Bilişim Dünyası 23 OCAK 2016 / 16:03

Ağa bağlı otomobiller birer asistan halini alıyor

Bosch, bir dizi ağa bağlı işlev ve yardım sistemiyle ile ilgili uygulamalarını Las Vegas'ta CES 2016'da sergiledi. Şirket, standında sürücünün dikkatinin dağılmasını en az seviyede tutarken, bu sistemlerin kullanımının ne kadar kolay olduğunu da gösterdi. Bosch CEO'su Dr. Volkmar Denner, “Sürücünün dikkatinin dağılmasını en aza indirmenin yolu, doğru zamanda doğru bilginin sunulması” derken, gösteri otomobilindeki gösterge paneli ve orta konsol elektronik bir ekrana dönüştürüldü. Bu dev ekranda gösterilen bilgiler, aracın mevcut çevresine bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Sağ taraftan bir yaya yaklaştığında, sürücüyü uyarmak üzere bir ışık dizisi etkinleşiyor. Ajandadaki randevular gibi sürücü tercihleri de dikkate alınıyor. Örneğin; bir randevu iptal olduğunda, geleceğin otomobili otomatik olarak ajandadaki bir sonraki randevunun güzergahını gösteriyor. Sürücüler, otomatik pilotu de etkinleştirebilecek.
Geleceğin ağa bağlı otomobilleri, bundan daha fazlasını da yapabilecek. Akıllı eve yapılacak bir bağlantı ile ısıtma veya güvenlik sistemleri gibi evdeki aletleri istenen zamanda çalıştırabilecekler. Ağa bağlı eğlence-bilgi sistemi, sürücülerin trafik hakkında bilgi almasını sağladığı gibi, bir yolcuyla konuşuyormuş gibi mimik ve sözlerle online servislere ve akıllı telefon uygulamalarına erişmelerine imkan verecek, otomobili sürücünün kişisel asistanına dönüştürecek.
 
Koruyucu bulutta
Fuar öncesinde Bosch, yeni dokunmatik ekranı ile "Araç İçi Ses/Görüntü" kategorisinde CES 2016 İnovasyon Ödülü’nü de aldı. Bu cihaz, ekrandaki öğelerin hissedilmesini sağlayarak farklı yüzey dokuları oluşturabiliyor. Bu dokunsal geribildirim, navigasyon, radyo ve akıllı telefon işlevleri gibi eğlendirici bilgilendirme uygulamalarını çalıştırmayı kolaylaştırıyor.
Bu arada Bosch, meydana geldikten sadece on saniye sonra sürücülerin tehlikeyi öğrenmesini sağlayacak yeni bir bulut tabanlı ‘yanlış yönde giden sürücü’ uyarısı geliştiriyor. Bu, bir yazılım modülü olarak, Bosch'un myDriveAssist gibi akıllı telefon uygulamaları veya mevcut eğlence- bilgilendirme sistemlerine uygun maliyetle entegre edilebiliyor. Yanlış yönde giden sürücüyü algılamak üzere bulut tabanlı işlev, otobanlardaki isimsiz araç hareketini izin verilen gidiş yönü ile karşılaştırıyor. Bir uyuşmazlık varsa, yanlış yönde giden sürücüler de hızla hataları konusunda uyarılıyor. Ters yönde giden yakın otomobiller de tehlike konusunda uyarılıyor. Bu fonksiyon, 2016 yılında bir bulut servisi olarak sunulacak. Yüksek seviyede otonom sürüş, karayolu trafiğinin güvenliğini daha da artıracak. 
ETİKETLER : Bosch 1056