Bilişim Dünyası 02 TEMMUZ 2012 / 11:17

Akıllı çekim, zeki dokümantasyon

Mobil cihazlarla çekilen fotoğrafta bilgiyi tanıma ve arşive aktarma yapısını sunan Kofax Mobile Capture, Aksis ile Türkiye pazarında.

Doküman yönetiminde hız ve mobil cihaz uygulamasından yararlanma isteğinin başı çektiği bir yapı, Kofax’ın son çözümü Kofax Mobile Capture ile hayata geçiyor. Kofax Satış Müdürü Neil Briody, birkaç ay önce pazara sundukları bu ürünün bankacılık, sigorta, lojistik gibi verisi yoğun sektörlerde kullanım alanı bulduğunu belirtti. Bu yapıda bilgiyi merkezde korumak, şirketlere sağlanan temel fayda ve bu uygulama iOS ve Android için var. Ancak Briody, planlarının BlackBerry ve Windows’un yakında gelecek yeni işletim sisteminde de bunu kullanılabilir kılmak istediklerini söyledi. Bir bilginin fotokopisini almak yerine, sadece tarayıp görüntüyü güvenli bir ortama aktaran sistem, bilgi kayıp ve kaçaklarını, sahteciliği önleyebiliyor. Çünkü taranan bilgi, mobil cihazda tutulmuyor, anında kurumun kendi güvenli ortamında konumlanıyor, bilgi ve işlemler burada yapılıyor. Uygulamanın şirketlere öncelikle rekabet avantajı kazandırdığını, şirketler için müşteri hizmetlerini uygulanabilir kıldığını söyleyen Briody, bunu “Örneğin bir hesap açarken süreçlerin hızlandırılması, bir sigorta başvurusunun hızlı ele alınabilmesi, şirketlerin tüketici ile ilgili bilgiye anlık olarak mobil ortamdan ulaşabilmesi” sözleri ile özetledi. Bu yapının, şirket çalışanlarınca ‘iş süreçleri yönetimi platformu’ görevi gördüğünü de belirten Briody, şöyle devam etti:
“Şirkete dokümantasyon konusunda fayda sağlayan bu yapının farkı; VRS (VirtualRescan) isimli sofistike bir teknolojiyi barındırması. Dokümanı kaydeden ve anlamlı bilgiyi de seçip alabilen bir yapı bu. Birçok teknolojinin patentine sahibiz zaten ve bir sonraki lansman halka yapılacak. Mesela yapı, bir kartvizit görüntüsünü muhafaza edecek, otomatik olarak bilgiyi karttan alacak ve kullanıcı, bunu bağlantıları arasına ekleyebilecek. Bu konudaki çözümler, yazılı bilgiyi anlayıp, gerekli yere eklenmesine imkan vermiyor. Ama Kofax’ın çözümünde bilgi otomatik olarak seçilebiliyor.”

Görüntü işleme teknolojisi gelişince…
Çözümün kurumsal müşteriler için önemli bir fayda oluşturduğuna işaret eden Briody, kağıt işinin en aza indiği bu yapıda, tüm süreçlerin hızlandığını söyledi. Fotoğraf çekip, akıllı biçimde fotoğrafın üstünde ne olduğunu anlayıp, bunu arşiv veya iş sürecinin gerekli noktasında konumlandırmayı temel alan sistem, saha çalışanı çok olan şirketlerde süreç ve operasyon yönetiminde kolaylık sağlıyor, kurumsal BT yönetimi tek bir uygulama ile tüm çalışanların sisteme katılımını sağlıyor. Kofax Mobile Capture’ın temeli; dokümanı tarayan ve bilgiyi saklayan bir yapıya dayanıyor. Bunu yapabilme becerisine uzun zamandır sahip olduklarını ama kamuoyu ile paylaşmak için mobil ve tablet cihazların kamera çözünürlüğünün uygun seviyeye gelmesini beklediklerini söyleyen Briody, ekledi: “Mobil tabletlerde çalışan bu ürünü kullanıcılar AppStore ve Android Market’ten indirebilir. Cihazlarda görüntü alma becerisi öyle bir noktaya geldi ki, dokümanı tarayıp anlamlı bilgiyi seçip saklama imkanı var. Görüntü işleme uygulamalarındaki gelişim bu uygulamamız için en doğru zamanı ortaya çıkardı. Bir görüntüyü alınca VRS teknolojisi ile bunu okunabilir hale getirip, bundaki gerçek bilgiyi seçebiliyoruz.”
Türkiye pazarında büyük potansiyel gördüklerini söyleyen Briody, “Hem mobili seviyorsunuz hem de teknolojik yenilikleri kullanan bir kitle var” dedi. Türkiye’ye ek olarak, bölgenin de potansiyelinin büyük olduğuna işaret eden Briody, herkesin iş akışında devamlılık ve azalan maliyetlerin peşinde olduğunu, Kofax çözümünün bunu sağladığını kaydetti. Görüştükleri telekom, sigorta ve finans sektörü şirketlerinin çözümle çok ilgilendiğini, Türkiye ziyaretinde onlarla görüşme fırsatı elde ettiğini belirten Briody, stratejilerini şöyle anlattı:
“İnsanları bu çözüm ve sağladığı faydalar konusunda bilgilendirmek istiyoruz. Herhangi bir sektörü hedeflemeyeceğiz. Çünkü bize göre bu, her sektöre uygun bir çözüm. Önemli olan insanların farkındalığını sağlamak. Custom Mobile Apps’in birinci ve kurumsala yönelik versiyonu kullanımda. Gelecek aylarda yazılım geliştirme kitleri (SDK) de sunup, şirketlere, bizim uygulamamızı kendi mobil uygulamalarında konumlandırma imkanı vereceğiz. Örneğin mortgage talebinde bulunmak isteyen bir müşteri, gerekli belgeleri mobil cihazda tarayıp, bunları otomatik olarak bankacılık sistemine gönderebilecek.”

Şirketlere demo ortamı

Kofax’ın Mobile Capture ürünü için Türkiye’deki stratejik iş ortağı Aksis. Bu çözüme finans ve telekom sektörlerinin ilgi gösterdiğini belirten Aksis Genel Müdürü Burak Müjdeci, bu çözümle onları ziyaret ederek çözümü tanıtacaklarını, bir sonraki aşamada da onlara demo ortamını sunacaklarını vurguladı. Global bazda özellikle Eylül ayı itibariyle etkinliklerin öne çıkacağını söyleyen Kofax Ülke Müdürü Aysan Çorluhan da şu detayları paylaştı:
“Kofax, Ar-Ge’ye yoğun yatırım yapan bir şirket. Bu uçtan uca çözümle kurumsal doküman sistemine profesyonel bir yapı katmayı hedefliyoruz. Sonuçta bir dokümanın fotosunu çekmekten öte, onu sınıflandırmak, kurumsal arşiv veya iş zincirinde gerekli yeri almasını sağlayabilmek önemli.”
ETİKETLER : Sayı:878

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN