Bilişim Dünyası 11 MAYIS 2015 / 08:35

Akıllı şehirli için akıllı şebekeler

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı İstanbul’da yapıldı. Etkinliğin açılışı Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yapıldı. Beyaz Saray danışmanlarından John McDonald, Avrupa Komisyonu Proje Lideri Gianluca Fulli, IEEE PES Türkiye Başkanı Prof. Dr. Ömer Usta gibi isimler de konuk konuşmacı olarak etkinlikte yer aldı. Fuara Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda, Kanada, Danimarka, İtalya, İspanya, Orta ve Doğu Afrika, Güney Amerika ve Ortadoğu ülkelerinden hükümet ve bürokrat düzeyinde heyetler katıldı ve ücretsiz görüşmeler gerçekleşti.

Uluslararası metroloji ve standardizasyon kuruluşları, uluslararası akıllı şebeke, elektrik, su ve gaz sayacı üretici ve ithalatçı firmaları, elektrik ve doğal gaz dağıtım şirketleri, organize sanayi bölgeleri, belediyeler, uygunluk değerlendirme kuruluşları, otomasyon firmaları, muayene, deney ve kalibrasyon kuruluşları, Ar-Ge firmaları, enerji üretim/dağıtım firmaları, GSM operatörleri, akıllı bina firmaları ve yazılım firmaları ile ilgili yurt içi ve yurt dışı sektör temsilcilerinden oluşan binlerce uzman ve akademisyenin katıldığı fuara 150 yerel ve uluslararası marka stant açtı.

2020 yılında 1,5 trilyon dolar pazar büyüklüğüne ulaşması beklenen ‘Akıllı Şehir’ konusunun masaya yatırıldığı fuarda, Mobit Bilişim İş Geliştirme ve Çözüm Mimarı Mehmet Taşkıranoğlu, Akıllı Şebeke Yönetim Çözümleri konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Taşkıranoğlu, sunumunda elektrik, su, doğalgaz faturalarının oluşturulması hakkında bilgi verdi ve İstanbul'un en büyük derdi olan otopark sorununa dikkat çekti. Taşkıranoğlu, Mobit Bilişim tarafından geliştirilen Parkomat – Mobil Otopark İşletme Uygulaması ile Gelir İdaresi Başkanlığı ve TÜBİTAK Onaylı Yazarkasa POS üzerinde çalışan hibrit çözüm ile tam kontrol sağlanabildiğini belirtti.

“Ölçmeden Yönetemezsin!” mottosuyla hareket eden Turkcell de kongrede Turkcell Akıllı Enerji Servisi’ni tanıttı. Sistem ile tüm lokasyonlar ve enerji tüketen makineler, her yerden anlık izlenebiliyor. Asıl fayda bu bilgilerin anlamlandırılması sonucunda ortaya çıkıyor. Enerji tüketim bilgileri anlamlandırılmış olarak sunulduğunda enerji tüketimi yönetilebiliyor. İşletmeler, tüm Türkiye’deki enerji tüketimlerini tek bir harita üzerinden izleyebiliyor, karşılaştırabiliyor, reaktif cezaya düşmeden öngörebiliyor ve yönetebiliyor. Bugün, reaktif cezalar, faturaların yüzde 30’una kadar ulaşabiliyor.

Sayaç okuma, lojistik, finansal hizmetler tarafında mobil POS cihazları ve ATM’ler, yazarkasalar, tarım ve hayvancılık, güvenlik bağlantılı binalar M2M’in yükseliş gösterdiği alanlar olarak gösteriliyor. Türkiye’deki ilk M2M uygulamaları 2001’de Araç Takip Uygulamaları ile başladı. M2M çözümleri; elektrik, su ve gaz sayaçlarında kayıp/kaçak oranının azaltılması, yiyecek-içecek makine ve dolaplarının takibinde rota optimizasyonu, uzaktan sulama otomasyonu, seraların takibi, lojistik sektöründe akaryakıt maliyetlerinin azaltılması gibi pek çok farklı amaçla kullanılıyor.

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics