Bilişim Dünyası 09 ARALIK 2015 / 11:56

Akıllı şebeke yatırımları artacak

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ile Bilgi Güvenliği Derneği (BGD) işbirliği ile düzenlenen “Kritik Enerji Altyapılarının Korunması ve Siber Güvenlik Sempozyumu” Ankara’da gerçekleştirildi. Sempozyuma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu gibi kamu kurumları, STK’lar ve özel sektör temsilcileri katılım sağladı. Kritik Enerji Altyapılarının Korunması ve Siber Güvenlik Sempozyumu’nda enerji sektörünün kritik bilgi altyapılarının korunması konusunda uzmanların görüş, öneri ve değerlendirmeleri sonuç raporu halinde yayımlanarak kamuoyu ile paylaşılacak.
 
Sempozyum açılışında konuşan Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Münib Karakılıç, siber güvenlik önlemlerinin bundan 35 yıl önce sadece savunma sanayisinde akla geldiğini hatırlatarak, "Bugün siber güvenlik enerji ve endüstri sektörünün ayrılmaz parçalarından. Her yıl dünyada tüketilen enerjinin yüzde 2,5'i bilgisayar, laptop ve cep telefonu gibi bilgi işlem cihazları tarafından tüketiliyor" dedi. Türkiye Elektrik Dağıtım (TEDAŞ) Genel Müdürü Mükremin Çepni ise siber güvenlik önlemlerinin yanı sıra enerji sektöründeki altyapıların fiziksel olarak da korunmasının gerekliliğine ve önemine işaret etti.
 
Yatırım 20 milyar TL’yi bulacak
 

ELDER Genel Sekreteri Uğur Yüksel de 2016-2020 dönemini kapsayacak uygulama döneminde şebekeye yapılacak teknoloji yatırımının 20 milyar lirayı bulacağını ve bu miktarın çok önemli bir kısmının akıllı şebekelere ayrılması gerektiğini vurguladı.  Akıllı şebekelerin yurtiçindeki kapasitesinin tespit edilmesi için bir yol haritası hazırlandığını söyleyen Yüksel, bu çalışmanın sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılacağını aktardı.
 
Bilgi Güvenliği Derneği (BGD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hamdi Atalay, konuşmasında, Türkiye'de siber güvenlik endüstrisi oluşturulması yönünde faaliyetlerinin sürdüğünü ve bunun Türkiye için büyük bir kazanım olduğunu belirtti.
 
Kritik altyapıların günlük hayatın her yönünü etkilediğini vurgulayan Atalay, "Enerji sektöründeki şirketlerde genelde SCADA sistemleri kullanılıyor, fakat bu sistemler bugünün tehditlerine oldukça açıklar. Bu sistemlerin yenilenmesi ve çözümlerin sağlanması gerekiyor. Siber güvenlikte milli çözümler olmadığı sürece kendinizi yüzde 100 güvenli hissedemezsiniz" şeklinde konuştu.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN