Bilişim Dünyası 04 KASIM 2012 / 16:23

Akla ‘takılan’ fırsatlar platformu

Takı alanında markaları ve tasarımcıları buluşturan Lidyana.com, daha yaşını doldurmadan önemli başarılara imza attı.

Takı alışverişinde markaları ve tasarımcıları biraraya getiren Lidyana.com, stratejik adımları ile daha ilk aylarında yatırımla buluştu. 2011 yılı sonunda, eski bir dostu ve aynı zamanda ortağı Onur Kınay ile Lidyana.com’u kurduklarını söyleyen Lidyana.com’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Hakan Baş’ın ilk girişimcilik hamlesi bu değil aslında. Önce Peak Games’i kuran, 2011 Mart’ında sosyal medya pazarlama ajansı Krombera’nın da kurucu ortağı olan Baş, güçlü bir yatırımcı ağının gücüne inanarak Lidyana.com’da farklı bir yapı oluşturduklarını belirtti. Sitenin toplam 11 ortağı olduğunu belirten Baş, “Ortaklarımız arasında Arda Turan, markafoni’nin kurucuları Sina Afra, Tolga Tatari ve Ahmet Sarı, Yemeksepeti.com kurucusu Nevzat Aydın, Ulusoy Holding Yönetim Kurulu üyesi Saffet Ulusoy, Öztanık Grubu’ndan İsmet Öztanık, Raiffeisen Investment Türkiye ekibinden Gökçe Kabatepe, Aydın Özol ve Oytun Özer var” dedi. Bu yapı ile çevrimiçi ve geleneksel yapıyı, halkla ilişkiler ve finans kanadını, kendisi ve Kınay  ile uygulama kanadını hayata geçirdiklerini söyleyen Baş, 1 Şubat 2012’de siteyi açtıklarını belirtti. Ortaklık bağlarının kendilerini her aşamada güçlü kıldığına, böylece hızlı ilerleme sergilediklerine dikkat çeken Baş, şöyle devam etti:
“Haziran ayında, Yandex’in de yatırımcısı olan Ru-Net, Lidyana.com’a da yatırım kararı aldı. Onlardan 6 milyon TL’lik yatırım aldık. Bu, büyürken ihtiyacımız olan önemli bir meblağ. Sonuçta olay parayı almak değil, onu büyüme hedeflerine uygun, planlı harcamak. Asıl stres parasal desteği aldıktan sonra başlıyor.”
Şirket merkezi Maslak’ta ve 35 kişi görev yapıyor. Baş’a göre, az zamanda hızlı büyürken, çalışan sayısı da bu büyümeye ve beklentilere paralel hızlı gelişti. Baş, “Tüm süreç elektronik ortamda. Marka bağlantısı, stok ve  depo yönetimi, kargo takibi, ürünlerin fotoğraf çekimleri için stüdyolarımız, fotoğrafçımız ve mankenimiz, sosyal medyacımız, iş geliştirme ve pazarlama yetkilileri, markalar ve tasarımcılarla görüşen marka yöneticileri bünyemizde.  Çünkü iş, ürünü siteye koymakla bitmiyor, bir mağaza açıp işletmekten daha fazla düşünülmesi gereken detay var” dedi.

Dikey e-ticaret sitelerinin yükselişi
Siteyi, özel alışveriş sitelerinden ayıran birçok temel fark olduğunu söyleyen Baş, “Geçen sezonun ürünlerini 3-4 gün boyunca yüzde 80-90’lara varan indirimlerle satan siteler bunlar” tanımını yaptı ve bunun, sezon sonunda elinde kalan ürünleri elinden çıkartmak isteyen markalar, ucuz ürün isteyen tüketiciler, bu yapıya ev sahipliği yapan internet siteleri için önemli olduğuna işaret etti. Ama son dönemde sektöre çok oyuncu girdiği için marjların daraldığını, sezonun çok altında fiyatlarla ürün satan markaların imajlarının da olumsuz etkilenmeye başladığını hatırlatan Baş, şunları söyledi:
“O yüzden tek bir ürün gamına odaklı, sezon ürünlerini sezon fiyatlarından satan dikey e-ticaret sitelerine yönelim oldu. Böylece fırsat adına hem tedarikçi hem müşteri için farklı şeyler ortaya çıkmaya başladı. Biz de dikey satış hedefiyle, takı ve aksesuar alanında boşluğu görerek bu yapıda yerimizi aldık.”
Site, sosyal medyada etkin ve Baş’a göre, bunda Krombera ortaklığının katkısı büyük. Krombera’da Lidyana.com hesabına bakan kişinin, artık kendi  bünyelerinde ‘sosyal medya uzmanı’ olarak görev yaptığını belirten Baş, “Twitter, Facebook, Instagram, Pinterest, Google + gibi yapılarda hesabımız var ve hepsinde çeşitli kampanyalar yapıyoruz. Bu çalışmalar, varolan müşterilerimize ek olarak, yeni bir hedef kitleye erişmemizi de sağlıyor” dedi.
Tasarımcılara tam
destek
Sitenin tedarikçileri yerli ve yabancı markalar ve ağırlıklı olarak da tasarımcılar. Bu başlıkta detaylı araştırma yaptıktan sonra yola çıktıklarını, aradan geçen süreçte markalar ve tasarımcılarla güçlü bağlar kurduklarını vurgulayan Baş, şunları söyledi:
“Geldiğimiz noktada artık tasarımcılar bize geliyor ve tüm tasarımcılara kapımız açık. Hedefimiz olan ‘kullanıcı ve tasarımcıyı buluşturacak bir platforma hayat vermeyi’ başardık. Sitemizde ‘Tasarımcılar’ bölümünde onlarla ilgili bilgiler yer alıyor. Tasarımcının hikayesini, koleksiyon özelliklerini burada anlatıyoruz. Kullanıcılar, bu tasarımcı profilinden onlara soru da sorabiliyor.”
Sitenin tüketicilerinin yüzde 80’i bayanlar, satışlarda yüzde 55’lik payın sahibi ise İstanbul. Baş, “Site tanıtımında ünlüleri yerinde kullandık ve bu da ‘şehirli marka algısı’ yarattı. Ama şimdi Anadolu’ya yönelik talebi, tercih eğilimlerini ortaya koyan araştırmalara ağırlık verdik” dedi. Siteyi yurtdışından da takip eden önemli bir kitle var. Yurtdışı talepleri, siparişi ve gönderim adresini alarak, kendileri elle gönderim işlemi oluşturduklarını ve ürün fiyatına kargo fiyatını da ekleyerek bunu yaptıklarını söyleyen Baş, bir süre önce de yeni bir uygulamaya hayat verdiklerinin altını çizdi. Bu uygulama ile siteye giren yurtdışındaki kullanıcı, adresini yazarak uluslararası gönderim yapısını kullanabiliyor.

Wired’da liste başı

Hakan Baş, amaçlarını ‘internetten takı alınacağı zaman akla ilk gelen mecra olmak’ şeklinde özetlerken, “Tasarımcılar artık sadece bizim için koleksiyon ve ürün geliştirebiliyorlar” dedi. Hakan Baş hatırlatmadan geçmedi: “Wired İngiltere baskısında Eylül sayısında ‘Avrupa’nın En Sıcak 100 Girişimi’ isimli haberde her 10 ülkeden
seçilen 10’ar girişimci ile ilgili bilgi yer alıyordu. Türkiye’nin 10 girişim listesinde ise ilk sırada Lidyana.com vardı.”
ETİKETLER : Sayı:894

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics