeyeceğini duyurdu. Oyun satış platformunda başlatılan “Dükkan Sizin” uygulamasıyla satılacak konuma gelmiş “PC” veya “Mac” platformunda çalışan yeni oyun projelerine yer verilecek. Hemen hatırlatalım platform mobil oyunları desteklemiyor. Önemli bir eksi olsa da TTNET’in Playstore vizyonu çerçevesinde makul karşılanabilir.
“Dükkan Sizin” uygulamasının tanıtımı amacıyla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde düzenlenen toplantıda konuşan TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, şunları ifade etti:
“Sayısal oyun platformumuz Playstore’un kapılarını, girişimcilere ve gençlere açıyoruz. ‘Dükkan Sizin’ uygulamasıyla, Türkiye’de oyun yapmak isteyen yerel oyun yapımcılarına destek olmak istiyoruz. Yerli oyun yapımcılarının oyunlarını herhangi bir ücret ödemeden Playstore üzerinden oyun severlere sunmalarını sağlıyoruz. Yerli oyunları diğer popüler oyunlara olduğu gibi yer ayırıp, aynı zamanda tanıtım desteği de vereceğiz. Bu desteğimiz ile yerel oyunların geniş kitlelerle buluşmasını hedefliyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:972 TTNet

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER