Bilişim Dünyası 07 OCAK 2013 / 08:00

Akıllı cihaz olmadan olmaz…

Deloitte’un ‘Küresel Mobil Tüketici Araştırması 2012’, beş kıtada 15 ülkede 26 bin 960 mobil telefon kullanıcılarıyla yapılan bir araştırmayı içeriyor. Türkiye’den bin kişinin katıldığı araştırma, mobil cihaz sahipliğinin ne kadar öne çıktığını gösterirken, bu cihazlarla internet erişiminin de bir vazgeçilmez halini aldığını ortaya koyuyor.
‘Kaç cihaza sahipsiniz?’ sorusuna verilen yanıtta, gelişmekte olan ülkeler sıralamasında kişi başına düşen ortalama cihazda Türkiye 7,9 ile ilk sırada yer aldı. Gelişmekte olan pazarlarda Türkiye’yi, 7,4 ile Güney Afrika ve 6,6 ile Brezilya izledi. Gelişmiş olan ülkeler sıralamasında ise 5,7 ile Kanada öne çıkarken, onu 5,4 ile Fransa izledi. ABD ve İngiltere’de ise mobil cihaz penetrasyon oranı 5,2 ile eşit.

Telefonun akıllısı tercih sebebi
Araştırmaya göre, akıllı telefon ve tablet sahiplik oranı, ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Akıllı telefon sahipliğinde liderlik, yüzde 76 ile Güney Afrika’da. Onu yüzde 52 ile İngiltere, yüzde 45 ile Hırvatistan izliyor. Türkiye’nin sahiplik oranı ise yüzde 40 ve bu, Türkiye’yi gelişmekte olan ülkeler arasında akıllı telefon sahipliğinde üçüncü sıraya oturtuyor. Hatta Türkiye, bu oranla Kanada, Fransa, Brezilya, Finlandiya, Japonya, Rusya, Belçika gibi ülkelerin de önünde. Tablet penetrasyonunda ise Türkiye ortalarda yer alıyor. İlk iki sırayı yüzde 27 ile Brezilya, yüzde 26 ile Güney Afrika gibi iki gelişmekte olan pazar alıyor. Yüzde 21 ile bu başlıkta penetrasyonda üçüncü Kanada. Türkiye’nin oranı ise yüzde 13. Türkiye bu oran ile İngiltere eşit bir seviyede olduğu gibi, Belçika, Japonya, Almanya, Finlandiya gibi gelişmiş ülkelerin de önünde yer alıyor.
Deloitte araştırmasına Türkiye’den katılanların sadece yüzde 13’ü bir tablet sahibi. Burada da Apple’ın iPad’leri açık ara önde. Yüzde 24’lük bir bölüm iPad 2, yüzde 20’lik bir kesim de iPad sahibi olduğunu belirtiyor ve pazarın yüzde 50’sine yakınını böylece Apple kapsıyor.

İnternete cepten girme devri
İşin ‘telefon’ bölümünde, araştırmaya katılanların yüzde 57’si standart mobil telefonunu, yüzde 43’ü de akıllı telefonunu ‘temel telefonu’ olarak tanımlıyor. ‘Bir önceki telefonunuzun markası neydi?’ sorusuna verilen yanıtlarda ise Nokia ve Apple’ın tüketici alışkanlıklarındaki yeri açıkça görülüyor. Bu soruya verilen yanıtlarda yüzde 53 ile hem Nokia hem Apple sahiplerinin sadakati ortaya çıkıyor. Çünkü her iki markada da eski kullanıcıların yeni cihaz tercihi, yine aynı markalar olmuş.

Mobil cihazla internet erişiminde de Türk katılımcılar araştırmada öne çıkıyor. Buna göre, internete erişim için akıllı telefon kullanımında yüzde 92 ile Japonya, yüzde 91 ile de Türkiye ilk iki sırada yer alıyor. İnternete bağlanmak için cep telefonu kullanımında ise yüzde 54 ile Türkiye ilk sırada. Onu, yüzde 49 ile Japonya izliyor.

Tarife tamam, ama ekstralar da var
Konu bağlantı olduğunda, Türkiye ve İngiltere’den araştırmaya katılanların WiFi ağına güvendikleri görülüyor. Fransa, Almanya ve Rusya kullanıcıları ise tercihlerini kendi mobil ağından yana kullanıyor. Buna göre, akıllı telefonda en çok tercih edilen bağlantı tipi yüzde 60 ile Türkiye’de WiFi olarak öne çıkıyor. Türkiye’de mobil ağ tercih oranı ise yüzde 38 ile İngiltere, Fransa, Rusya ve Almanya’nın yer aldığı ülke grubunda en düşük seviyede.
Aylık 26-30 TL’lik paketlerin Türkiye’de tercih edildiği de araştırma ile görülüyor. Araştırmada Türkiye’den yer alan katılımcıların yüzde 62’si mobil telefon, yüzde 71’i de akıllı telefon kontratına sahip. ‘Mobil operatörünüz aracılığıyla internete girdiğinizde, kullanım başına mı ödeme yapıyorsunuz yoksa ön ödemeli kullanıcı mısınız?’ sorusuna Türk katılımcıların verdiği yanıt yüzde 37 ile ‘Tarifeme bu bedel dahil’ şeklinde.

Numara taşımada rekabet

Araştırmaya göre, konu numara taşıma olduğunda, önceki operatörü Vodafone olanların yüzde 57’si Avea’ya, yüzde 42’si de Turkcell’e geçiş yapmış. Önceki operatörü Turkcell olanların yüzde 48’inin tercihi Avea, yüzde 51’inin ise Vodafone olmuş, Önceki operatörü Avea olanların ise yüzde 57’si Turkcell’e, yüzde 41’i de Vodafone’a taşınmış. Araştırmada numara taşımada yüzde 36 ile Avea, yüzde 32 ile Vodafone, yüzde 31 ile Turkcell öne çıkıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics