Bilişim Dünyası 21 KASIM 2016 / 10:31

Akıllı şehirler girişim platformu Proline Ventures kuruldu

Proline tarafından kurulan Proline Ventures, “Akıllı Şehirler” alanında teknoloji üreten girişimlere maddi destek vermenin yanında, bu alanda sahip olduğu bilgi birikimi ve tecrübelerini de paylaşarak projeleri uluslararası arenaya taşıyacak.
Akıllı şehirler alanında teknoloji üreten startup’lara yatırım hedefiyle kurulan bir "girişim platformu" olan Proline Ventures, kendi geliştirdiği mentorluk, koçluk, danışmanlık, eğitim ve iş ağı geliştirme desteklerinin tamamının tek bir noktadan sunulduğu “SmartMix” yatırım modeli ile girişimlere destek sunuyor. Akıllı şehirler konusunda girişim dünyasını bilgilendirecek faaliyetler de düzenleyecek olan Proline Ventures bu amaçla, başta startup’lar olmak üzere üniversiteler, teknoloji transfer ofisleri, yatırımcı ağları, kuluçka merkezleri ve hızlandırma programları ile işbirlikleri yapmayı, yurtdışı işbirlikleri de gerçekleştirmeyi hedefliyor. Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit, şu bilgileri verdi:
 
“Üç startup’a yatırım yapacağız”
“Proline Ventures olarak en önemli özelliklerimizden biri sadece ‘Akıllı Şehirler’ alanında faaliyet gösteren startup’lara odaklanmamız. Bu çerçevede ağırlıklı olarak donanım ve yazılımın entegre olduğu ürünleri takip ediyoruz. Türkiye’de ilk kez uygulanacak ‘SmartMix’ modelimiz ile startup’lara yatırım sürecinin başlangıcında 50 bin TL’ye kadar tohum sermayesi imkanı ile ‘Strateji ve İş Geliştirme’, ‘Ar-Ge ve Ürün Yönetimi’, ‘Pazarlama ve Satış’ destekleri de sağlayacağız. Proline’ın geniş satış ağını startup’ların kullanımına açarak, Türkiye pazarının yanında Orta Doğu, Kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da satış desteği de vereceğiz. Yurtdışı iş geliştirme fırsatları ile ABD, İsviçre, Almanya gibi ülkelerde de startup’lara işbirliği fırsatları sunacağız. Bu şekilde startup’lara yaklaşık 1,5-3 milyon TL arasında katma değer sağlamayı amaçlıyoruz. Ekosistemdeki tüm yatırım modellerinden farklı bir model olarak öne çıkıyor, ‘aklın paranın önüne geçtiği’ yeni bir yapı şekillendiriyoruz. Bu girişim platformu ile startup’lara sadece maddi destek vermekle kalmayacak, bilgi birikimimizi de paylaşarak projelerini uluslararası sahneye çıkaracağız. 2016 yılı sonuna kadar üç startup’a yatırım yapmayı planlıyoruz.”
 
ETİKETLER : 1097 Proline Ventures

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics