Bilişim Dünyası 01 TEMMUZ 2013 / 08:11

Akdeniz Oyunları’na Atos Türkiye imzası

20 Haziran’da resmi açılışı yapılan ve 30 Haziran’a kadar süren 2013 Mersin XVII. Akdeniz Oyunları’nda, bilişim altyapı ortağı Atos’un teknolojileri kullanılıyor.

Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan XVII. Akdeniz Oyunları, 20 Haziran’da gerçekleşen görkemli bir törenle Mersin’de yarışmacılara ve izleyicilere kapılarını açtı. 24 Akdeniz ülkesinden 4 bine yakın sporcunun 30 farklı spor dalında yarışacağı ve toplam 800 milyon TL yatırımın yapıldığı oyunlar, Mersin ve çevresinin ekonomik çehresini de değiştirecek.
Bilişim teknolojilerinde de büyük yeniliklere sahne olan XVII. Akdeniz Oyunları’nın BT altyapı ortakları arasında Atos Türkiye de yer aldı. Olimpiyat Oyunları’nın dünya çapındaki bilgi teknolojileri ortağı olan Atos, son olarak Londra 2012 Olimpiyatları için geliştirdiği teknolojileri Mersin’de sergileme fırsatı buluyor.

200 Atos çalışanı 8 aydır hazırlanıyor
Atos, 2002 Barselona oyunlarından bu yana dünya çapında olimpiyat ve paralimpik oyunların bilgi teknolojileri ortağı olmayı da sürdürüyor. Atina’nın çekilmesiyle 18 ay gibi kısa bir sürede Mersin’de kurulan tesislerle hayata geçirilen organizasyonda Atos Türkiye ise 8 ay gibi kısa bir sürede tüm altyapıyı ayağa kaldırdı. Türkiye’de ilk kez bir spor organizasyonuna destek veren Atos, 200 iş teknolojisti ile yaklaşık 8 aydır bu organizasyon için hazırlanıyor. XVII. Akdeniz Oyunları’nın teknolojik gereksinimlerini karşılayan, zamanlama, skor, yerinde sonuç ve oyun bilgilendirme sistemlerinin kurulumunu ve yönetimini gerçekleştiren Atos Türkiye, ayrıca sistemlerle ilgili danışmanlık ve eğitim hizmetlerini de sunuyor.

“Bu organizasyon, 2020’nin provasıdır”
Atos Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Orhan Akbulut, Atos’un olimpiyat oyunlarının başarısının arkasındaki görünmez kahramanı olduğuna değindi. “Olimpiyatların dünya çapındaki BT ortağı olarak, kış ve yaz oyunlarında sunduğumuz teknolojik altyapılarla Atos olarak adımızdan söz ettiriyoruz” diyen Akbulut, “Akdeniz Oyunları’nın Mersin’de gerçekleşmesi hem Mersin ve çevresi hem de Türkiye için önemli bir kazanımdır. Aynı şekilde 2020’de olimpiyatların adresinin İstanbul olması konusunda umutluyuz. Böyle bir durumda Atos Türkiye’ye çok önemli bir rol düşecek. Bu organizasyonlara kıyasla daha küçük ölçekte gerçekleşen Akdeniz Oyunları’nı olimpiyatların Türkiye’deki bir ön çalışması olarak değerlendiriyoruz” şeklinde görüş belirtti.

Rakamlarla 2013 XVII. Akdeniz Oyunları

- Akdeniz Oyunları 12 gün sürecek.
- 24 Akdeniz ülkesinden, 4 bine yakın sporcu oyunlara katılacak.
- Atletler, 30 farklı spor dalında yarışacak.
- Akdeniz Oyunları için bugüne kadar toplam 800 milyon TL yatırım yapıldı.
- 24 tesiste 30 branşın müsabakalarını izlemek için on binlerce ziyaretçi gelecek.
ETİKETLER : Sayı:928

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics