Bilişim Dünyası 02 ARALIK 2013 / 08:12

Aaa!..gel gel..videoya bak

İnternette video izlenme sayısı arttıkça, videonun kullanım alanı ve önemi de artıyor.

İnternet kullanımı hayatımızda her an daha kalıcı bir yere sahip olurken, kullanım alanları da her geçen gün gelişiyor. İnternette geçirilen zamanın içeriği kullanıcılarının demografik özelliklerine, ülkelerin internet özgürlüğü politikasına göre, çevrimiçi gündeme göre değişiyor. 35 milyon internet nüfusumuzun yüzde 12’si 12-14 yaş aralığında, yüzde 5’iyse 55 yaş üzerinde. Video izleyicilerinin yarısına yakını 15-17 yaşları arasında, ayda yaklaşık 24 saat video izliyor ve bu sürenin büyük bir kısmında çevrimiçi televizyon içeriğini takip ediyor. İnternette en yaygın kullanım alanları haber okuma, oyun oynama ve video izleme olarak sıralanıyor.

Videolarda neler var?
Videoların kullanım alanlarını, haberden sosyal kampanyalara, oyundan eğitime, farklı başlıklar altında değerlendirmek mümkün. Gençler haber içeriklerini sosyal medyadan, özellikle Facebook almayı tercih ediyor. Facebook ABD’de en yaygın günlük haber kaynağı olarak kabul ediliyor. Haber sitelerinin kullanımı da dünyaya paralel olarak ülkemizde de yüzde 38 düzeyinde bir artış gösteriyor. Video kanalıyla, basılı yayınların da takibi yapılıyor ve e-yayıncılık mecrası da zenginleşiyor.

Teknoloji insanları videoyla eğitiyor
Üniversitelerin uzaktan eğitim teknolojileri TV ve konferans görüşmelerinden sonra internet ortamına da taşındı. Dünya çapında eğitim içeriği sunan Anadolu Üniversitesi uzaktan eğitim internet üzerinden paylaşılan ders içerikleri ve çevrimiçi seminer programı “webinar” ile çeşitlendiriyor. İnternet videoları mesleki gelişim için de farklı paylaşım alanlarında yaygın olarak kullanılıyor. Yaşam boyu eğitim adına Google, Helpsout uygulamasıyla özel dersleri internet ortamına taşıdı. Uygulamada ders veren kişi ders saatini, kısa bir programı, fiyatı, gelen yorumları paylaşıyor. Böylece öğrenim içeriğini seçmekte özgür oluyorsunuz. Bu noktada bazı ücretsiz eğitimler dikkat çekiyor. Makyaj malzemeleri satan bir şirketin hazırladığı “makyaj teknikleri” ya da bir aşçılık okulunun verdiği “şükran günü sofrası hazırlama” videosu, içerik paylaşan şirketlere güçlü bir reklam kanalı sağlıyor.

Videonun tek önemi reklam değil
Video içeriğinin bu denli yaygın kullanılması, bir reklam mecrasından öte, değerli bir bilinçlendirme alanı sağlıyor. İçerik sağlayıcılar talep gördüğü videolara yerleştirmek istedikleri mesajları yüklediğinde, izleyici muhtemelen o iletiyi kolaylıkla benimseyecektir. Bu durum, video mecrasının bir temel eğitim hatta propaganda aracı olarak da kullanılabileceğini gösteriyor.
Pharos Digital’ın CEO’su Emrah Fakir, Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde dünyada her üç kişiden birinin izlediği televizyon programıyla ilgili tweet attığını ifade etti. İnternet kullanıcılarının TV izlerken sosyal medya hesaplarını kullandıklarını veya web sitelerini incelediklerini açıkladı ve ikinci ekranlar üzerinde alınan bu aksiyonların izlenilen içerikle ilişkilerinin oldukça kuvvetli olduğunu belirtti.
Sayısal reklam pazarı
Sayısal reklam pazarı 400 milyon avroya ulaştı. Bu bütçenin yüzde 40’ından fazlası görüntüleme reklamları olarak kategorize ediliyor. 2012 yılında yüzde 50,6 büyümeyle yaklaşık 661,9 milyon avroya ulaşan çevrimiçi video pazarı Avrupa’da yüzde12,9’a sıçradı. 2011 yılında 2 milyar dolardan 2012 yılında yaklaşık 3 milyar dolara yükselen pazarın 2017 yılında 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Türkiye’de video noktalanıyor
Nokta video ağı yüzde 57 oranındaki izlenme payı ile bu yılın Temmuz ayında 14 milyon tekil izleyici sayısıyla Facebook’u geride bıraktı. Nokta Medya Genel Müdürü Tümay Asena Webrazzi Summit 2013’te yaptığı konuşmada 2013’ün ilk 6 ayında yüzde 31,8 artış oranıyla toplam 28.3 milyar video izlendiğini ve video süresinde ise yüzde 17,3 düşüş olduğunu ifade etti.
Elbette hepimiz “kedi videoları” fenomeninin farkındayız. Tüm dünyada çocuklar ve evcil hayvanlarla ilgili kısa süreli video içerikleri beğeniyle paylaşılıyor. İnternette çok izlenen videolar tüm dünyada benzer içerik özellikleri gösteriyor. Gangnam Style, Baby, On the Floor Youtube videoları listesinin en çok izlenmiş videoları. Ülkemizde de izlenme rekoru kıran “Harlem Shake” videosu dünyada toplam 11 günde 40 bin kişi tarafından izlendi. “Talking twin babies” ve “Charlie bit my finger” çok kısa sürede dünyanın en çok paylaşılan videolarından oldu.
ETİKETLER : Sayı:948