Bilişim Dünyası 01 TEMMUZ 2014 / 15:24

Akbank'ın yeni uygulaması iBeacon

Akbank'ın, Akbank Direkt Mobil Uygulaması, bir ilk olarak iOS7 bazlı iBeacon ile para çekme olanağını müşterilerinin hizmetine sunuyor.

Akbank, mobil teknoloji alanındaki partneri Valensas ile birlikte geliştirdiği uygulama sayesinde müşterilerine iBeacon ile para çekme olanağı sunuyor. Akbank müşterileri, iOS7 bazlı uygulama olan iBeacon teknolojisiyle artık ATM'den, kart veya kod kullanmadan, bir tuşta para çekebilecekler. Başlangıçta, toplam 6 Akbank ATM’sinde kullanılmaya başlayacak olan iBeacon teknolojisi ile para çekme uygulaması, zamanla yaygınlaştırılacak.

iBeacon Apple Store'dan ücretsiz indirilebiliyor

Akbank Direkt Bankacılık'tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında mobil bankacılık alanındaki yenilikçi çalışmaları, alanının en iyi uzmanlardan oluşan bir ekip ile aralıksız sürdürdüklerini belirtti ve "Şimdi de dünyada ilk kez olarak, iBeacon teknolojisi ile para çekme özelliğini müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz. iBeacon teknolojisi ile dünyada ilk kez para çekebilmek için iPhone telefon sahibi müşterilerimizin Apple Store'dan ücretsiz uygulamamızı indirmeleri yeterli olacak. Sonrası çok kolay; çünkü geliştirdiğimiz bu yeni uygulama ile, Akbank müşterileri, iBeacon özelliği bulunan ATM’lerimizden kartsız, referans kodsuz bir kaç saniye içinde para çekebilecek." diye sözlerini sürdürdü.

Akbank'ın, Apple’ın yeni iBeacon teknolojisini bankacılık hizmetine uyarlayarak müşterilerine sunan ilk banka olduğuna işaret eden Orkun Oğuz, "Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, hızlı bir şekilde adapte eden bir bankayız. Yeni aldığımız GSMA ödülü ile sektördeki en iyi uygulama olan Akbank Direkt Mobil’i müşterilerimizi düşünerek yeni teknolojileri takip ederek geliştirmeye devam ediyoruz. Mobil Dünya kongresinin düzenlediği Küresel Mobil ödüllerinden en değerlisi olan Akıllı telefon uygulamaları yarışında “GSMA Dünyanın En İyisi” ödülünü almak bizi gururlandırıyor. Teknolojiyi müşterilerimizin hizmetine sunarken insan faktörünü önemseyen vizyonumuz ile Türkiye’de ilk defa bu ödülü alan banka olarak rakiplerimize örnek olmaya ve sektöre yön vermeye devam edeceğiz." dedi.

Apple’ın hizmete sunduğu yeni bir teknoloji olan iBeacon, iOS7 işletim sistemi üzerinden, Konum Servislerinin kapsamını genişletiyor ve konum belirlemek için Bluetooth sinyali kullanıyor. Buna göre; Akbank Direkt Mobil’de yer alacak iBeacon ile para çekme işlemini yapıp tutar belirten Akbank müşterileri, iBeacon özelliği olan ATM’lerin ekranına telefonunu yaklaştırıp ATM’de 1 tuşuna basarak para çekme işlemini tamamlayabilecek.
ETİKETLER : Akbank Apple mobil uygulama