Bilişim Dünyası 20 MAYIS 2014 / 13:00

9 ayda 30 milyon kart bilgisi taşındı

Yapı Kredi, kredi kartı uygulamalarını anabilgisayar (mainframe) ortamından açık sistemler platformuna geçirmek için büyük bir değişim projesi gerçekleştirdi.

Yapı Kredi’nin farklılaşan iş talepleri nedeniyle 15 senelik kredi kartları uygulamalarını yenilemek için başlatılan bu proje için fazlı geçiş yapılarak veri tabanı dahil tüm bileşenler “IBM mainframe”den “Oracle Exadata” platformuna sıfır kesinti süresiyle aktarıldı. Özel bankalar arasında 10 milyona yakın aktif kart sahibi ile en büyük bankalardan biri olan Yapı Kredi bu süreci sıfır aksamayla gerçekleştirdi.

Ocak 2014’de tamamlan bu kritik geçişin ilk aşamasının banka çalışanına ait kredi kartları ile Nisan 2013’de gerçekleştirildiğini belirten Yapı Kredi Bilişim Teknolojileri ve Operasyon Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Cahit Erdoğan, “Yapı Kredi bu proje için Oracle ile birlikte çalıştı. Oracle Exadata’ya geçtiğimiz için son derece memnunuz. Geçiş fazlarının başarılı olması ile yaklaşık 30 milyon kredi kartı bilgisi 9 ayda “Oracle Exadata” platformuna taşınmış oldu. Ocak 2014 itibarıyla Yapı Kredi’nin 9.8 milyon aktif kredi kartı”“Oracle Exadata” üzerinde çalışıyor. Birlikte tasarlanmış teknolojinin avantajını görüyoruz” şeklinde konuştu.

Yapı Kredi 15 senelik kredi kartı uygulamalarını anabilgisayar (mainframe) ortamından açık sistemler platformuna geçirmek için büyük bir değişim projesi gerçekleştirdi. İlk aşaması banka çalışanına ait kredi kartları ile Nisan 2013'te gerçekleşen projede  yaklaşık 30 milyon kredi kart bilgisinin  “Oracle Exadata” platformuna taşınması  toplamda 9 ay sürdü.  Bu yılın başından beri  Yapı Kredi’nin 9.8 milyon aktif kredi kartı”“Oracle Exadata” üzerinde çalışıyor.

2012 yılında gerçekleştirilen birkaç PoC’den sonra “Oracle Exadata Database Machine” değişim ve geçiş için Yapı Kredi’nin ihtiyaçlarına cevap veren en uygun platform oldu.