Bilişim Dünyası 31 AĞUSTOS 2015 / 00:59

Ağ güvenliğini es geçmeyin!

ZyXEL, “Güvenlik artık bir ihtiyaç” sloganı ile kurumların dikkatini ağ güvenliğine çekiyor. ZyXEL Ürün ve İş Geliştirme Müdürü Ömer Faruk Erünsal ile ZyXEL’in 2014 ve 2015 faaliyetlerini değerlendiriyor. ZyXEL’in 2015’e iyi başladığını belirten Ömer Bey, şirket ağlarındaki güvenliğin sadece antivirüs programlarıyla sağlanamayacağını belirtiyor.

2015 yılı ZyXEL için nasıl geçiyor? İkinci yarısının nasıl geçeceğini düşünüyorsunuz?

2014 yılında, projelerimizde gerçekleştirdiğimiz başarı hikayeleri, üniversitelerde, hastanelerde ve otellerde gerçekleştirdiğimiz büyük ölçekli projeler, memnun müşteriler ve kanal tarafındaki ZyXEL ürünlerinin penetrasyonu ciddi anlamda artmasıyla birlikte beklentilerimizin üzerinde tamamladık. Özellikle 2014’ün ilk yarısı ile 2015’in ilk yarısını kıyasladığımızda kurumsal ürün segmentinde yüzde 70’ten fazla büyüme gerçekleştirdik. Şu anda hedeflerimizin ilerisinde gidiyoruz. Bunun en büyük nedeni, geçen seneki başarılımız ve kanaldaki çözüm ortaklarımızı, hem pazarı dinleyerek geliştirdiğimiz ya da ürünlerimize eklediğimiz özellikler sayesinde bir başarıya ulaştık. Bu başarıyı da 2015 yılında devam ettiriyoruz. 2015 yılının ikinci yarısında yaz aylarıyla beraber bilişim sektöründe bir durgunluk var. Bu durgunluğun Eylül ayında son bulacağını ve yeniden ivme kazanacağını düşünüyoruz. ZyXEL olarak hem çözüm ortaklarımıza hem son kullanıcılara ağ projelerinde gerekli destekleri vereceğimizi söylüyoruz ve veriyoruz. Şu anda pişirdiğimiz, hazırladığımız gelecek projeler göz önünde bulundurulduğunda yine bu projelerimizi özellikle son çeyrekte sonuçlandırıp hedeflerimizin ilerisinde, başarıyla tamamlayacağımızı düşünüyoruz.

Kurumsal ürün tarafında pazar dinamikleri ve ZyXEL’in kurumsal ürün portföyü ve çözümlerinden kısaca bahseder misiniz?

Pazar dinamiklerini tetikleyen bazı trendler var. Kurumsal ürünler bu çerçevede pazara entegre edilip sunulmaya çalışılıyor. Peki bu trendler nelerdir? Özellikle son zamanlarda karşımıza çıkan kendi cihazını getir, büyük veri, bulut, mobilite ya da sürekli uygulamaların, büyük verinin ve bulutun tetiklediği geniş bant ihtiyacı, nesnelerin interneti gibi konular aslında network tarafında ürünlerin de özelliklerini etkileyen faktörler halinde geliyor. Pazar trendleri – dinamikler de bizim pazara sunduğumuz ürünleri etkilemiş oluyor. Biz de ZyXEL olarak bu çerçevede hem pazar trendlerini, hem müşterinin ihtiyaçlarını, hem pazar dinamiklerini göz önünde bulundurarak kurumsal ürünlerimizi sunmaya çalışıyoruz. ZyXEL’in kurumsal ürün portföyüne bakacak olursak öncelikle şunu belirtmeliyim ki ZyXEL network alanında uçtan uca çözümler sunabilen bir firma. Bu, özellikle son kullanıcı tarafında ve  kurumsal taraftaki projelerde ciddi avantaj sağlayan bir özellik. Ayrıca ölçeklenebilirlik de mevcut. Ölçeklenebilirlikten kastımız, bir kafeden beş yıldızlı otele kadar, bir öğrenci yurdundan binlerce öğrenciye sahip üniversitelerin kablosuz alt yapısına kadar, bir hastanenin, belediye kamu kurumlarının, yani network’ün girdiği her alanda çözümler sunabilecek ve her segmente uygun çözümler sunabilecek bir marka olmamız. Bu da bize ciddi rekabet avantajı sağlıyor. Diğer taraftan pazar dinamikleri ve trendler göz önünde bulundurularak tasarlanan ağ anahtarlarımız, ağ güvenlik ürünlerimiz, profesyonel kablosuz ağ ürünlerimiz, kafe, restoran, otel segmentine uygun geliştirilmiş hotspot cihazlarımız ve DSLAM ürünlerimiz bulunuyor. Bu portföyle A’dan Z’ye gerekli network ihtiyacını karşılayabilecek ürün ailelerine sahibiz.

Kurumsal ürün segmentinde yer alan güvenlik çözümleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ağ güvenlik çözümleri, günümüzde hem küçük ve orta ölçekli firmalar hem de büyük ölçekli şirketler için olmazsa olmaz bir ihtiyaç. Kurumlar tarafında biraz ikinci ve üçüncü plana atılsa da "Güvenlik artık bir ihytiyaç" sloganıyla pazarda iş yapmaya çalışıyoruz. Burada vurgulamak istediğimiz diğer bir nokta ise artık herkesin tehlikede olduğu. Siber saldırıların geçmişteki konseptleri incelendiğinde büyük firmalar, ünlü kişiler, büyük kamu kuruluşlarına gerçekleştirilirken artık herhangi bir vatandaş veya küçük ölçekli firmalar da hedefteler. Özellikle son zamanlardaki fidye yazılımları, sosyal medyada karşımıza çıkan kimlik çalınmaları, büyük firmaları tehdit eden kredi kartı gibi verilerin çalınmaları ve bu çalınmaya yönelik saldırılar çok popüler durumda şu anda. Bu çerçevede biz de ZyXEL olarak çok katmanlı bir güvenlik oluşturulmasından yanayız. Her bir kurumun "Güvenlik artık bir ihtiyaç" sloganı çerçevesinde ağ güvenlik çözümlerini ağlarında barındırması gerektiğini düşünüyoruz.

Tehditler sürekli yenileniyor ve kötü amaçlı kişiler sürekli kendi tekniklerini, donanımlarını yeniliyorlar ve daha tehlikeli bir hale geliyorlar. Bu çerçevede müşteriler kendi tedbirlerini almalı. Müşterilerimizi korumak ve güvenli bir bağlantı hizmeti sunmak adına ZyXEL geçen yıl daha iyi ve daha hızlı ağ güvenlik özelliklerini barındıran Next Generation Firewall serisini duyurdu. Bu seriden genel olarak bahsedecek olursak, hem donanımsal, hem yazılımsal olarak müşterilerin güvende hissetmeleri ve işletmelerinin ihtiyacı olan ağ güvenlik çözümlerini sağlayacak özellikler barındıran bir ürün ailesi olduğunu söyleyebiliriz. Daha kaliteli ve daha hızlı hizmet sunmak adına lisanslama servisleri (içerik filtreleme, saldırı tehdit ve önleme, antivirüs, antispam vb.) alanında öncü lisanslama firmaları tarafından ZyXEL’e sağlanıyor.

Sosyal medyanın günümüzün her anında karşımıza çıkar hale gelmesiyle birlikte şirketlerde bazı durumlarda çalışan verimliliği ön plana çıkıyor. Çalışan verimini ön plana almak adına Next Generation Firewall serisi ürünlerimizde sosyal medya yönetimi yapabiliyorsunuz. Örneğin “Çalışan Facebook’una girsin ama Facebook oyunları oynayamasın” şeklinde kurallar oluşturarak verimlilik artırma şansına sahip olabiliyorsunuz.

Şirketler güvenlik için nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Bu konuyu ikiye ayırmakta fayda var. Biz, BT yöneticileri, çalışanlar, son kullanıcılar genellikle bu konuyu hep dış tehdit olarak algılıyoruz ama içsel tehditler de var. Bu konuyu iç ve dış tehditler olarak ikiye ayırıyoruz. Öncelikle yüksek güvenlikli bir bağlantı sağlamak, şirketlerin ihtiyaçlarından biridir. Şirket ağlarında bulunan bütün akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, e-posta sunucuları, ERP sunucuları tümüyle ele alındığında bütün ağ güvenliğini bir gateway üzerinden sağlamak gerekmekte. “Ben bütün bilgisayarlara antivirüs yükledim, yeterli” gibi bir algı da oluşuyor. Kaçırılan nokta ise herkesin elinde mobil cihazların bulunduğu ve bunların da ağ üzerinden zarar verebileceği gerçeği. Bu noktadan baktığımızda ise şirketlere çok katmanlı güvenliği şiddetle tavsiye ediyoruz. Her kurumda bir UTM cihazının, bir Next Generation Firewall cihazının bulunmasını öneriyoruz.

Şirketlerde bant genişliği yönetimi, sürekli internet bağlantısının sağlanması, çalışan verimliliği gibi konular ele alınıyor.
ETİKETLER : 1036