Bilişim Dünyası 27 OCAK 2014 / 17:08

Akıllı şehirler için işbirliği

Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü, Türkiye Bilişim Vakfı ana desteği, Microsoft Türkiye ana sponsorluğu ve Akbank Sanat işbirliğiyle Şubat ayında,” Akıllı Şehirler ve İnsanlar” etkinliğine imza atıyor.Novusens kurucu ortağı Berrin Benli, Eczacıbaşı Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Danışmanı Edip Emil Öymen, TBV Genel Sekreteri Çağdaş Ergin, TBV Projeler Koordinatörü Seda Çakmak “Akıllı Şehirler Enstitüsü’nü tanıttı.

İleri teknoloji ve inovatif girişim alanında çalışan bağımsız bir platform olan Akıllı Şehirler Enstitüsü , gereken çalışmaları yapmayı hedefliyor. Akıllı şehirler enstitüsü; kültür, sosyal dokusu ve tarihiyle örünmüş, akıllı teknolojik alt yapısıyla donanmış, akılcı, duygulu ve doğa dostu “akıllı şehirler” in oluşturulmasına ve dönüşümleri için çalışacak.

Ülkemizde işbirliği kültürünün önceki yıllara nazaran daha iyi durumda olduğunu söyleyen Novusens kurucu ortağı Berrin Benli, “Herkes kendi bahçesinde oynamayı seviyor ancak kamu yararı için işbirlikleri yapmalıyız” diyor. Kamu, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla uyumlu bir şekilde katma değerli özgün çözümler üreterek katkıda bulunmak gerektiğini ifade eden Benli, gereken yasal altyapı çalışmalarını hazırlayacaklarını ve gereken sorumluluğu almaktan çekinmeyeceklerini ifade etti. Bağımsız bir enstitü olduklarının altını çizen Benli, akıllı şehirlerin farklı alanlarında çalışan şirketleri, uygun iş modellerinde bir araya getirmeye çalışacaklarını ifade etti.

Akıllı şehirler için hep birlikte ve çok çalışmak gerekiyor
Akıllı şehirler için, “az laf çok iş” diyen Eczacıbaşı Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Danışmanı Edip Emil Öymen, 4 Şubat’ta gerçekleştirilecek etkinlikte sivil toplum kuruluşlarını bir araya getireceklerini ve akıllı şehirlerle ilgili farkındalık yaratmak istediklerini ifade etti. Yönetimlerdeki koordinasyonsuzluğun zaman, enerji ve ölçülemeyecek şekilde motivasyon kaybına yol açtığını ve buna engel olmak, çalışmak gerektiğini ifade etti.
İnsanların faydalanması, kamu yararı ve bilgi toplumuna dönüşümümüzün sağlanması adına çalışılacak bu projeye destek vermekten memnun olduklarını ifade eden TBV Genel Sekreteri Çağdaş Ergin; bilgi teknolojileri iletişimi sektöründeki dernekleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir kurum olduklarını ve akıllı şehirler için işbirliğinin çok önemli olduğunu söyledi.

Akıllı şehirler için bir araya geliyoruz
4 Şubat günü konusunda uzman konuşmacıların katılımlarıyla düzenlenecek etkinlikte, dünyada akıllı şehirler konsepti, açık şehir kavramı, geleceğin açık şehirleri, bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji politikaları, mimari ve şehir bölge planlama, kentleşme, akıllı şehirlerde ulaşım, sağlık, çağdaş sanat ve akıllı şehirler başlıkları masaya yatırılacak. Etkinliğe, telekom, yazılım ve donanım, mobil sağlık, endüstriyel ürün tasarım, enerji kurumları ve şehir planlamacıların yanı sıra belediyeler, üniversite ve sivil toplum örgütleri de katılacak

TBV Yönetim Kurulu Başkanı  Faruk Eczacıbaşı, Novusens Kurucu Ortağı Dr.Hakan Gürsu, CHP Enerji Komisyonu Başkanı Necdet Pamir, Microsoft Türkiye Eğitim Sektörü Müdürü Anıl Çekiç, Microsoft Türkiye Kamu Sektörü Satış Müdürü Berk Tüfekçi , IBM Teknoloji ve Endüstri Çözümleri Müdürü Server Tanfer, BİLTİR Akıllı Ulaşım Sistemleri Birimi Başkanı Yrd . Doç. Hediye Tüydeş, BeWell Mobil Sağlık Hizmetleri Kurucusu Dr. Cenk Tezcan, Argedor Bilişim Teknolojileri Kurucusu Güven Fidan, Amber Platform Kurucusu Ekmel Ertan, Fütüristler Derneği Başkanı Murat Şahin, İBB BİMTAŞ Y.Şehir ve Bölge Plancısı, Dış Projeler Şefi, Ulaş Akın, Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı etkinlikte konuşma yapacak isimler içinde yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics