Bilişim Dünyası 11 MART 2013 / 08:13

AB, Microsoft’u cezalandırdı

Microsoft, internet tarayıcıları arasındaki rekabet kurallarına uymadığı için Avrupa Birliği Anti-Tröst düzelemeleri kapsamında yüklü bir ceza alacak.

AB anti-tröst şefi Joaquin Almunia, internet tarayıcıları arasındaki rekabette,  kendi tarayıcı ürünlerini zorunlu kılarak haksızlığa neden olmayacağı yönündeki sözünü tutmayan Microsoft’a 561 milyon avro bedelinde bir ceza verileceğini belirtti.
Microsoft Avrupalı kullanıcıların Windows üzerinden rakip internet tarayıcıları kullanma konusunda herhangi bir zorlayıcı uygulamaya maruz kalmayacağı yönünde söz vermişti. AB anti-tröst denetçileri ise cezaya neden olan durumun Microsoft’un Şubat 2011 ve Temmuz 2012 arasındaki bir teknik arızadan kaynaklandığını belirten açıklamasının tersine bahsedilen dönemin dışında gerçekleştiğini açıkladı. Microsoft ise durumla ilgili olarak şirket bünyesinde, CEO Steve Ballmer’ın ek kazancında cezai kesintiye gitmişti.
Bir basın açıklamasında şirketlerin yasal olarak kendilerini bağlayan sözler verdikten sonra bunları tutması gerektiğini eğer tutmazlarsa da sonuçlarına katlanmak zorunda olduklarını söyleyen Joaquin Almunia, şirketlerin bu tarz konularda bağımsız bir denetçi yerine kendi kendilerinin denetçisi olmasının bir yanlış olduğunu vurguladı.
Avrupa Komisyonu yakın zaman önce Microsoft’u, Windows Media Player’ı Windows içinde varsayılan ortam yürütücüsü olarak sunmasından dolayı 1.6 milyar avroluk bir cezaya çarptırmıştı.
ETİKETLER : Sayı:912

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN