Bilişim Dünyası 01 OCAK 2012 / 15:09

Aile ve çocuk profili için kurul belirlendi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 37 üyesi bulunan ve ilişkili kuruluşu olan İnternet Kurulu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun altında oluşturulan Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu’na iki üye verecek.
Güvenli İnternet Hizmeti kapsamındaki “Aile” ve “Çocuk” profillerinde yer alacak ya da yer almaması gereken kriterlerinin tespitinde önemli bir rol oynayacak olan Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu’nun bu süreçte filtreleme ile ilgili çalışmaları nasıl yürüteceğini ve kullanıcıların taleplerinin nasıl değerlendirileceğini İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren ile değerlendirdi.

STK ve akademisyenler yer alacak
İnternet Kurulu temsilcilerinin de aralarında yer aldığı 11 kişilik Kriter Kurulu “Güvenli İnternet Hizmeti” kapsamında oluşturulan “Aile” ve “Çocuk” profillerindeki beyaz ve siyah listelere yönelik kriterleri belirleyeceğini aktaran Özeren, filtrelemede beyan ve öneriye dayalı bir sistemin uygulanacağını ifade etti. Kurulun filtre kapsamında yer alacak siteleri tek tek belirlemeyeceğini söyleyen Özeren, “Burada beyana ve öneriye dayalı bir sistem uygulanacak. Kriterler belirlenip ilgili web sitelerinin beyanı veya bu konuda yapılacak öneriler dikkate alınacak. Bir sitenin bu profiller içerisinde yer alması tüzel veya gerçek kişiler tarafından önerilebilecek” şeklinde konuştu.
11 kişilik Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu’nda İnternet Kurulu’ndan 2 sivil toplum kuruluşu, Tüketiciler Derneği, Dijital Oyun Federasyonu, kamu kurum temsilcileri ile bir sosyolog, bir psikolog ve bir pedagog akademisyen yer aldığını açıklayan Özeren, İnternet Kurulu’nu temsilen katılan 2 sivil toplum kuruluşunun kendi görüşlerini değil İnternet Kurulu’nun tüm üyelerinin ortak görüşünü de kurula ileteceğini belirtti. Özeren, “Dünyada da hala filtreleme ile ilgili oturmuş yapılar yok. Gelişmiş ülkelerde de bu anlamda karışıklıklar var. Türkiye’de oluşturulan Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu’nun yapısının diğer ülkeler için de örnek teşkil edebileceğini düşünüyorum” dedi. Özeren, kullanıcıların içeriklerle ilgili görüşlerini paylaşabileceğini ifade etti. Özeren, “Güvenli İnternet Hizmeti kapsamında oluşturulan beyaz ve siyah listelere ilişkin bir de şikayet mekanizması geliştirilecek. Kullanıcılar profillerinde yer almasını istedikleri ya da yer almamasını istedikleri web sayfalarını sebepleriyle birlikte Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu’na bildirerek tekrar incelenmesini talep edebilecekler” şeklinde konuştu.

Kurul üyeleri kimler?
-Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünden Daire Başkanı Osman Bilgin
-Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür V. Beyhan Kibar
-TEDER Temsilcisi Çığır İlbaş
-Mobilsad Genel Sekreteri Gökçe Tekinturhan
-Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Dairesi Başkanı Osman Nihat Şen
-Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonunun Federasyon Başkanı Mevlüt Dinç
-BTK Tüketici Hakları Daire Başkanı Özgür Fatih Akpınar
-BTK Hukuk Müşaviri Atilla Öztürk
-Polis Akademisi Doç. Dr. Hüseyin Cinoğlu
-Prof. Dr. Hasan HERKEN: Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi- Ruh Sağlığı ve Hastalıkları
-Yrd. Doç. Dr. Sabri HÜRGÜNER: Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi- Ruh Sağlığı
ETİKETLER : Sayı:852