Bilişim Dünyası 31 AĞUSTOS 2015 / 01:02

Akıllı enerji, tehditlere karşı

Küresel enerji şirketlerinin dijital dönüşüme uyum sağlama sürecinde yaşayabildikleri sorunları hedef alan Huawei, bunlara çözüm bulmak amacıyla, Global Enerji Sektörü Zirvesi 2015’i “İnovatif Bilişimle Akıllı Enerji” temasıyla, 19 – 20 Ağustos tarihlerinde Kazakistan’ın Almatı şehrinde gerçekleştirdi.

200’den fazla katılımcıyla gerçekleştirilen zirvede; enerji sektöründe inovatif bilişim teknolojilerinin kullanımıyla verimliliğin artması ve bilimsel yönetimle operasyonel güvenlik konuları ele alındı. Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu, KazEnergy Birliği, Huawei’nin Çin, Mısır, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Kazakistan’dan gelen enerji alanındaki müşterileri, CNPC Richfit, Çin Petrol Hattı, Engineering Corporation (CPPE), Honeywell ve ABB gibi küresel iş ortakları, uzmanlar ve sektör medyası da zirvenin katılımcıları arasında yer aldı.

Huawei zirvede dijital boru hattı, dijital üretim, bulut veri merkezi ve mobil ofisten oluşan yeni nesil enerji çözümlerini sergiledi. Katılımcılar aynı zamanda Almatı merkezde yer alan, ‘Huawei ve Asya Gaz Boru Hattı Almatı Kontrol Merkezi’ prototipini de ziyaret etme fırsatı buldular. Ziyaret esnasında Huawei ayrıca, Gözetimsel Kontrol ve Veri Yönetim (SCADA) sistemleri ile birlikte, boru hattına ait video ve uydu görüntülerinden de örnekler sundu.

Şirketler güvenlik ve verimliliğe odaklanmalı

Zirvede bir konuşma yapan Forrester Başkan Yardımcısı Bobby Cameron, “Sabit boru hatlarının güvenliği, gerçek zamanlı veri sondajının yetersizliği, düşük operasyonel verimlilik ve ürünlerdeki düşük olgunluk seviyesi, bu zorluklardan bazıları. Bu temel sorunlar, petrol ve gaz şirketlerini olumsuz etkiliyor” dedi. Honeywell Kıdemli Danışmanlarından Phil Millette ise; “Petrol ve gaz şirketleri güvenlik ve verimliliğe odaklanmalı. Ürün süreç optimizasyonunun temelinde, çalışanların güvenliği ve çevrenin korunmasına dayalı çalışmalar yatıyor. Gerçek zamanlı video ile gözlem ve uzaktan izleme teknolojileri, güvenlik operasyonları açısından önem kazanmaktadır” yorumunu yaptı.  Huawei Kurumsal İş Grubu Enerji Sektörü Başkanı Jerry Ji de ‘İnovatif Bilgi Teknolojileri Akıllı Enerjinin Yolunu Aydınlatıyor’ başlıklı sunumunda şu yorumları yaptı:

“İnovatif Bilgi Teknolojileri, enerji sektöründeki büyümenin itici gücü olacak. 2025 yılına kadar dünyada sektörler arasında 100 milyar veri bağlantısı olacağını öngörüyoruz. Petrol ve gaz endüstrisi bugüne kadar görülmemiş ölçüdeki bir büyüklükle, akıllı cihazların yükselişine ve veri artışına tanıklık edecek. Bu veriler mutlaka depolanmalı ve analiz edilmeli. Huawei, gelişmekte olan eğilimler çerçevesinde ‘yenilikçi bulut-boru hattı-cihaz’ mimarisini bilgi teknolojileri çözümleriyle hayata geçiriyor. Bu mimari, bulut veri merkezi, büyük veri, esnek ağ sistemleri, LTE, nesnelerin interneti ve açık kaynak nesnelerin interneti işletim sistemi ‘LiteOS’’u içeriyor. Bu teknolojileri, petrol ve gaz üretim süreçlerinde uygulayarak, sektörün dönüşümüne önemli oranda katkı sağlanabilir.”

 
ETİKETLER : 1036

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics