Bilişim Dünyası 18 MAYIS 2015 / 08:52

Ağaç yaşken ‘bilişimle’ eğilir

Çocukların ve gençlerin teknolojide ‘üretici’ olmayı öğrenmesi, ebeveynlerin de bu konuda bilgilendirilmesi amacıyla 23-24 Mayıs tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde ICT Summit NOW for KIDS – Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi’15 düzenlenecek.

Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi tarafından organize edilen ve bu kapsamıyla Türkiye’de bir ilk olacak etkinlik, çocukların ve gençlerin uygulamalı takım çalışmalarına, ebeveynler için 100’e yakın oturuma evsahipliği yapacak. “Teknolojiye Doğan Çocuklar” mottosuyla hayata geçirilecek olan Çocuklar için Bilişim Zirvesi’ne katılım için www.bzcocuk.com adresinde bulunan “Online Kayıt” formunu doldurmak kafi.

Hedef kitlelerini çocuklar ve gençler, aileleri, bilişim sektörü profesyonelleri, kamu, akademisyenler ve hayatında bilişimi bulunduran herkes olarak özetleyen Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi Genel Müdürü Neslihan Aksun’un da dikkat çektiği gibi, bu ekosistem tüm sektörlerin de buluşma noktasını oluşturuyor. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan bu zirvede programın ağırlık noktası ‘gelecek’ ve ‘eğitim’. Bu önceliklerin kamu sektörü ilgisini de beraberinde getirdiğine işaret eden Aksun, “Tüm workshop ve konferansların altındaki değer de bunun üzerine kurgulandı” bilgisini veriyor. Aksun şu detayları paylaşıyor:

“Çocuk ve teknoloji ilk kez bu etkinlikte kapsamlı biçimde biraraya gelecek. Çocukların ve gençlerin hayatında teknolojinin yerini vurgulamak, teknolojinin çocuklar üzerinde ne kadar faydalı olduğunu, doğru kullanımla doğru yönlendirme ile ne gibi fırsatlar taşıdığını göstermek hedefimiz. Teknolojinin zararlı bir kavram olmadığını alanında uzman isimlerle açıklayabileceğimiz, ebeveynlerin de bu potansiyeli görmesini sağlayabileceğimiz bir etkinlik olacak. Bu eksende etkinlikte öne çıkan iki başlık var: ‘Download toplumundan upload toplumuna geçiş’ ve ‘teknolojide tüketen değil, üreten nesil’.”

Bakanlıklardan tam destek

Hem bugünün analizi hem de geleceğin yol haritası bu etkinlikte öne çıkacak. Bilişim Zirvesi başlığında 14 yıllık tecrübe ile ilk defa hafta sonu bir etkinlik yapacakları detayına işaret eden Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Talar Süslü, çocukların ve gençlerin esas hedef kitleyi oluşturduğu, bu yönüyle daha cıvıl cıvıl bir etkinliğin katılımcıları beklediğini söylüyor. 2 bin kişilik bir katılım beklenen etkinliğin açılışını, 16 yaşındaki bir piyanist olan Utku Asan’ın yapacağını vurgulayan Süslü, zirvenin ilk gününe dair şu detayları anlatıyor:

“Altı paralel salonda konferans dizileri zengin içeriklerle devam edecek. İlk gün ana salonda açılış konuşmaları olurken, günün ikinci yarısından itibaren diğer salonlarda da programlar olacak. Böylece 1,5 gün boyunca salonlarımız aktif olacak. Etkinliğe Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı destek veriyor ve her iki bakanlıktan yetkili isimler de konuşmaları ile yer alacak. Zirvenin sponsoru olan kurumlardan isimler de uzmanlık alanları paralelinde konuşmaları ile katılımcıları bilgilendirecek. Bu arada, müzikal başlangıcın ardından, zirveye noktayı da yine müzikle koyacağız. Pazar günü kapanışı Down Sendromlu Çocukların oluşturduğu müzik grubu Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu ve Dostları küçük bir konserle yapacak.”

Tüm detayları ile altı farklı tema

ICT Summit Now for KIDS, 23 Mayıs günü Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Kadir Has Üniversitesi ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay’ın konuşmaları ile başlayacak. Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı’nın ‘üretici e-gençlik’ temalı konuşmasının ardından CSID Avrupa Direktörü Andrew Thomas ‘Çocuklarımızın Dijital Dünyası’ başlıklı bir konuşma yapacak. Salon isimlerini belli temalara göre oluşturduklarını, tüm başlıkların teknoloji ekseninde ele alınacağını belirten, her salonda bir Z kuşağı konuşmacının da olacağını hatırlatan Neslihan Aksun, temaları ‘Teknoloji, Güvenlik, Gelecek, Eğitim, Sanat ve Eğlence, Sağlık’ olarak sıralıyor.

Birçok başlıkta atölyeler de katılımcıları bekliyor

Atölye başlığında farklı bir konsept ile eğlence alanları ve workshop alanları biraraya gelecek, çocuklar farklı başlıklarda eğitimler alabilecek. Doç. Dr. Selçuk Özdemir’in kurucusu olduğu Bilişim Garaj Akademisi’nde çocuklar, eğitmenlerin rehberliğinde tasarım yapacaklar ve bu tasarımları 3D baskı cihazlarında basacaklar. Zirvenin ilk günü Kadir Has Üniversitesi FabLab’da olacak bu eğitimin yanı sıra,  Maker Türkiye Koordinatörü Ongun Tan, fuaye alanında bir atölye kuracak. Burada iki gün boyunca sürecek workshop’ta çocuklar gönüllü eğitmenlerle birlikte basit elektronik devreler oluşturacak, makine ve bilgisayarların temel çalışma mantığını yaparak öğrenecekler. Fuaye alanında MANDALArt Aslıhan Aksun’un Mandala atölyesinde çocukların boyama sırasındaki ruh hallerine ilişkin olumlu izlenimleri hep beraber deneyimlenecek. Yine fuaye alanında Merlin’in Kazanı’nın kurucusu Murat Oktay, ‘Video Oyun Tarihinde Yolculuk’ başlıklı bir sergi ile 1970’ten bu yana topladığı kişisel oyun konsollarını sergileyecek 2 gün boyunca. Etkinlik alanında İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin desteğiyle Xbox köşesi de olacak. ‘Biraz da  müzik’ diyenler için DJ’lik eğitimi de var. Negma ünvanı ile Türkiye’nin önde gelen DJ’lerinden biri olan Yıldız Çokcoşkuner, düzenleyeceği eğitimlerle çocuklara DJ’liği öğretecek. Hem de iki gün boyunca… Bir atölye çalışması da Doğa Koleji içindeki bir atölye çalışması olan Kodugame, yani özellikle 10-14 yaş arası çocukların proje geliştirme ve uygulama basamaklarını görmesi açısından yararlı bir grafik tabanlı bir yazılım geliştirme programı. ArtıSağlık, atölye çalışmalarında çocuklara uygulamalı ilkyardım dersi verecek.  Zirvenin ‘Abi sponsorları’ arasında yer alan Doğa Koleji, fuaye alanında bir stand kuracak ve burada bir söyleşi köşesi kurulacak. Etkinlikte iki gün boyunca konuşmacı olarak yer alacak isimler, burada da sevenleri ile biraraya gelme, onlarla sohbet etme, fotoğraf çektirme imkanlarına da sahip olacak.

Ailelerin isteği, ilkokuldan itibaren bilişim eğitimi

Çocuklara yönelik bir bilişim zirvesi fikrinin temelinde Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi adına aynı grubun üyesi olan M2S Araştırma ve Pazarlama A.Ş. tarafından yapılan bir araştırma da önemli paya sahip. Araştırma sonuçlarına göre ailelerin yüzde 84,91’i ilkokulda bilişim eğitimi verilmesini isterken, yüzde 80,77’si çocuklarını gönderecekleri okulu seçerken bu alanda eğitim verilmesinin seçimlerini olumlu yönde etkileyeceğini belirtiyor. Aileler teknoloji kullanımını çocukları için zararlı görmediği gibi, bilişim eğitiminin ilkokulda verilmesini de istiyor. Ebeveynlerin katılımı ile yapılan araştırmada; ailelerin yüzde 59,26’sı çocuklarının teknoloji kullanımından memnun, yüzde 45,45’i çocuklarının 5 ila 9 yaş arasında bilişim eğitimi alması gerektiğine inanıyor. Ailelerin yüzde 62,50’si çocuklarının ilerde bilişim sektöründe çalışmasına sıcak bakıyor. Araştırmaya göre çocuklar günde ortalama 2-3 saat teknoloji aletleri kullanıyor. Çocukların cep telefonundan çok tablet kullandıkları görülüyor. Çocuklarda tablet kullanım oranı yüzde 89,90 iken, cep telefonu kullanımı yüzde 53,54’lük orana sahip. Bu oran taşınabilir bilgisayarlarda yüzde 49,49, masaüstü bilgisayarlarda yüzde 38,38 olarak görülüyor.

Temalar, konu başlıkları ve konuşmacılar

Teknoloji Teması: Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü, Bilişim Garaj Akademisi Kurucusu Doç. Dr. Selçuk Özdemir ‘Download Toplumundan Upload Toplumuna’ başlıklı bir konuşma yapacak. Bu salonun Z kuşağı konuşmacısı Mustafa Doğa Doğan ‘Teknolojiyi Tüketme, Üret!’ başlıklı konuşma yapacak. Bu salonda gerçekleştirilecek ‘Oyun Tarihinde Kısa Bir Yolculuk’ panelinin moderatörlüğünü Merlin’in Kazanı’nın kurucusu Murat Oktay yapacak.

Güvenlik Teması: Alman güvenlik firması GDATA, bu salonda ‘Abi sponsor’ olarak yer alıyor. Bu salonda açılış konuşması da GDATA’dan Stuart Whealer’da olacak. Adeo’dan Halil Özçiftçi’nin konuşmasının yanı sıra, Maker Türkiye Koordinatörü Ongun Tan da hem atölyesi hem bu salonda konuşması ile zirvede yerini alacak. Bu salonda düzenlenecek panelin katılımcıları ise Doğa Koleji öğrencileri olacak ve gerek dijital kimliği, gerek bu kimliğin güvenliği, gerekse geleceğin mesleklerini ele alacaklar.

Gelecek Teması: Bu salonda Z kuşağı temsilcisi muz kabuklarıyla bioenerji elde eden 17 yaşındaki Elif Bilgin olacak ve başarı hikayesini katılımcılarla paylaşacak.

Çocuklar ve gençler tarafından çok sevilen bir YouTube fenomeni olan, YouTuber Orkun Işıtmak’ın moderatörlüğünde Üstün Yetenekli Çocuklar Derneği’nden çocuklar ve gençler ‘21. Yüzyıl İnsanı Olmak’ isimli panelde biraraya gelecek.

Eğitim Teması: Eğitimde teknoloji ekosisteminin de ele alınacağı bu başlıkta İTÜ'den Serkan Türkeli açılış konuşmasını yaparken, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan Buğra Yılmaz, nusrat projesini anlatacak. Çanakkale Zaferi’ni temel alan bir savaş oyunu olan, ‘Asrın harbi Çanakkale Projesi’ sloganlı Nusrat projesini tanıtacak, hatta Bakanlık, bu oyunun lansmanını zirvede yapacak. Fuayede standları olacak Bakanlık, Nusrat’ın yanında diğer projelerini de katılımcılarla paylaşacak.

Sanat ve Eğlence Teması: Bu salonda açılışı ‘Dijital Sohbetler’ isimli konuşmasıyla karikatürist Varol Yaşaroğlu yapacak. YouTuber Orkun Işıtmak da YouTuber olmanın ne demek olduğunu anlatacak. Bu salonda Pazar günü Efsaneler isimli bir panel de olacak. Takipçileri ile Twitter fenomeni olan iki isim @asipislik ve @hakikipapa aynı zamanda etkinlik sponsoru Great İstanbul’da sosyal medya uzmanı olarak görev yapıyor.  Ajansın CEO’su Mehmet Onur Güzel'in moderatörlüğünde ‘Efsane Olmak ya da Olmamak, İşte Bütün Mesele Bu’ başlığında keyifli bir sohbet katılımcıları bekliyor.

Sağlık Teması: Açılış konuşmasını Çocuk ve Ergen Psikaytristi Dr. Meltem Kora yapacak ve teknolojinin psikolojik etkilerini ele alacak. Bu salonun Z kuşağı konuşmacısı Buğra Coşkun ‘Teknolojinin Beyin Üstündeki Modifikasyonu’ isimli bir konuşma yapacak. Yine Z kuşağı konuşmacısı Arda Kafalı’nın ‘Bilişim Bağımlılığı Değil, Bilişim Hayranlığı’ konuşmasının ardından, ArtıSağlık da ‘Teknolojide Sağlık Olsun’ başlıklı bir paneli katılımcılarla buluşturacak.

 
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics