Bilişim Dünyası 25 ŞUBAT 2013 / 08:08

Adobe’nin bulutu Türkiye’ye vardı

Adobe ürünleri Türkiye’de bulut üzerinden satılacak.

» Geçtiğimiz hafta Avustralya Parlamentosu’nda ilginç bir soru gündeme geldi. Soru özetle şuydu: “Neden Adobe, Apple ve Microsoft gibi şirketlerin ürünleri ülkemizde
ABD’ye göre daha pahalıya satılıyor?”
Daha önce de farklı zamanlarda bu soruya sıkça muhatap olan Adobe, sorunun cevabını doğrudan vermese de ürünlerini bulut ortamında sunmanın bu duruma bir çözüm oluşturacağını düşünüyor. Neticede geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen basın toplantısında açıklandığı üzere Türkiye de bu stratejinin odağındaki ülkelerden biri.

» Peki bundan bulut bilişimin artık “küresel ekonominin değişimine ayak uydurma aracı” olarak karşımıza çıkacağı sonucunu çıkarabilir miyiz?
Bu soru, küresel ekonomik darboğazla uğraşan gelişmiş ekonomilerin tüm markalarını sarsıyor. Zira dünyanın sermaye birikim ekseni yer değiştiriyor ve bu da daha önceleri çok büyük kârlarla satış yapan küresel şirketlerin alışık olmadıkları bir düzene geçmelerine sebep oluyor. Bu noktada da bulut bilişimin vaatleri karşımıza çıkıyor. Küresel şirketlerin daha önce ulaşamadıkları pazarlara dokunmalarına olanak sağlayan bulut bilişim, daha düşük fiyatlarla rekabetçi ve yeni ekonomik düzende kendine yer bulmak isteyenlerin can simidi olma yolunda.

Adobe’nin bulutu Türkiye’nin de üzerini kaplıyor
Bulut üzerinden hizmet vermeye başlayan Adobe, bu hizmetini Türkiye’deki kullanıcılara da açacağını açıkladı. Kararla ilgili detayları ve çözümlerle ilgili bilgiyi Adobe Systems Rusya, Türkiye ve Ortadoğu Bölge Müdürü Arseny Tarasov, Adobe Akdeniz Ülkeleri Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü Zeynep Tokman Cesur ve Adobe Systems Dijital Medya Danışmanı Barış Özcan aktardı.
Anlatılana göre “Creative Cloud” (yaratıcı bulut) olarak adlandırılan bu yapıda tüm Adobe yazılımlarını bulmak mümkün. Daha önceden Adobe ürünlerini kullanıyorsanız ayda yaklaşık 50 dolardan yıllık 600 dolarlık bedel ödemek gerekiyor. Bu bedel için de Adobe’ye tek seferde ödeme yapmak gerekiyor.

» Çözümle birlikte neler geliyor?
Creative Cloud satın alan kullanıcılar tek bir ekrandan istedikleri Adobe yazılımlarını bilgisayarlarına yükleyebiliyor. Yani Adobe için bulut üzerinden satış, “Tarayıcı üzerinde çalışan Photoshop” anlamına gelmiyor. Ayrıca her bir kullanıcıya 100 gigabyte depolama alanı sunuluyor. Bu alanda kullanıcılar istedikleri verilerini saklayabilirlerken, Adobe çalışmalarını müşterilerine sunabilecekleri bir platform da kazanıyorlar.
2012 yılının Mayıs ayında dünyada piyasaya sürülen Adobe’nin bulut çözümü, ilk dört ay içerisinde 360 bin kullanıcıyı aşmış. Bu gelişimin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere de faydası olacağı öngörülüyor. Ayrıca yeni çözümle birlikte korsan yazılıma karşı önemli bir darbe vurulması ve daha makul seviyelere gelen yazılım fiyatlarıyla satın almanın özendirilmesi de amaçlananlar arasında.
ETİKETLER : Sayı:910

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics