Bilişim Dünyası 30 EYLÜL 2012 / 10:06

Acrobat’ın yeni sürümü Adobe Acrobat XI tanıtıldı

Adobe Türkiye Dijital Medya Çözüm Danışmanı Barış Özcan Adobe Acrobat XI’deki yenilikleri ve iş hayatında getirdiği yenilikleri paylaştı.
2 yıllık bir aradan sonra çıkan Adobe Acrobat’ın yeni sürümü ile Acrobat XI Pro, Acrobat XI Standard ve Adobe Reader XI ürünleri piyasaya sunuluyor. Adobe Acrobat XI’in tanıtımından önce konuşan Adobe Akdeniz Bölge Müdürü Tolunay Tomruk, “Değişen dünyada ihtiyaçlar sürekli farklılaşıyor ve yaşam sayısallaştıkça bizimde elimizdeki uygulamaları sayısal yaşamla bütünleştiren uygulamalar geliştirmemiz gerekiyor. Adobe, içeriğin üretilmesi ve paylaşılması aşamalarındaki inovasyonlara imzasını atan bir şirket. İlk olarak belgelerin yazdırılması işleminde PostScript ile yolculuğuna başladı. Üretilen belgelerin farklı platformlarda sayısal halde aynı şekilde dolaşması ihtiyacı doğduğunda ise Adobe ‘pdf’ formatını kullanıma sundu ve sonrasında çok farklı teknolojiler hayatımıza girdi” dedi.
Tomruk şu sözlerle devam etti: “Çalışma hayatının karmaşıklığı daha önce hiç bu kadar baskın olmamıştı. Mobil cihazların sayısı arttıkça, bilgi çalışanlarının herhangi bir cihaz üzerinde herhangi bir belge ile daha verimli çalışması gerekiyor. İşte yeni Acrobat X ile biz, bu çözümü değerli kullanıcılarımıza sunuyoruz.”
Adobe Türkiye Dijital Medya Çözüm Danışmanı Barış Özcan, 1993’te Adobe’nin çıkardığı pdf formatının 2008’de Adobe’nin kullanıma açık hale getirmesi ile bir ISO standardı haline geldiğini ve şu an milyarlarca pdf dosyasının olduğunu belirtti. Özcan, pdf’in bir ISO standardı haline gelmesinden sonra yaklaşık 2 binden fazla şirketin pdf oluşturma ve okuyabilme olanağı sunduğunu ancak en güvenlisinin Adobe Acrobat olduğunu vurguladı.

Mobil hareketlilikle son 2 yılda pdf kullanımı yüzde 358 arttı
Sadece akıllı telefonların değil tabletlerinde hayatımıza girmesiyle mobil hareketliliğin arttığını buna paralel olarak son 2 yılda pdf kullanımının yüzde 358 arttığını belirten Özcan, sadece IOS işletim sistemi için mobil okuyucunun 80 milyondan fazla indirildiğini söyledi. PDF için endüstri standardı olan yazılım, PDF düzenleme ve Microsoft Power Point’e aktarma özelliklerine sahipken bir yandan da dokunmatik tablet dostu. Yeni sürümün öne çıkan diğer özelliklerini Özcan şu sözlerle anlattı: “Kılavuzlu eylemler yardımıyla tutarlı belge süreçleri oluşturabilme özelliği ile bir pdf’i gönderdiğiniz kişinin belge üzerinde yapabileceği değişiklikleri sınırlayabiliyorsunuz. Acrobat ve Microsoft Office içerisinden PDF’yi güvenli hale getirebiliyorsunuz. PDF belgeleri üzerinde işaretleme ve onay işlemlerinin kademeli olarak yapılmasını mümkün kılıyor. Güvenlik kademeleri daha önce de vardı ancak kullanıcının akıl etmesi gerekiyordu. bunların hepsini birleştirerek kademeli hale getirdik ve kullanımı oldukça kolaylaştı.”
ETİKETLER : Sayı:890

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics