Bilişim Dünyası 21 MAYIS 2013 / 16:03

AB internet ve TV'nin ilişkisini konuşacak

Elektronik haberleşme teknolojilerindeki gelişmeler, yayın araçları ve internet arasındaki geleneksel sınırları giderek ortadan kaldırıyor. Hâlihazırda Avrupa'da 40 milyonun üzerinde internet bağlantılı televizyon kullanıldığını gösteren araştırmalara göre milyonlarca Avrupalı, dizileri cep telefonlarından, cep telefonlarındaki içeriklerini ise televizyonlarından izleyebiliyor. Komisyon, bu gelişmeleri dikkate alarak söz konusu teknolojik bütünleşmenin Avrupa'nın ekonomik büyümesi, yenilikçiliği, kültürel çeşitliliği ve tüketiciler üzerindeki etkilerini detaylı biçimde araştırmak istediğini belirtti.

Komisyon bu amaçla, ilgili tüm paydaşları ve kamuoyunu Ağustos 2013'e kadar, "TV'de internet ? Internet'te TV" konusundaki görüşlerini paylaşmaya çağırdı. Bu bağlamda, ilgili sektörlerde faaliyet gösteren AB firmalarının 3. ülkelerle daha iyi rekabet edebilmeleri için neler yapılabileceği, bu süreçte Avrupa değerlerinin ve başta çocuklar ve engelliler gibi özel gruplar olmak üzere tüketici çıkarlarının nasıl korunabileceği ve aynı cihazların tüm üye devletlerde aynı şekilde çalışmasının nasıl sağlanabileceği gibi konuların irdelenmesi planlanıyor. Bir süredir gayrı resmi olarak da tartışılan bu konularda, bazı kesimler acilen yeni düzenlemeler yapılmasını, bazı kesimler mevcut durumun korunmasını, bazıları ise sektörün kendi kendini düzenlemesini istiyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN