Bilişim Dünyası 09 EYLÜL 2012 / 18:13

Akıllı kent fotoğrafı mobil servislerle tamamlanıyor

Hızla gelişen teknoloji ve modern yaşamın gereklilikleri bizi kent ve kentli anlayışını da değiştiren yeni bir yapı ile tanıştırıyor. Artık, her şeyin birbiri ile iletişim halinde olduğu, uzaktan erişimle kontrol ve otomasyon üzerine inşa edilen “Akıllı Kentler”le karşı karşıyayız. Bu kentlerin en önemli özelliklerinden biri ise kentliye sağladığı zaman tasarrufu. Günlük yaşamla ilgili ihtiyaçlara anında ulaşabilme olanağı sunan, belediye ve kamu hizmetlerini her yerden yapılabilir hale getiren bu kentlerde mobil iletişim teknolojileri de akıllı kentlerin
vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Çünkü mobil teknolojiler olanak sağladığı anlık bilgi paylaşımıyla ve sunduğu uygulamalarla kentleri ve kentliyi yeniden tanımlıyor.
Operatörlerin sağladığı pek çok mobil servis ile yeniden tanımlanan kentlerde yaşam kareleri de farklılaşıyor. Nokta bazlı bilgilendirme servisleri günlük hayatla ilgili duyuruları kentliyle buluştururken, temaslı temassız mobil ödeme sistemleri kentli için cep telefonlarını cüzdana dönüştürüyor. Akıllı duraklarda bekleyen vatandaşlar, uzaktan erişimle kontrol edilen sayaçlar üzerinden geçen su ve elektriğini kullanırken, akıllı kent kartlar ile yaşam kolaylaşıyor. Ambulansta hastaneye yetiştirilmekte olan hastanın bilgileri hastaneye varmadan ulaşırken, mobil imza ile kentliler, kimliklerini kolayca doğrulayabiliyor.
Akılllı kentin mobil  yaşamı
Modern yaşamın gerekliliklerinin başrol oynadığı akıllı kentlerde mobil servisler, yaşamın her alanını adresleyen çözümler sunuyor. Değişen kent yapısında kentli için pek çok mobil servis yaşamı kolaylaştırıyor.

Trafik_CepteTrafik cepte çözülüyor

Daha fazla parametri, yaşam ve karmaşanın olduğu büyük şehirler, kentli açısından anlık
bilgiye ulaşmanın da en fazla önem taşıdığı yerleşimleri oluşturuyor. Trafik sıkışıklığının en büyük sıkıntı olduğu bu kentlerde yaşayanlar için bu konuda kendilerine anlık bilgi sağlayacak servisler önem kazanıyor. İşte bu noktada kentliye anında cep telefonu üzerinden bilgi geçen ve pek çok mobil operatör tarafından verilen cep trafik mobil servisleri de akıllı kentin vazgeçilmez servisleri arasında yer alıyor. Trafik ölçüm dedektörleri ile hazırlanan haritadan trafik yoğunluk bilgilerinin alındığı ve kentin önemli noktalarındaki trafik görüntüleri de canlı olarak izlenebildiği servisler kentliye kolay ulaşım olanağı sunuyor.

Akilli_Kentler_SuAkıllı kentler su ve elektriğini uzaktan kontrol ediyor

Cihazlar ve bilgi sistemleri arasında tesis edilen “uzak mesafeden haberleşme” sayesinde toplanan verilerle, ölçümleme, izleme, takip ve gerektiğinde uzaktan müdahale etme olanağı sunan Uzaktan Ölçümleme ve Kontrol sistemi olan telemetri, akıllı kentler için önemli mobil servislerden birini oluşturuyor. Çünkü telemetri servisleri ile kentler yüzde 80’e varan oranda su tasarrufu sağlayabiliyor. Elektrik ve su sayaçlarının uzaktan aynı anda okunmasına ve kontrolüne olanak sağlayan telemetri çözümleri, uzaktan kontrol ile kent için sorun yaratabilecek afetler için de çözüm sunuyor.

Akıllı kentlerde otopark bedeli, biletler, kimlik kartları cep telefonunda taşınıyor

Akıllı kentlerde kentli yaşamını kolaylaştıran uygulamalardan biri de mobil ödeme. Kentli için hızlı ve pratik ödeme kolaylığı sağlayan uygulama ile cep telefonu ile otopark ücreti ödemesinden, çeşitli kiosklardan ve otomatlardan mobil bilet ya da içecek alınabilmesine kadar pek çok işlem gerçekleştirilebiliyor. Kullanıcılara günlük hayatta yaptıkları tüm işlemleri daha pratik ve güvenli bir biçimde cep telefonları üzerinden mobil olarak yapmalarını sağlayan bir uygulama olan NFC (yakın alan iletişimi) teknolojisi bu konuda başrolü üstleniyor.

Mobil_AmbulansMobil Ambulans uygulaması ile hasta bilgileri hastadan önce hastaneye taşınıyor

Kentlere değer katan uygulamalardan biri de sağlık alanındaki ; “mobil
ambulans” uygulaması. Bu tarz projeler ile hasta yakınlarının hastaları ile görüntülü olarak görüşmesi, hastane görevlilerinin ilgili birimleri 7x24 izlemesi, kritik hasta bilgilerinin hastadan önce hastaneye ulaştırılması, hastane personelinin e-posta trafiklerinin mobil olarak yönetilmesi ve hasta laboratuvar sonuçlarının SMS ile ulaştırılması sağlanıyor.

Belediye_AraclariBelediye araçları mobil araç takiple verimlilik kazanıyor

Sahadaki araçlara ait konum, hız ve yön bilgilerini internet sayfası üzerindeki uydu haritasından izlenilmesini ve uzaktan müdahale edilmesini sağlayan araç takip servisi de akıllı kent yapısının içinde verimlilik sağlayan bir başka noktayı oluşturuyor. Mobil operatörlerin tamamının verdiği araç takip servisiyle kentlerde yerel yönetim araçları ve kamu hizmetleri açısından operasyonel verimlilik artarken yüzde 15’i bulan yakıt tasarrufu sağlanıyor.

Akilli_YasamdaAkıllı yaşamda  bürokrasi mobil imza ile azaltıyor

Islak imzaya eşdeğer olan elektronik kimlik doğrulama servisi olan mobil imza da, kentli için e-devlet uygulamaları başta olmak üzere bankacılıktan  başlayarak farklı pek çok alanda kağıtsız ve hızlı işlemin kapısını aralıyor.

M_DevletM-Devlet uygulamaları ile kentliler kamu işlemlerine cep telefonlarından erişiyor

Mobil teknolojilerin devlet uygulamalarına bütünleştirilmesi de kişilerin kent yaşamlarını kolaylaştıran diğer bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.
ETİKETLER : Sayı:887

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics