Bilişim Dünyası 22 OCAK 2017 / 14:40

Akıllı şehirlere dair tüm detaylar ele alınacak

Şehircilik konusunda kamu politikalarına katkı sağlayan, akıllı şehirler ile ilgili pilot yatırım çalışmaları yaparak, bilgi ve raporlar üreten sivil toplum kuruluşu Kamu Teknoloji Platformu (KTP) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ‘Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’, 1 Mart’ta Congresium Ankara’da katılımcılarını ağırlayacak. Kamu kurumları, yerel yönetimler ve özel sektör temsilcilerinin katılımı ile “Şehirler İçin İnovasyon ve Değişim Zamanı” temasının ele alınacağı, “Geleceğin Ön Gösterimi” sloganı ile yola çıkan etkinlikte, geleceğin yaşamı ve şehirleri masaya yatırılacak. Konferansın bu yılki konuk ülkesi ise Katar olacak. Katar’ın başkenti Doha’da dünyanın sıfırdan kurulan ilk akıllı şehri Lusail City de etkinlik kapsamında ele alınacak. 
Kamu Teknoloji Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Akçıl, “Dünya Bankası’nın verilerine göre, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 72’si kentsel alanda yaşıyor ve 2030 yılında bu oranın yüzde 80’i geçeceği öngörülüyor. Bu büyük şehir nüfusu artışı, sınırlı kaynakların etkinlik kullanılmasını gerekli kılıyor. Bunun ilk yolu da akıllı şehirlere dönüşüm. Şehirlerimizin her birinin buna şimdiden hazırlık yapması ve 2023 yılına kadar bunu tamamlaması gerek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınlayacağı “Akıllı Şehir Strateji ve Eylem Planı” bu konuda önemli bir rehber olacak” bilgisini verdi. 
Yerli ve yabancı 60’tan fazla konuşmacının yer alacağı, 25’ten fazla  oturumun gerçekleştirileceği Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’nda ele alınacak konulardan bazıları şöyle sıralanıyor: Şehirlerin Geleceği, Akıllı Şehirlere Adaptasyon: 360, Şehirler İçin Sosyal İnovasyon, Akıllı Şehirlerde Yenilenebilir Enerji, Enerji Yönetimi ve Enerji İzleme, Akıllı Şehirler İçin Akıllı Data, İklim Değişikliği ve Yeşil Şehirler, Trafik Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar, Nesnelerin İnterneti Şehirlerin Hizmetinde, Akıllı Şehirlerde Sağlık Çözümleri, Akıllı Tarımda Nesnelerin İnterneti, Akıllı Binalara Dönüşüm, Akıllı Yaşam Teknolojileri Bankacılık, Perakende ve Akıllı Yaşam Teknolojileri. Konferansla ilgili detaylara erişim ve kayıt için www.akillisehirlerkonferansi.com adresi ziyaret edilebilir.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics