Bilişim Dünyası 11 MART 2013 / 08:13

AB, Microsoft’u cezalandırdı

Microsoft, internet tarayıcıları arasındaki rekabet kurallarına uymadığı için Avrupa Birliği Anti-Tröst düzelemeleri kapsamında yüklü bir ceza alacak.

AB anti-tröst şefi Joaquin Almunia, internet tarayıcıları arasındaki rekabette,  kendi tarayıcı ürünlerini zorunlu kılarak haksızlığa neden olmayacağı yönündeki sözünü tutmayan Microsoft’a 561 milyon avro bedelinde bir ceza verileceğini belirtti.
Microsoft Avrupalı kullanıcıların Windows üzerinden rakip internet tarayıcıları kullanma konusunda herhangi bir zorlayıcı uygulamaya maruz kalmayacağı yönünde söz vermişti. AB anti-tröst denetçileri ise cezaya neden olan durumun Microsoft’un Şubat 2011 ve Temmuz 2012 arasındaki bir teknik arızadan kaynaklandığını belirten açıklamasının tersine bahsedilen dönemin dışında gerçekleştiğini açıkladı. Microsoft ise durumla ilgili olarak şirket bünyesinde, CEO Steve Ballmer’ın ek kazancında cezai kesintiye gitmişti.
Bir basın açıklamasında şirketlerin yasal olarak kendilerini bağlayan sözler verdikten sonra bunları tutması gerektiğini eğer tutmazlarsa da sonuçlarına katlanmak zorunda olduklarını söyleyen Joaquin Almunia, şirketlerin bu tarz konularda bağımsız bir denetçi yerine kendi kendilerinin denetçisi olmasının bir yanlış olduğunu vurguladı.
Avrupa Komisyonu yakın zaman önce Microsoft’u, Windows Media Player’ı Windows içinde varsayılan ortam yürütücüsü olarak sunmasından dolayı 1.6 milyar avroluk bir cezaya çarptırmıştı.
ETİKETLER : Sayı:912

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics