Bilişim Dünyası 23 HAZİRAN 2014 / 08:14

Akıllı şehirler teknoloji merkezi açıldı

IBM Türk İnovasyon merkezinde açılışı gerçekleştirilen akıllı şehirler teknoloji merkezi, yangın ihbarı, gaz arızası, elektrik arızası, sağlık, emniyet bilgileri, etkinlik haberleri gibi verileri bütünleştiriyor. IBM’in dünya çapında gerçekleştirdiği Rio de Janerio, Amsterdam, New York gibi pek çok akıllı şehir projesinden edindiği deneyimleri teknoloji merkezinde paylaşılıyor.
Merkezin açılışını yapan IBM Türk Teknoloji ve Sektörel Çözümler Satış Müdürü Server Tanfer, “Şehirleşme oranı artışı birlikte pek çok sorun getiriyor, bu sorunlara getirdiğimiz çözümlerin hızı sorunların ortaya çıkma hızından daha fazla olmalı. İçinde bulunduğumuz IBM Akıllı Şehirler Teknoloji Merkezi’nde biz bunun, varolan bütçeler içinde kalmak koşuluyla, teknoloji ile nasıl hızlandırılacağını gösteriyoruz. Bir şehirde olup bitenleri gerçek zamanlı olarak takip ederek olaylar olmadan öngörebiliyor, zamanında eylem planlarını devreye sokuyoruz. Bunu nasıl gerçekleştirdiğimizi görmeleri için, canlı uygulamalarımızı görmek isteyen tüm şehir yöneticilerini merkezimize davet ediyoruz” dedi.

“Şehir için teknoloji en az beton kadar önemlidir”
Server Tanfer akıllı şehir kavramının öneminin farkında olduklarını ve bu konudaki çalışmaların hızlanması gerektiğini belirtti.
Tanfer, “Önemini hep vurguladığımız akıllı gezegen çerçevesinde 2008 yılında başladığımız çalışmalarımız, farklı temalarla akıllı sektörlere dağıldı. Teorik olarak çok büyük bir pazar var ancak sistemlerin üzerine sistem kurmaktan bahsettiğimiz bu noktada bir bilinç oluşmadığını görüyoruz. Sunum ve çalışmalara kıyasla çok az proje geliştiriliyor. Küçük projeler bazında teknoloji kullanılsa da şehirlerin yönetimini akıllı hale getirme talebi gelmiyor. Bu nedenle öncelikli amacımız, şehircilik için bilgi sistemlerinin değerini göstermek ve farkındalık oluşturmak. Şehir için teknoloji en az beton kadar önemlidir” diyerek sözlerini bitirdi.
ETİKETLER : Sayı:977

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics