Bilişim Dünyası 21 MAYIS 2013 / 17:44

Akıllı kart yongası şirketlerine uyarı

AB Komisyonu, bir grup akıllı kart çipi tedarikçisini (cep telefonlarının SIM kartları, banka kartları, pasaportlar vb. uygulamalarda kullanılan çipleri üreten firmalar), AB'nin rekabet kurallarını ihlal ederek bir tür kartele dahil olmuş olabilecekleri konusunda uyardı. Komisyon, ilgili çip tedarikçilerinin fiyatlarını yüksek tutabilmek için anlaşmış olabileceklerinden şüphelenmekle birlikte, konu hakkında başlatılan inceleme henüz sonuçlanmış değil.

Komisyon, bir süredir ilgili tedarikçilerle istişare ederek sorunu farklı yollarla çözüme kavuşturmaya çalışıyor. Nisan ayında tedarikçilere gönderilen İtiraz Belgesi ise, bu şekilde ilerleme kaydedilemediği için normal inceleme sürecinin başlatıldığı anlamına geliyor. Rekabetten Sorumlu Komisyon Üyesi Joaquín Almunia, ilgili firmaların ticari uygulamalarının kartel tanımına girip girmediği konusunda uzlaşı sağlanamadığı için prosedürün başlatıldığını belirtiyor. Önümüzdeki süreçte, belgenin muhatabı olan firmaların Komisyon'un inceleme dosyasındaki belgeleri gözden geçirerek yazılı bir yanıt vermeleri ve yorumlarını paylaşmak üzere sözlü duruşma talebinde bulunmaları bekleniyor. Savunmanın ardından Komisyon'un ihlal tespitinde bulunması halinde, ilgili firmaların yıllık gelirlerinin yüzde 10'una kadar çıkabilen cezalara çarptırılabileceği belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN